Pete albe si mancarime

09-11-2007
amadeus
Nu este medic/terapeut
amadeus
Mi-au aparut recent niste pete albe, foarte mici, pe pielea penisului. Sunt intre baza si glandul penisului (acolo se vad, desi mancarime am simtit si pe pielea testiculelor) si am avut mancarimi, mai ales noaptea. Uneori cand pun mana se simt ca niste bubite. Seamana cu foliculii de la baza firelor de par, un fel de "piele de gaina", dar mai putin pronuntata. Nu contin lichid sau puroi, nu se inrosesc cand ma scarpin. Din cand in cand am senzatia de usturime pe zona respectiva. Cand apare, senzatia de mancarime este foarte intensa.
14 comentarii
0
09-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Trebuie sa consulti urgent un dermato-venerolog pt. ca aceasta afectiune se poate extinde si inspre zona anala.Trebuie un tratament adecvat.
0
10-11-2007, ora 00:00
amadeus
Nu este medic/terapeut
amadeus
Dar este o afectiune anume asta? Oricum o sa merg la medic, dar numai luni, ca acum nu cred ca mai gasesc pe cineva. Si care sunt pericolele? Daca se extinde catre zona anala devine mai grava problema? Ar putea fi contagioasa? In ce conditii?
0
10-11-2007, ora 00:00
amadeus
Nu este medic/terapeut
amadeus
Mai precizez ca nu am viata sexuala activa, deci nu exista suspiciunea unor boli venerice.
0
16-12-2007, ora 00:00
christm2
Nu este medic/terapeut
christm2
Ceea ce descrieti Dvs. S-AR PUTEA sa mearga in directia
a ceea ce se numeste lichen sclero-atrofic, dar este imposibil
de pus un diagnostic de la distanta, mergeti la un dermatolog de
boli venerice (lichen-ul NU-I veneric!) ce are si experiente in
domeniul dermatologic ce este la granita dintre boli venerice si
boli infectioase, dar nu face parte din nici una din aceste categorii.
Aveti si pete rosii in zona respectiva?
Daca da, este si mai probabil sa vorbim in cazul Dvs. de un
lichen. Nu este nimic contagios, nu este virala boala, dar nu se
cunoaste cauza. Se trateaza natursit + cortizon. Repet insa: De la
distanta nu se pot pune diagnostice atat de complexe.
0
01-10-2008, ora 00:00
bobon
Nu este medic/terapeut
bobon
mi-au aparut niste pete rosii intre testicule si coapsa pe partea dreapta, apare ca si o arsura, mancarimi si pielea se exfoliaza putin.
0
14-10-2008, ora 00:00
bobon
Nu este medic/terapeut
bobon
ce sa fac, urgent
0
25-10-2008, ora 12:19
Warrior
Nu este medic/terapeut
Warrior
am si eu o problema de vreo 4 zile miau iesit 3 pete albe pe testicule, defapt 2 pe testicule si 1 langa testicule si ma cam mananca !!! daca dau cu apa se duk acele pete albe si ramane ca o urma rosie !!! dupa un timp se face iar alb. !!! spunetimi si mie ce sa fak !!!.
0
28-10-2008, ora 10:58
bobon
Nu este medic/terapeut
bobon
ajutor, am incercat cu nidoflor crema, s-a ameliorat dar a aparut din nou.
0
30-10-2008, ora 10:56
just_me22
Nu este medic/terapeut
just_me22
cred ca am aceeasi problema.de aprox o luna mi-au aparut 2 pete albe pe testicule si langa ele pe picioare.dupa baie dispar putin, insa zona ramane rosie. intr-o zi se fac din nou albe si se exfoliaza.provoaca o mancarime greu de suportat.va rog sa ma ajutati, nu prea vreau sa merg la dermatolog
0
12-07-2009, ora 15:01
Ionescu valentin
Nu este medic/terapeut
Ionescu valentin
MA pote ajuta si pe mine cineva??? am fost internat in spital pentru o operatie (LA PICIOR )ORTOPEDIE nu am fost in spital de boli contagioase , iar cand ma-m intors, am constatat ca mi-au aparut niste pete rosii pe capul penisului. De fiecare dat cand fac sex ma manaca se inroseste foarte rau zona si chiar se unfla si putin. este posibil sa fi luat vreo boala ?? multumesc
0
24-11-2009, ora 08:50
aannonnim
Nu este medic/terapeut
aannonnim
am si eu o problema. de 2 sapt mi-au aparut niste pete albe pe pielea de pe penis, iar acum au inceput sa imi apara niste mancarimi in zona testiculelor. e posibil sa fie o iritatie de cand mi-am ras parul pubian?
0
24-11-2009, ora 09:03
enciuandrabianca@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
enciuandrabianca@yahoo.com
incercati cu LOMEXIM crema si va trece este foarte buna
0
24-11-2009, ora 12:07
aannonnim
Nu este medic/terapeut
aannonnim
dar e ceva grav ? e vreo boala ceva?
0
24-11-2009, ora 12:52
enciuandrabianca@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
enciuandrabianca@yahoo.com
nu pot spune ca este o boala dar sar putea sa fie o ciuperca depinde daca te-ai epilat cu crema sau o alergie.Sotul meu a avut ca o umflatura care se inrosea si il minca la inceput a dat cu aceasta crema si ia trecut citeste prospectul.ESTE FOARTE BUNA pentru barbati si femei pentre organele genitale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •