pete depigmentate si zone de piele aspra

19-10-2009
croc
Nu este medic/terapeut
croc
Buna ziua ! Doresc sa va expun problema cu care ma confrunt in ceea ce o priveste pe fetita mea de 1, 5ani si pentru care am primit pana acum 3 diagnostice diferite de la 3 medici dermatologi dar nici unul din tratamentele prescrise nu s-a dovedit eficient. Dupa ce am venit de la mare am observat cateva pete albe pe membre, ca niste depigmentari si o pata ovala rosie pe piept cu o usoara descumamare pe margini ( si care devenea foarte vizibila dupa baita) pe care le-am uns o vreme cu elocom in strat f subtie dar fara rezultat pentru ca petele albe s-au inmultit fiind localizate pe brate si pe picioare iar pe piept i-au mai aparut una sau doua pete ovale rosii. Apoi brusc i-a aparut pe spate o eruptie de bubite mici rosii, foarte multe, practic acopereau tot spatele. In acest moment am mers prima data la dermatolog si diagnosticul a fost de pitiriasis rosea iar ca tratament bai mai rare si o crema cu cortizon ( nu mai stiu cum se numeste, parca locoid). Situatia nu s-a imbunatatit simtitor dupa mai multe saptamani, petele ovale apareau si dispareau iar cele albe s-au inmultit, in timp ce eruptia rosie de pe spate i-a disparut pana a doua zi. Ne-am mai dus la un dermatolog care a diagnosticat-o cu dermatita atopica, iar tratamentul a constat in regim alimentar si o crema advantan. Am respectat regimul o perioada dar situatia nu a fost mai buna, intre timp petele rosii de pe piept au disparut complet, cele albe persista si in prezent, iar pe membre au inceput sa ii apara zone de piele aspra si uscata. Al treilea dermatolog a diagnosticat-o in acest moment cu dermatita foliculara ( nu stiu sigur daca e corect ce am scris). In orice caz a zis ca e de la un virus sau de la paraziti intestinali si ca pana nu eliminam cauza nu ne scapam nici de efect si sa o dau cu hidrocortizon + sirop Aerius. Am descoperit ca fetita avea lamblii pe care i-am tratat cu Helmiflores iar acum dupa trei coproparazitologice negative am considerat ca au trecut. Petele albe le are si acum iar zonele de piele aspra sunt tot mai mari si peilea nu se simte hidratata nici dupa ce o dau cu crema ( folosesc A derma). Mai mult decat atat am observat ca in locurile unde a avut niste cruste ( de la mici cazaturi) au ramas pete rosii care sunt vizibile si acum desi crustele au cazut de aprox 2 luni, nu stiu ce inseamna acest lucru pentru ca inainte urmele lasate de mici rani care faceau cruste dispareau complet cam in doua saptamani, adica pielea se refacea foarte repede. In speranta ca ma puteti ajuta sa obtin un diagnostic si un tratament corect astept un raspuns ! va multumesc.
.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.