pete pe piele

20-04-2007
laura79
Nu este medic/terapeut
laura79
v-am mai scris si multumesc de raspunsuri( pete pe corp care se descuameaza)
am ajuns la dermatolog si la prima examinare - exantem maculos- ceva tratament- claritin, panderm, calamin si o solutie rosie, m- a trimis sa fac o gramada de analize. dupa ce am luat rezultatele am mers iar la doctor care a spus ca analizele sunt f bune ( de pus in rama) s-a mai uitat o data la pete ( nu au trecut au aparut mai multe acum am si pe burta) concluzie exantem proziaziform tratament -diprosalic crema.
am mai vazut psoriazis dar nu semana cu ce am eu.
sa merg si la un alt dermatolog?
multumesc
12 comentarii
0
20-04-2007, ora 00:00
laura79
Nu este medic/terapeut
laura79
mai multe detalii: petele sunt de marimi diferite, roz sau maro ( in genul arsurilor cu fierul) adica lucioase cateva zile apoi se descuameaza. sunt situate pe talpi, palme, cateva pe spate si mai nou si pe burta.
nu am de loc pe genunchi, coate, cap.
multumesc
0
20-04-2007, ora 00:00
iubita2k25
Nu este medic/terapeut
iubita2k25
o situatie similara am avut si eu.numai ca medicul dermatolog m-a diagnosticat cu tinea corporis.si in urma tratamentului prescris petele nu au mai aparut ba chiar s-au estompat.discuta si cu un alt medic, asta este parerea mea.
0
21-04-2007, ora 00:00
dgb
Nu este medic/terapeut
dgb
si eu sunt intro asemenea situatie chiar ma ingrijorez.Nu am dat importanta acestor pete si se pare ca acum am mai multe ca acum o luna, doua.Eu am pe brate si mi-e frica sa merg la doctor deoarece n-as vrea sa-mi greseasca tratamentul si sa-mi iasa mai multe.Imi poate recomanda cineva un medic bun.Va multumesc!Diana
0
22-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Laura, ce analize ai facut? Ce dimensiuni au petele? Te mananca?
0
22-04-2007, ora 00:00
laura79
Nu este medic/terapeut
laura79
sange, urina si exudat faringian
VSH, ALAT(TGP)(GPT), ASAT(TGO)(GOT), CALCIU TOTAL, GLUCOZA, MAGNEZIU, GAMA GT, VDRL, HEMOLEUCOTROMBOGRAMA, TPHA,
Petele sunt de marimi diferite de la un punctulet pana la marimea unei monezi de 10 bani, ma mananca doar noaptea - uneori, nu foarte tare, cele de pe spate si piept s-au estompat se mai vad doar ca o umbra doar cele din palme ma mai deranjeaza.
astept un raspuns
multumesc
0
23-05-2007, ora 00:00
lisa
Nu este medic/terapeut
lisa
buna...acum vreo doi ani mi'au aparut ceva pete albe pe piele...am fost la doctor si mi'a dat o solutie cu care sa ma dau de 2 ori pe zi dimp de cteva saptamani...sa imi fierb toate hainele pt ca petele sa nu mai apara...nu m'am tinut de tratament obersvand k la bronzare petele dinpar...dar dupa ce bronzul se duce apar din nou si in cantitati mai mari...imi poate spune cineva cum as putea sa scap de ele folosind un alt tratament in afara de cel de mai sus...
0
25-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Posibil sa fie un pitiriazis versicolor. Aplica Travogen crema de 2 ori pe zi, 2 saptamani, pe zonele afectate si foloseste samponul Ketodar pentru par (aplica samponul si pe pete cand te speli pe cap si lasa-l sa actioneze cateva minute inainte de clatire). Evita transpiratia, incearca sa porti doar bumbac. Dupa tratament te poti reexpune la soare si ar trebui sa observi o bronzare uniforma a pielii.
0
26-05-2007, ora 00:00
lisa
Nu este medic/terapeut
lisa
multumesk de raspuns...am sa incerk acest tratament...sper sa meraga...lisa ;)
0
30-05-2007, ora 00:00
loryiana
Nu este medic/terapeut
loryiana
am niste pete albe pe maini care au aparut instantaneu nu am mai avut niciodata.sunt foarte inestetice.asi dori un raspuns daca se poate.nu ma dor, nu ma mananca.va multumesc
0
31-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Daca sunt doar modificari de culoare ale pielii poate sa fie vorba de vitiligo dar numai un consult dermatologic direct poate sa stabileasca diagnosticul, prin urmare te sfatuiesc sa mergi la medic.
0
14-05-2009, ora 00:09
yoyo931
Nu este medic/terapeut
yoyo931
as dori sa va intreb si eu cv...imi puteti spune si mie un tratament pt vitiligo?
va rog mult...:)
0
14-05-2009, ora 13:13
loryiana
Nu este medic/terapeut
loryiana
intradevar este vorba despre vitiligo, este confirmat de un medic.mi sa dat si tratament insa din cate stiu aceasta boala nu se trateaza.problema este ca aceste pete iarna dispar de pe maini iar primavara apar iar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •