pete albe pe piele

28-09-2008
stely15
Nu este medic/terapeut
stely15
bolnava de psoriazis, mi-au aparut pete mici, albe pe piele, pe gat maini sunt plina.Ce-mi recomandati?
16 comentarii
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un examen dermatologic.
0
04-08-2009, ora 16:06
xurly
Nu este medic/terapeut
xurly
buna!ma nunesc elena si am si eu o problema.De ceva timp mi.au aparut niste pete albe in partile laterale ale soldurilor, in zona sanilor si cea genitala, si vreau sa stiu cauza acestora.Mi s.a spus ca poate fi din cauza lipsei pigmentului pielii, dar la fel mi s.a spus ca se poate sa.mi apara si altele in zona mainilor, fetei, picioarelor!va rog sa.mi da-ti si mie un raspuns!am si programare la dermatolog, dar am fost programata ceva mai tarziu si sunt foarte speriata!Daca imi poate da cineva un raspuns i.as multumii foarte mult!!
0
04-08-2009, ora 19:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca eveti vitiligo.
0
13-02-2010, ora 10:25
madalina9217
Nu este medic/terapeut
madalina9217
buna ziua.as avea si eu o problema.de cand m-am nascut am avut pete depigmentate destul de mari pe maini si pe picioare, care de-a lungul timpului au ramas la aceeasi marime si forma.am fost la dermatolog si mi s-a spus ca ar fi un fel de ciuperca, ce provoaca depigmentarea si nicidecum vitiligo. totusi aceste pete sunt inestetice, ce imi recomandati?
0
15-02-2010, ora 12:38
Marianah
Nu este medic/terapeut
Marianah
Buna ziua, am o problema de 3 saptamani, mi-a aparut pe deget umflatura fica care imi provoca mincarimi, apoi la catevai zile mi s-a facut tip ceva de genul herpesului, apoi mi-a mai aparut una si inca nu mi-au trecut, imi provoaca mincarimi si duerere locala, acum de citevai zile a inceput sa se usuce si in locul respectiv crapa pielea si singereaza, insa de cind mi-au iesit astea doua mi-au aparut si niste bubite foarte mici pe degetele de la mana si am mincarimi, de pe zi ce trece se extind tot mai mult, la moment sunt la italia si aici e foarte greu pana ajungi la un medic, imi puteti spune dvs ce poate fi?
si alta problema e cam de 3 ani, am pete albe doar pe maini partea de la cot spre umar, nu ma deranjeaza doar ca nu pot purta un tricou vara pentru ca se vad urat...Mersi anticipat.
0
15-02-2010, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru madalina9217:
Eu nu cunosc cazuri de copii care sa se fi nascut cu ciuperci pe maini si pe picioare!
Daca dermatologul la care ati fost a vazut, rugati-l sa scrie un articol intr-o revista de specialitate pentru a ne face cunoscut si noua acest lucru!
0
15-02-2010, ora 17:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Marianah:
Imi pare rau, dar nu imi pot da seama de ce boala suferi!
Poate fi o viroza cutanata sau o dermatita de contact.
0
23-04-2010, ora 13:18
Sara_SRA
Nu este medic/terapeut
Sara_SRA
Buna, am si eu niste pete albe, va scriu toata povestea in speranta ca daca detaliez, o sa intelegeti mai bine despre ce e vorba...
In urma cu 2 luni, am facut o interventie de marire a sanilor si in acelasi timp mi-au fost scoase 4 fibroadenoame... cand m-am trezit din operatie, aveam la genunchiul drept o pata alba (mai alba decat restul pielii) dar care nu avea o forma precisa...(nu era rotunda)...pe moment credeam ca mi s-a dus pielea si chiar ma intrebam oare ce s-a intamplat in timpul operatiei incat mi s-a dus pielea de acolo... Pe urma am vazut ca pe mana dreapta am alte doua pete albe, tot asa, fara o forma precisa si inca o pata mica rotunda de aceasta data langa cotul mainii stangi. Alte pete nu mai am, si mentionez ca aceste pete nu sunt foarte vizibile...adica nu sunt foarte deschise pe langa restul pielii.Imi puteti recomanda o crema sau vreun tratament?
Va multumesc anticipat.
0
15-08-2010, ora 20:57
onutz15
Nu este medic/terapeut
onutz15
buna ziua... am 15 ani. va scriu pt. ca am observat ca pe spate am 3 pete mai deschise de culoare decat pielea mea cu diametrul de 2-2, 5 cm Poate fi Vitiligo?
0
16-08-2010, ora 16:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi, dar poate fi si o ciuperca!
0
16-09-2010, ora 11:36
petrescu aurica cristina
Nu este medic/terapeut
petrescu aurica cristina
am 2 pete rosi pe gat, dr mia dat o crema zicand k e o ciuperca luata la piscina.dupa tratament mi-au trecut.dar dupa o luna au reaparut.exista ciuperci care nu se vindeca?sau poate fi altceva?
0
18-09-2010, ora 17:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Exista doar tratament intrerupt mai devreme decat trebuie !
Ati aplicat crema respectiva macar doua saptamani ?
0
08-01-2011, ora 02:21
Loreena
Nu este medic/terapeut
Loreena
Buna seara.Am si eu o intrebare.Acuvreo 2 ani mi-a aparut o pata micuta alba, dar nu foarte alba, in forma de E, pe mana dreapta.nu i-am dat prea multa importanta...Dupa 2 ani, anul trecut in vara in urma unor sedinte repetate la solar, mi-am ars pielea am simtit precum intepaturi marunte pe piele, dupa calmarea pielii, dupa ce a trecut roseata, am observat pete marunte in zona pieptului pana mai jos putin de oaselea acelea din dreptul umerilor...insa tot asa petele nu sunt albe precum laptele sunt putin vizibile doar un ochi critic le-ar observa, totusi m-am dus la un dermatolog mi-a zis ca nu e vitiligo sa urmez ceva tratament cu crema si pastile cu vitamina pp, nu am inteles rostul tratamentului deoarece l-am urmat o luna de zile, fara rezultat, petele existau insa nu au mai fost vizibile deoarece am incetat cu expusul la soare, iar bronzul s-a dus, nu s-au mai observat.Acum o sapt dupa atata timp de neexpunere la niciun fel de radiatie solar sau soare natural, mi-am facut curaj sa vad daca petele reapar daca ma expun la solar.am inceput sa fac cate o sedinta de solar de 4 min, apoi 6 min, insa nu s-a observat nimic, am continuat sa stau tot cate 6 min de 2 ori pe sapt.pana cand bronzul mi s-a accentuat.cu cat se accentua mai tare cu atat eu imi vedeam acele pete care nu sunt asa vizibile, si lumea nici nu le oberva cand le aratam.E foarte interesant ca pielea se roseste, chiar si acele pete, iar dupa ce trece efectul si ramane culoarea acumulata revin petele, insa parca se bronzeaza si acele pete, deoarece nu au acea culoare alba ca si pielea mea naturala am facut un mic test si am lasat slipul pe me, si sa stiti ca exista o diferenta intre pielea alba natural, si acele pete dupa cateva sedinte de solar, chiar sunt mai colorate dar nu asa tare precum zona fara pete a corpului.Sunt tare speriata seara de seara stau si mi le studiez...Oare ar putea fii vitiligo?sau ce altceva?ce sa fac sa fie pielea la forma initiala fara pete si sa se poata bronza uniform iar?ce tratament pot gasi?va rog mult din suflet.Un raspuns mi-ar fii de mare ajutor.
0
13-01-2011, ora 02:07
Loreena
Nu este medic/terapeut
Loreena
Va rog frumos sa ma ajutati..
0
13-01-2011, ora 02:22
Loreena
Nu este medic/terapeut
Loreena
VA ROG SA CITITI...E prea lung comentariul anterior asa ca am sa ma rezum..Am pete marunte multe in zona decolteului nu sunt albe accentuate putin mai deskise decat bronzul nu au o forma fixa...cand ma bronzez parca se bronzeaza dar tot s observa ca sunt pete e inestetic.Am fost la un medic mi-a prescris advantan crema si pastile cu vitamina pp..fara rezultat..pete inca exista cand pielea e bronzata.Vreau sa mi spuneti va rog ce credeti ca ar putea fi?daca exista vreun tratament care sa dea rezultat?Daca pielea isi va reveni?Daca se va putea bronza fara pete vreodata?daca e okay sa stau la solar ( nu exagerat, odata p sapt.vreo 8 min.)va multumesc.
0
15-10-2013, ora 13:31
Cristy1984
Nu este medic/terapeut
Cristy1984
Vara aceasta mi-au aparut niste pete albe pe piele, mai exact pe bratul stang. Unele pete sunt mai mari iar unele mai mici. Nu stiu ce poate fi si cum as putea trata aceste pete. Daca ma poate ajuta cineva. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •