pete rosii de marimea unor nuci

14-07-2009
stasi29
Nu este medic/terapeut
stasi29
Buna!Sotul meu are de mai bine de 10 ani o pata rosie de marimea unei nuci care provoaca mancarimi pe partea de sus a picioarelor.I-a aparut pt prima data pe cand se afla in armata.
A fost consultat de medicul unitatii si i s-a dat un unguent pe care l-a aplicat pe pata.
Pata nu a disparut.Sotul meu a tot neglijat-o, insa cred ca e ceva serios.A mai fost consultat de atunci de catre un alt medic dermatolog care nu i-a dat un diacnostic clar ci doar un alt unguent cu care sa-si dea pe pata.Pata este inca acolo.Nu apare foarte des acum :de 3-4 ori pe an :si apare tot in aceleasi locuri.Insa chiar si atunci cand se retrag ramane o pata pala care nu da mancarimi( se vede ca acolo a fost ceva).De ceva timp insa mi-a aparut si mie mai intai o zgrabunta(bubita mica) rosie care imi da o mancarime destul de puternica si care se transforma pe urma intr-o pata (nu ft mare pana acum -cat in bob de fasole)rosie, cateodata aproape visinie.Aceasta pata apare la nivelul degetelor de la maini si picioare.Imi da mancarimi destul de puternice(mai ales dimineata si seara)iar cu cat o scarmin mai mult cu atat se extinde mai tare(n-a ajuns niciodata mai mare decat un bob de fasole)iar partea din exterior este rosie-visinie, iar cea din interior rosu-roz si este ft umflata.Dispare dupa 7-10 zile.Nici mie nu imi apare ft des, dar, ma intreb daca nu o avea vre-o legatura cu pata (eventual boala) sotului meu.Ma intreb daca nu e ceva contagios.Va rog sa ne spuneti despre ce este vorba(eventual un diacnostic) si eventual un tratament eficient care sa rezolve problema. Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.MULTUMESC.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.