pete albe si o carie

14-08-2014
bYd
Nu este medic/terapeut
bYd
Am si eu cateva intrebari:

1. Cum pot scapa de petele albe de pe dinti ? Am fost la stomatolog si mi.a facut o gutiera si flor. A zis ca am exces de calciu care s.a adunat si asa au aparut. Am inceput sa folosesc florul dar inca niciun rezultat

2. Aveam dintele din fata cariat, iar medicul stomatolog mi.a zis ca s.ar putea sa fie nevoie sa fie scos nervul pentru ca am dintele sensibil si o sa ma doara. Am fost programat, a inceput lucrarea si nu m.a intrebat daca vreau sa.mi scoata nervul. Ma rog am zis hai, mai putini bani de dat. M-a durut ceva, mi.a pus compozitul, dar problema e ca inca se mai vede caria. Am intrebat si a zis ca a preferat sa imi ia doar o parte din carie ca dupa durerile erau prea mari. Pe langa faptul ca mai arata putin inestetic, nu exista riscul sa se tot extinda acea parte care a ramas din carie ?


3. I-am zis de albire si a zis ca nici nu poate fi vorba ca am dintii foarte slabiti. Totusi ma gandesc ca florul o sa ii mai intareasca si o sa pot face albirea. Problema e ca deja mi-a pus compozitul la dintele facut si la 2 masele...acolo va ramane culoarea veche :(
1 comentarii
0
14-08-2014, ora 22:47
bYd
Nu este medic/terapeut
bYd
Scuzati pentru dublu post dar era sa uit. Am avut o altercatie dupa care am iesit destul de rau, cu 3 dinti miscandu.se nu foarte tare. Medicul stomatolog mi-a prescris un antibiotic si niste pastile pe care sa le iau cu antibioticele, pe care le-am terminat in 5 zile. Pe langa acestea mi.a dat si apa de gura Parodontax, Gel Curasept cu clorhexidina si pasta de dinti parodontax. Problema e ca deja a trecut o saptamana si dintii cred ca tot cam la fel se misca doar durerea este mai mica. Am fost oricum avertizat ca trebuie sa astept o perioada destul de mare. Intrebarea e daca exista sansa sa nu se vindece singuri ? Si daca perioada e mare, cam care ar fi aceasta perioada de vindecare ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •