pete pe corp

20-05-2011
rus maria
Nu este medic/terapeut
rus maria
buna am pe piele niste pete de culoarea pielii asa ca niste alunite, miau iesit pe mana si pe gat va rog frumos daca puteti sa imi recomandati un unguent daca se poate, va multumesc frumos, va doresc o zi frumoasa am uitat sa mentionez faptul ca aceste pete nu ma mananca si sun foarte putine 4 pe mana si 2 pe gat, miau iesit de 2 zile multumesc
15 comentarii
0
20-05-2011, ora 11:41
rus maria
Nu este medic/terapeut
rus maria
am uitat sa va spu eu nu pot merge la medic deoarece sunt operata la picior lam avut rupt si momentan sunt izolata la pat de asta va rog sa imi spuneti ce crema as putea cumpara voi trimite sotul sa imi cumpere va multumesc frumos
0
23-05-2011, ora 12:07
rus maria
Nu este medic/terapeut
rus maria
buna ziua va rog frumos sa imi dati un raspuns si mie, astept de cateva zile, da nu imi raspunde nimeni, imi pare rau ca insist asupra problemei mele va multumesc mult
0
27-05-2011, ora 09:11
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Pana cand reusiti sa mergeti la medic puteti incerca cu Travogen crema de 2 ori pe zi. Sper ca prin mana intelegeti brat (partea superioara a membrului superior).
Va rog, dupa cateva zile de utilizare sa-mi dati un feed-back.
Numai bine,
0
27-05-2011, ora 13:31
rus maria
Nu este medic/terapeut
rus maria
va multumesc foarte mult, pentru sfat am trimis sotul la farmacie sa cumpere TRAVOGEN, da pe brat va doresc multa sanatate si toate cele bune am sa va raspund in cateva zile
0
27-05-2011, ora 16:33
anamarya38
Nu este medic/terapeut
anamarya38
buna am si eu o inntrebare am o ciperca de piele care dureaza de zece ani.mia aparut dupa prima nastere medicul de familie mia dat tratament dar reapare mereu.ciuperca o am pe spate abdomen si acum mi se extinde pe gat si fata ce e de facut? va multumesc
0
30-05-2011, ora 09:16
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Dumneavoastra ziceti ca e ciuperca dar as dori niste informatii suplimentare gen: cum arata leziunile, au disparut vreodata, mananca, etc. Astept detalii...
O zi buna,
0
31-05-2011, ora 08:34
rus maria
Nu este medic/terapeut
rus maria
buna ziua doamna doctor vreau sa va multumesc pentru crema recomandata, vreau sa va spun ca petele incep sa dispara fara a lasa urme tin sa va multumesc din tot sufletul va doresc multa sanatate si numai bine
0
31-05-2011, ora 21:32
anamarya38
Nu este medic/terapeut
anamarya38
buna petele sant de culoare maro am luat tratament care mia fost dat de medicul de familie si tot medicul de familie mia spus ca e ciuperca.da au disparut dupa tratament dar apar iar cam tot la o luna.nu ma mananca doar ma ustura dupa baie se extinde tot mai mult.ce tratanemt imi recomandati?multumesc
0
01-06-2011, ora 08:37
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Este posibil sa aveti pitiriazis versicolor (o boala determinata de o ciuperca ce se gaseste obisnuit pe pielea noastra, de unde si tendinta de a recidiva).
Un tratament cu un antimicotic local (Travogen, Clotrimazol, Lomexin, etc) aplicat de 2 ori pe zi timp de 31 zile chiar daca leziunile dispar ar trebui sa duca la remisiunea leziunilor. Pentru a preveni recidivele puteti incerca sa utilizati pe post de gel de dus anumite sampoane ce contin substante antimicotice (Selegel, Mediket Versi, Nizoral).
Numai bine,
0
02-06-2011, ora 14:51
anamarya38
Nu este medic/terapeut
anamarya38
buna va mutumesc din suflet am luat ce mi-ati zis si incep sa mi dispara pete lucru care nu mi sa intamplat si cu alte unguiente.o sa tin cont de sfaturile dv.va multumesc
0
30-06-2011, ora 00:20
iancu92
Nu este medic/terapeut
iancu92
buna, am si eu o problema, este vorba despe niste pete albe pe ceafa, le am din vara asta si nu stiu de unde. Cateva persoane mia zis ca e ciuperca de apa. Va rog vreau sa stiu si eu un tratament sau cel putin ce credeti ca ar putea fi si cum as putea scapa de ele, se raspandesc, incep sa apara spre piept, fata :( astept raspuns. Va multumesc!
0
30-06-2011, ora 11:00
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Se prea poate sa aveti pitiriazis versicolor. Puteti incerca o crema cu antimicotic (Travogen, Clotrimazol, Lomexin, etc) pana cand ajungeti la un medic dermatolog.
Numai bine,
0
01-07-2011, ora 18:52
iancu92
Nu este medic/terapeut
iancu92
Va multumesc, ce mi-ati recomandat se poate cumpara si fara prescriptia medicala?
0
01-07-2011, ora 18:54
iancu92
Nu este medic/terapeut
iancu92
Hidrocortizon 1% e de folos? va multumesc inca o data!
0
04-07-2011, ora 08:30
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Ce v-am recomandat se poate elibera fara prescriptie medicala.
E de preferat sa nu utilizati hidrocortizon (nu isi gaseste utilitatea in cazul ciupercilor).
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar alunițele?
  • Aluniță sau cancer de piele?
  • MIT: Alunițele cu fire de păr nu sunt maligne (canceroase)
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  •