Pete rosiatice, uneori albicioase pe piele

07-03-2009
aztecul_dilit
Nu este medic/terapeut
aztecul_dilit
Buna ziua. Prietenul meu are o problema de piele care se manifesta prin pete de diverse marimi la nivelul tegumentului abdominal stang.Petele sunt uneori rosiatice, alteori putin mai deschise la culoare decat pielea. Uneori dispar, dar reapar la scurt timp dupa aceea. Nu se plange de prurit. Dermatologul i-a spus ca nu reprezinta aceste pete vreo problema, dar ele au aparut de jumatate de an si nu dispar niciodata complet, deci nu se poate pune problema disparitiei in timp. Se poate sti care este cauza acestor pete sau ce ar trebui sa faca pentru a le evita, desigur, in limita informatiilor pe care vi le-am dat? este alimentatia un factor important? multumesc anticipat pentru efort
3 comentarii
0
10-03-2009, ora 17:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa consultati si parerea altui dermatolog!
0
13-03-2009, ora 10:26
my84buterfly
Nu este medic/terapeut
my84buterfly
Buna ziua!Prietenul meu se confrunta cu aceeasi problema adica petele descrise de aztecul_dilit insa la el se extind si apar si in alte zone:are pe picior brat si spate(1 oara avand doar pe picior dupa i-au aparut in celelate zone).Refuza sa mearga la o consultatie lasand totul pe baza ca nu-i nimica grav;ma intereseaza daca e sau poate fi ceva transmisibil si ce anume poate fi:(?
0
13-03-2009, ora 10:42
my84buterfly
Nu este medic/terapeut
my84buterfly
ma scuzati, abia m-am inscris azi si nu gasesc raspunsurile la problemele mele:(( ma poate ajuta cineva?si sincer va rog un idd de messenger mi-ar fi mult mai ushor deoarece am mai multe intrebari...In e-mail imi apare doar link-ul catre zona de discutii insa nimc dupa ce fac clik.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •