Pete rosii dupa contactul cu apa

16-06-2007
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Am mai vazut pe forum ceva asemator cu problema mea, dar la mine este mai diferit! Problema mea este urmatoarea:dupa fiecare contact cu apa imi apare pe toata suprafat corpului chiar si pe fata niste pete rosii care in interior are o bulina mica alba.Aceste pete imi provoaca macarime. Si in contact cu apa de mare imi apar petele.Dupa aprox.20 minute imi dipar.Va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine! Va multumesc! Valy Moise
9 comentarii
0
17-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aceste pete iti apar indiferent de temperatura apei ?
0
18-06-2007, ora 00:00
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Da indifetent de temperatura apei! Nu am incercat niciodata sa ma spal cu apa rece, dar am facut cu ea potrivita si tot imi apar!
0
18-06-2007, ora 00:00
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Da indifetent de temperatura apei! Nu am incercat niciodata sa ma spal cu apa rece, dar am facut cu ea potrivita si tot imi apar!
0
18-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In general apa simpla nu produce reactii alergice. Cel mai probabil este ca ceva dizolvat in ea sa produca acest efect. Daca locuiti la bloc inseamna ca apa dvs. contine clor pentru dezinfectie. Clorul poate fi un element alergizant ! Incercati sa va spalati cu apa de la o fantana sau de la un izvor si vedeti daca se mentin aceleasi simptome.
0
18-06-2007, ora 00:00
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Va multumesc! O sa incerc si o sa va anunt ce rezultate o sa obtin!
0
20-06-2007, ora 00:00
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Mi sa recomandat de catre un medic dermato-venerolog, ca tratament antihistaminice XYZAL cpr.1/zi; local pe baza de dermatocoticoizi - LOCOID CRELO. Ce credti? puteti sa mi dati un sfat? Va rog!
0
20-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul recomandat are efect doar in faza acuta, adica atunci cand exista eruptie pe corp. El nu previne aparitia eruptiei. Prevenirea aparitiei eruptiei se face cautand factorii care ar putea-o produce si eliminandu-i !
0
20-06-2007, ora 00:00
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Bun! Dar din pacate nu am de unde sa iau apa de izvor sau fantana. O sa incerc cu apa plata chiar astazi si o sa va supn ce sa intamplat!
0
22-12-2007, ora 00:00
lextorr
Nu este medic/terapeut
lextorr
Va rog ajutati-ma pentru ca sunt deja paranoic...in urma cu cateva luni mi-au aparut niste mici pete[de aproape 1 cm] rosiatice, fara manacrimi, am mers la dermatolog mi-a spus ca poate e o alergie de la soare si mi-a dat un unguent advantan plus niste pastilute[nu mai tin minte numele].Precizez ca si mie la contactul cu apa calda, dupa fiecare dus se accentuau aceste pete, fara a ma manca.Am urmat timp de vreo 2 sap tratamentul si mi-au trecut acum o luna si un pic mi-au aparut din nou in acelasi zone[pe maini+antebrat, partea interioara si pete ceva mai mici pe mana aproape de degete].De data aceasta ma mananca si sunt de dimensiuni ceva mai mari si unele au aspect de piele exfoliata fiind inconjurate la margini de piele rosiatica ceva mai dura.Pe mine ma sperie sa nu fie scabie...din cate am auzit se scapa foarte greu de ea.Familiei mele nu i-a aparut inca nimic cu toate ca mama da semne de mancarimi de piele si iau aparut cateva bubite asemanatoare cu niste piscaturi de tantar [diferite de petele pe care le am eu].Ce este de facut?De mers o sa incerc sa merg la dermatolog si sa-i cer parerea dar deja am intrat in panica si ma ingrijoreaza ideea de a avea scabie.ce este de facut de izolat de toata lumea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •