Pete rosii in zona testiculelor

148 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
10-03-2011, ora 19:35
mihai_1994
Nu este medic/terapeut
mihai_1994
buna ziua sunt mihai si de 4-5 luni am mancarimi pe picior aproape de zona testiculelor si nu stiu ce sa fac. traiesc in italia si nu stiu ce as putea lua sami treaca. niste sfaturi va rog ??? am 16 ani
0
12-03-2011, ora 09:19
dunaalex
Nu este medic/terapeut
dunaalex
Buna ziua!Ati zis sa ma dau cu Lamisil 14zile! Ma dau cu lamisil de 3 zile si nimik?Ce sa fac?
0
15-03-2011, ora 13:07
ironman18plus
Nu este medic/terapeut
ironman18plus
Buna ziua dupa ce am citit pe acest forum se pare ca as avea tinea cruris, urmez de 11 zile un tratament cu clotrimazol dar nu se vad semne ca ar trece. Ce ziceti sa urmez in continuare tratamentul sau ar fi vreo creama mai buna?
0
23-04-2011, ora 18:56
Problema93
Nu este medic/terapeut
Problema93
Buna ziua...Am 18 ani si am o problema..o iritatie pe scrot si umpik pe penis..ma mananca cateodata tare...eu ma "scarpin" si mi am provocat rani deschise mici.de pe scrot se desprinde cred k piele sub forma unui praf...piele moarta cred.mi au mai aparut pete rosi dar au disparut au ramas doar iritatiile si piele ce se desprinde.ce mi recomanda-ti.imi este rusine sa merg la doctor.si daca am contact sexual partenera are de suferit? va rog dati-mi un sfat urgent.apropo... nu am probleme cu igiena.
0
12-05-2011, ora 08:33
dunaalex
Nu este medic/terapeut
dunaalex
Buna ziua!Am fost la dermatolog!Am urmat retele si nimik.Mia dat Fucidin H si o alifie preparata a zis sa ma dau 2 saptamani.Mai trecut cat de cat, Apoi mi sa facut la loc!Se poate sa fie de la chiloti?Cand iau blugi pe mn ma mananca!Am urmat si tratamentu care mi lati dat!Acel cu lamisil!Si nimik!Ma puteti ajuta?
0
19-05-2011, ora 09:18
Danny eu
Nu este medic/terapeut
Danny eu
Baieti eu Va zic sa Incercati Triderm, mie mi'a trecut! exista riscul sa reapara la catva timp (ceea ce mi s'a spus si mie) ceea ce inseamna k trebuie reluat tratamentul! Triderm de 2 ori pe zi timp de 2-3 sapt! o zi buna
0
23-10-2011, ora 16:02
anonim2
Nu este medic/terapeut
anonim2
Buna ziua.Am urmat un tratament cu antibiotice timp de 6 zile iar in una din aceste zile am facut sex neprotejat cu prietena mea, am impreuna cu ea 8 luni de zile.Dar am observat ca a doua zi mia aparut pe capul penisului niste bubite rosii, si capul penisului cand il decalotez devine putin mai alb, mai aveam si ceva alb tot in juru lui dar m-am spalat cu bicarbonat de sodiu si apa calda si a disparut.accea chestie alba care am inteles ca se numeste segma.
A fost cam asa in a doua zi dupa ce am facut sex am observat ca ma mananca dar nu am bagat in seama, a treia zi m-am uitat si am remarcat segma, bubitele rosii si faptu ca mi se decalota foarte usor.Am vrut sa ma duc la dermatolog dar erea inchis.Am ajuns acasa m-am spalat cu bicarbonat de sodiu si cand m-am trezit am observat ca nu mai am segma iar bubitele rosii nu mai ereau chiar asa intense am repetat procedeul de dimineata si am remarcat ca se decaloteaza mai greu.Acum seara m-am dat cu lomexin si dabea astept sa vad maine rezultatu dar a inceput sa ma manance foarte tare.Nu o sa pot sa ajung la dermatolog decat luni de dimineata.
