perturbari de ritm cardiac | Forumul Medical ROmedic

perturbari de ritm cardiac

07-04-2010
cata1991
Nu este medic/terapeut
cata1991
Buna seara! am si eu o problema... sau o dilema sa ii zic asa... am facut bodybuilding 2 ani de zile dar fara rezultate cine stie ce... deci sa incep cu problema... intr-o noapte acuma jumatate de an m-am trezit in somn cu dureri intzepaturi in inima foarte puternice am stat 10 minute mi-a trecut apoi am dormit de atunci ma doare in fiecare zi de 2 3 ori pe zi inima, de aproximativ 1 luna nu ma mai intzapa ci am o apasare sa ii zic asa in zona stanga a pectoralului stang... si cateodata simt ca imi sare inima din piept asa tare bate... si cateodata ametzesc si simt ca lesin vad in ceatza dar trece... apoi vomit si gata asta se intampla de o luna odata la 5 zile vomit... am fost la doctor cardiolog am fkt 2 ekg-uri si nau iesit nimik pe ele sunt stas da nu am reusit sa fac ekgu cand aveam dureri nu stiu ce sa zic nimeni nu ma crede ca chiar ma doare inima sau zona inimi stiti despre ce poate fi vorba ?
7 comentarii
0
07-04-2010, ora 23:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ai ceva cu siguranta, insa nu te speria caci nu este grav si este vindecabil. Insa nici un cardiolog nu te poate ajuta si iti pierzi timpul la ei dupa cum vezi. Mergi la un medic homeopat cu experienta. In ce oras locuiesti ?
0
08-04-2010, ora 11:20
cata1991
Nu este medic/terapeut
cata1991
in Petrosani... jud hunedoara... am fost la un medic din nou si a zis ca nu am nimic la inima ci doar un muschi intercostal sau asa ceva care ma doare si mia dat un fel de gel sa ma dau cu el... sincer nu stiu cat ii de bun dar mam gandit sa merg la un doctor si sa imi puna o chestie nush cum se numeste pentru 24 de ore care urmareste activitatea inimii si atunci o sa am un rezultat sigur
0
08-04-2010, ora 18:14
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Buna Cata! Bine te-ai gindit sa-ti pui un aparat pentru vizualizarea activitatii inimii timp de 24 de ore. Se numeste Holter si ofera o imagine destul de elocventa a activitatii cardiace. In caz ca reusesti, uite ce iti sugerez eu, ca una care a facut de patru ori aceasta investigatie:
1. cind vei avea electrozii pe tine incearca sa te comporti cit mai normal, in sensul de a face tot ceea ce faci in mod cotidian/te duci la servici, te enervezi, alergi, urci scari, cari plase, etc. adica traiesti normal/;
2. in ziua investigatiei incearca sa notezi pe hirtie ora si felul eventualelor anomalii pe care le simti de la inima, ca un fel de control al celor inregistrate de aparat.
M-am mai uitat pe postarea ta si vad ca nu pomenesti nimic de ecocardiografie. Ce-ar fi sa faci un eco/ e mai simplu/ inainte de a face un holter? Si asta este o investigatie serioasa, de natura sa releve daca inima ca organ e cumva bolnava. In orice caz, fa ceva, cu inima nu e bine sa te joci!!!
0
10-04-2010, ora 10:52
geta48
Nu este medic/terapeut
geta48
buna ziua!de ceva timp, aprox o luna cind ma pun in pat incep sa simt batai f puternice intai in piept apoi in timple si in tot corpul.raman nemiscata ma sperii totul dureaza destul de mult apoi trece.am observat ca aceasta stare o am in pozitie orizontala.tensiunea este buna.in acele momente mi se racesc mainile si simt o neplacere la baza gitului.va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac.multumesc anticipat
0
10-04-2010, ora 11:00
cata1991
Nu este medic/terapeut
cata1991
buna ziua all... am fost la doctor mia dat un unguent si parca mi-a trecut defapt nu ma mai doare nu mai o ia razna doar asa putin cateodata dar trece rpd... geta asa am avut eu inainte dar in pozitie verticala dar mia trecut... nu stiu motivu deoarece pe ekg nu iasa nimic incearca dispozitivu ala pt 24 de ore si vezi ce rezultate ai... si eu ma speriam cand pateam asa simteam ca se opreste imd si mi se facea greata dar oricum cred ca trece de la sine daca nu incearca treaba cu monitorizarea pe 24 de ore :)
0
10-04-2010, ora 11:01
cata1991
Nu este medic/terapeut
cata1991
am uitat sa scriu... si daca faci treaba cu 24 de ore sa imi zici ce rezultat o iesit te rog :) in caz de faci asa
0
10-04-2010, ora 11:10
geta48
Nu este medic/terapeut
geta48
multumesc mult asa am sa fac am sa merg luni la medicul meu sa vad ce spune nu prea am un raport bun cu el.eu sint in italia sper ca aceasta metoda de monitorizare e si aici.multumesc inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii È™i pulsului crescut)
  •