Pete după rubeolă

21-03-2012
gabi95
Nu este medic/terapeut
gabi95
Bună ziua,
Tocmai a trecut a 7-a zi de la erupţia petelor a ceea ce s-a dovedit a fi rubeolă (epidemie în tot judeţul). Petele iniţiale au trecut în sau după a 3-a zi de la erupţie, greu de estimat pentru că nu am acordat suficientă atenţie acestui aspect.
Astăzi a fost ultima zi în care mi-a fost recomandat să stau acasă, insă am ieşit afară circa 2-3 ore. După câteva ore am observat câteva pete pe obraji, însă nu au aparut şi pe restul corpului. Încă din timpul zilei am avut câteva simptome care corespund cu cele din prima zi ( uşor discomfort la ochi, dureri de cap, uşoară stare de greaţă - pe cele două din urmă nu le-am avut înainte să fac rubeolă -, dezhidratare - deşi beau destul de multă apă, mi se usucă gura rapid - ).
A recidivat boala, este trecerea de la temperatura din casă la cea de afară sau sunt doar stări post-rubeolă ?
Mulţumesc anticipat.
1 comentarii
0
24-03-2012, ora 17:21
dany547
Nu este medic/terapeut
dany547
poate fi o ititaţie banală, tu ai sistemul imunitar slăbit acum e posibil să contactezi altceva, dar în nici un caz rubeola şi mai ales întrun intervat aşa scurt de timp sau poate fi şi autosugestie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă)
  •