Aveti idee ce poate fi si ce as putea sa fac?
Am uitat s amentionez am mai luat o pastila care nu stiu pentru ce este dar am inteles ca se ia decat una singura si atata nu mai iei. Multuesc pentru ajutor
0
08-04-2012, ora 12:07
maryus1234
Nu este medic/terapeut
maryus1234
buna ziua!... am si eu aceeasi problema: pete rosii intre picioare (partea superioara) care NU ma ustura si NU ma mananca. Va rog sa-mi spuneti care crema e mai buna si mai "rapida" dintre Clotrimazol, Travocort si Biazol (biazol am gasit pe alt site... mai mult crema asta era recomandata). Multumesc!
0
04-07-2012, ora 21:18
oankea
Nu este medic/terapeut
oankea
Si eu am aceeasi problema..2 pete maronii care in momentul in care transpir se fac rosii si provoaca mancarime..ce crema imi recomandati Clotrimazol sau Travocort?
0
05-07-2012, ora 12:41
alexandru18
Nu este medic/terapeut
alexandru18
Buna ziua ! domnule doctor am si eu o probelma acu 2 saptamani mi-am dat cu o crema depilatoare si miam dat si in zona cu testicule si ma ustura ingrozitor in fine dupa 2 saptamani mia aparut o iritatie puternica pe testicule ele fiind acum rosii si ma mananca incontinu am fost la un medic dermatolog si mia dat o alfife numita DIPROGENTA 2 aplicatii pe zi si o cutie de pastile numita SYMPHORAL seara cate o pastila a trecut deja 3 zile mi-a ameliorat mancarimea dar tot rosii sunt testiculele si daca nu imi dau cu alifia aceasta iar am mancarimi si mai am si pe picioare cateva pete rosii gen ciupituri pe ambele picioare aveti ceva va rog un tratament ca nu mai pot nustiu ce sa mai iau sa imi treca astept un raspuns domnule doctor va multumesc frumos o zi buna !
0
05-07-2012, ora 18:09
ktaluk
Nu este medic/terapeut
ktaluk
aceeasi problema ca a lui danielt o am si eu..am 3 pete rosii care provoaca cateodata mancarimi si uneori se exfoliaza si raca ar fi acoperite de un strat de matreata alba...pe langa aceasta am o iritatie anala..toata zona din jurul anusului e rosie si provoaca niste mancarimi groaznice, si cu cat ma scarpin cu atat mai tare e senzatia de macarime..
ma puteti ajuta va rog? Multumesc
0
26-07-2012, ora 15:02
florin02
Nu este medic/terapeut
florin02
Buna ziua de aproximativ 3-4 luni mi-a aparut in zona testiculelor o pata de culoare alba-rosie care imi provoaca mancarimi puternice si tot in acea zona imi apar un fel de urme de matreata, de culoare alba. va rog frumos ajutati-ma. Va multumesc !
0
13-09-2012, ora 15:26
ady888
Nu este medic/terapeut
ady888
buna ziua domnu doctor am si eu o probelema.testicuele mele sunt rosi si ma manca si pielea este crapata in zona, cand am intrat in mare ma usutura testiculele si cand am intrat in apa la mare aveam o mancarime mare si ma ustura, daca puteti sami dati un sfat multumesc
0
09-10-2012, ora 23:54
boss22
Nu este medic/terapeut
boss22
Am si eu aceeasi problema ca cei de mai sus, dar folosesc de cca 1 sapt Triderm si vreau sa stiu daca e bun
0
08-12-2012, ora 16:54
theolyly
Nu este medic/terapeut
theolyly
Buna ziua!

Socrul meu in varsta de 63 ani, are toata zona dintre picioare, de sub testicule, vanata, un rosu foarte inchis. Aceasta ii provoaca usturimi si mancarimi. problema persista de aproximativ 6 luni. De asemenea are si pe mana niste pete rosiatice dar acestea se exfoliaza, se trec si apar iar, de 2 ani. Vreau sa va intreb daca are cumva legatura una cu alta, ne este teama de cancer de piele, el fiind si un fumator inrait. Daca nu, poate este vreun tratament pentru prima problema, aceasta fiind cea mai suparatoare, eventual o crema care se aplica local.
Multumesc frumos.
0
24-01-2013, ora 11:41
sbm29
Nu este medic/terapeut
sbm29
Buna ziua.
Am si eu o problema, de ceva timp am niste pete rosiatice in zona inghinala si pe toata partea de deasupra penisului, sunt destul de extinse dar nu ma mananca si nu am iritatii, insa ma deranjeaza aspectul foarte inestetic. Sunt o persoana care transpira destul de abundent, nu foarte activ, iar aceste pete coincid cu zona de frecare dintre scrot si picior si cu zona de crestere a parului pubian.
Ce-ar putea fi si ce tratament as putea urma?
Va multumesc.
0
24-05-2013, ora 00:10
likethis
Nu este medic/terapeut
likethis
Buna ziua dl. doctor am facut sex si mi sa rupt prezervativu am 3 saptamani trecute imediat dupa a 2 zi dupa contactu sexual mi-a aparut o pata rosie pe preputul penisului, toate bune si frumoase am izbutit la dermatolog si mi-a recomandat Nidoflor 7zile bun si dupa 24h, s au dupa un dus iar i mi revenea pata rosie mi-a recomandat Triamcinolon S 3zile nimic bun mai rau e ca in zona tesculelor sau inrosit, nu am probleme de urinat cu sange si sa ma scarpin doar ca la testicule transpir jos senzatie de umezeala si la 2 a saptamana dupa ce mi-a recomandat Nidofor aveam un discomfort la capu penisului si ma pisam mai greu... acum nu mai am dificultati de urina dupa 5zile din a 3 saptamana mi-a luat cu un bat cica n-am ciuperca la analize si la sange ok si urina revin dupa 3 zile sper sa n-am infectie urinara un tratament, ca m-au stors de bani e a 2 a politlinica nimica un sfat va rog.
0
27-06-2013, ora 23:33
alex199412
Nu este medic/terapeut
alex199412
Buna ziua. De o perioada de timp ma jeneaza in zona dintre picioare (cativa ani), iar cam de o jumatate de an mi-a aparut o bubita mai sus putin de zona testicolului care la atingere doare. Ciudat e ca se dispare si apare. Recent mi-au aparut mai multe bubite in aceasi zona, iar pe deasupra si pe piciorul stang si drept in apropiere de problema semnalata. Am inceput azi tratamentul cu Clotrimazol. Este bine sa il continui ? Va multumesc anticipat.
0
28-07-2013, ora 00:41
Marius1997
Nu este medic/terapeut
Marius1997
Buna ziua.Ma numesc Marius, am 16 ani si in urma cu 3-4 luni mi-au aparut sub capul penisului niste bubite rosii foarte mici.Precizez ca nu am avut nici un fel de contact sexual.Multumesc.
0
13-11-2013, ora 11:50
tybytyby85
Nu este medic/terapeut
tybytyby85
BUNA ZIUA LA VOI am si eu o probm in zona testic am o iritatie foarte mare este rosie si se desface pelia din zona lor si de pe penis se desface uneeori cand lucrez este cand de prea mult mers pe jos si frecare se face si sange ustura foarte rau miroase urt de parca ar fii ceva putred am incercat tot felu de creme dar nimika dispar pentru 1 saptamana si dupa iar revin la loc va rog foarte mult sa imi dati un sfat la medic nu ma duc pentru ca mis de felu meu rusinos :(. pot folosi cremele de mai sus? rog un raspuns si prin adresa de mayl care o aveti... VA MULTUMESC MULT
0
12-05-2014, ora 17:03
Ssss89
Nu este medic/terapeut
Ssss89
Buna ziua! De ceva timp mi-au apărut niste pete roşii inghinale fara mincarimi sau miros care încep sa se extindă.
Prietenul meu a avut ceva asemanator pe burta iar la dermato i s-a spus ca e din cauza ca a probat o haina in magazin..
Nu sunt in tara si nu stiu ce as putea lua de la farmacie.
0
10-09-2014, ora 21:29
mihai 123
Nu este medic/terapeut
mihai 123
buna ziua am si eu niste pete cenusii la culoare in jurul testiculelor mai exact pe coapsele interioare m-am gandit ca poate mam oparit dar nu mai trece deloc din potriva cu timpul se mareste am observat acele pete de culoare cenusie imi povoaca iritati si mancarimi
multumesc!
0
03-10-2015, ora 21:53
alex2001
Nu este medic/terapeut
alex2001
Buna ziua mi-a aparut pe testicule de vre-o 2-3 luni o mancarime si o usturime daca ma scarpin ma ustura si prinde o coaja asa alba uscata cae cade si am observat ca s-a extins putin, ce e de facut, e ceva grav? helpppppp
0
04-10-2015, ora 21:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mihai si al alex

Amandoi aveti o ciuperca. Mergeti la dermatolog sa o identifice si sa va dea tratament.
Nu stam asa mult timp deoarece astea dau infertilitate.
0
03-01-2016, ora 10:09
Ionutz007
Nu este medic/terapeut
Ionutz007
Buna ziua!!! as dori si eu o parere inainte de a merge la Doctor... De exact 4 zile mi.a aparut in partea din dreapta a testiculelor o basica ( asemanatoare cu cea de la picior) mentionez ca am avut un drum lung cu masina... Dar astazi am observat ca a mai aparut una pe partea dreapta a penisului dar mai mica acestea ustura dar este o usturime suportabila... Nu am purtat chiloti 3 ani de zile iar de 2 saptamani am inceput sa port chiloti 😁... Ce sfat imi puteti oferi vis-a-vis de basicute!! Va multumesc anticipat un an nou fericit!!
0
01-02-2016, ora 09:01
lucalucian
Nu este medic/terapeut
lucalucian
Buna ziua. Am avut si eu iritatie si o pata rosie, la care între timp s-a luat pielea. Aveam şi mâncărimi. Recomand să folosiţi alcolatură de tuia. Îmbibati vata cu alcolatura de tuia şi o puneţi în zona afectată şi o ţineţi acolo - o să treacă în 2 zile maxim, dacă nu chiar 1. O să vă usture la început cam vreo 2 ore aşa, dar este suportabil şi se va vindeca. Alcolatura de tuia este foarte bună pentru multe afecţiuni ale pielii. Eu m-am gândit să o folosesc deoarece cu câtiva ani înainte am avut nişte veruci plantare care mi s-au vindecat tot cu alcolatura de tuia. Sanatate !
0
24-02-2016, ora 19:50
giculae
Nu este medic/terapeut
giculae
Bunna ziua, la mine treaba este cred ca mai simpla, am o eczema, cam de 4-5 cm sub burta la zona, cam pe unde stau chilotii, este de culoarea un pic maro, citeodatä mä ustura si mä mänincä cam de vreo 1 an, apare si dispare.

Poate ca ma poate ajuta cineva inainte de a merge la doctor ??
0
24-02-2016, ora 22:56
Sorina Ene
Nu este medic/terapeut
Sorina Ene
Buna seara,
Sotul meu are o iritatie pe una din fese si mai jos spre fund si chiar intre picioare. Nu o are tot timpul. Mancarimile vin numai noaptea. Spun iritatie dar sunt ca niste bube uscate si rosii. Va rog un sfat. Sa incerce cu Clotrimazol? Multumesc. O seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns
148 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: