Pete galbene erupție dentară bebelus

27-03-2018
Ariann
Nu este medic/terapeut
Ariann
Buna ziua,

Băiețelului meu i-au erupt patru dințișorii simultan in partea superioară.. toți patru încă din momentul erupției prezentau pete galbene.
Acum la aproximativ o luna de la erupție, petele sunt in continuare prezente, numai ca dintele începe usor sa se toceasca. Menționez ca petele sunt in partea inferioară a dintelui, fix unde acesta musca. As Adaugă și o poza, însă nu știu cum
Despre ce poate fi vorba? Ce e de făcut?

Mulțumesc
4 comentarii
0
27-03-2018, ora 20:35
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Este posibil sa aiba o distrofie de structura a smaltului dentar sau sa nu aiba deloc smalt dentar.
Nu intrati in panica, este o afectiune frecvent intalnita la copii.
0
28-03-2018, ora 12:00
Ariann
Nu este medic/terapeut
Ariann
Mulțumesc pentru raspuns, trebuie sa fac ceva in acest sens? Am o cunoștința care e medic stomatolog și suspectează aceeași afecțiune, însă ea nu a a întâlnit-o in practica și nici nu e specializată in pedodontie. Ea mi-a sugerat sa îl dau cu un gel pentru întărirea smaltului. Ce credeți despre acest lucru?
0
28-03-2018, ora 12:14
Ariann
Nu este medic/terapeut
Ariann
Menționez căci in partea inferioară dintele erste de o culoare gălbuie, asemeni miezului porumbului de lapte, fiind delimitat de restul suprafetei dintelui printr-o dunga albă
0
28-03-2018, ora 16:34
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
pentru a da un tratament care sa aiba rezultate bune este necesar sa se puna mai intai un diagnostic clar de un medic specializat in tratamentele la copii, pedodont, si abia apoi vazut exact care sunt variantele de tratament cele mai bune.
II puteti da cu un gel de intarire a smaltului numai ca nu cred ca acest lucru va schimba culoare dintilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul