Pete pe spate si piept, buze iritate si basicute pe degete

12-07-2016
SiMoNa Andreea-Maria
Nu este medic/terapeut
SiMoNa Andreea-Maria
Buna, am 22 de ani si de ceva timp ma confrunt cu o boala foarte inestetica si deranjanta. Mi.au apărut prima data doua pete pe spate care se cojesc si ma mananca, vreau sa zic ca erau de mărimea unei monezi, acum au luat.o razna...s.au înmulțit si s.au contopit, nu mai pot sa port haine de vara din cauza ca sunt foarte inestetice, culoarea lor variază, câteodată sunt maronii respectiv roșii-inflamate. Cand ma expun la soare partea afectată nu se bronzeaza, si imi ramân niște pete albe in loc. Precizez ca mi.au apărut si sub sânul drept si pe piept mai multe astfel de pete de marimi mici. Nu am fost la dermatolog dar medicul de familie mi.a recomandat -dermovate crema-, care nu m.a ajutat aproape deloc. Parca nu era de ajuns, mi.au mai apărut niște basicute mici pe degete, in zona cuticulelor care ma mananca foarte tare, apoi se sparg si se exfoliaza pielea. Mi se usucă buzele, ma dor si se umfla provocând o senzației de arsura. Vreau sa stiu daca au legatura...de aceea le.am insarat pe toate aici. Sper ca o sa ma ajutati. O zi buna
1 comentarii
0
13-07-2016, ora 00:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.

Luati trimitere de la medicul de familie. Mergeti la Dermatolog.
Aveti 3 probleme ce tin de Dermatolog, nu de medicul de familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •