Pete albe pe ceafa + poza

17-06-2014
myhaitza97
Nu este medic/terapeut
myhaitza97
Am observat acum aproximativ o saptamana jumate, intamplator ca pe ceafa am cateva pete de culoarea pielii in restul corupui (pe ceafa am culoarea pielii mai inchisa din cauza bronzului...). Am facut o poza prin care nu sunt foarte evidente petele, dar la privind in realitate chiar se observa puternic. [http://i.imgur.com/1RlPAb7.jpg]

In urma cu 2 ani, am mai avut o asemenea problema si am fost la un dermatolog pentru un control in legatura ca cateva pete rosii/maro ce imi aparuse pe piept, spate si ceafa si mi-a fost recomandat o crema numita Nizoral care dupa 3-4 saptamani chiar isi facuse bine treaba, asa ca am 2 zile de cand ma dau cu ea.

Intrebarea mea este, sa folosesc in continuare crema? sau sa merg la un control pentru a nu se extinde. (repet, petele se pot evidentia doar pe ceafa deoarece este pielea putin mai inchisa la culoare, petele au aceeasi culoare ca piele de pe spate de exemplu)

Sau nu e vorba de vre-o bacterie ci doar refacerea culorii pielii, nu stiu cum sa ii spun exact.
2 comentarii
0
17-06-2014, ora 23:00
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Este o infectie (fungica) a pielii care se cheama pitiriazis. Poti sa folosesti in continuare crema si spala-te cu Mediket Versi Gel de Dus pentru Corp si Par 120 ml in felul urmator:
Aplici gelul pe corp si par zilnic primele 2 saptamani, apoi la 2 zile timp de inca 2 saptamani si masezi gelul pentru a produce spuma.
Lasa spuma sa actioneze timp de 3 minute, apoi clateste meticulos.
Pentru urmatoarele 4 saptamani utilizeaza gelul Mediket Versi 1 data / saptamana pentru a preveni reaparitia Tinea Versicolor.
Daca infectia reapare incepe tratamentul imediat.
Se recomanda folosirea Mediket Versi 1 data / sapt. pentru profilaxie.
0
17-06-2014, ora 23:40
myhaitza97
Nu este medic/terapeut
myhaitza97
Am inteles. Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.