pete rosii mari pe corp, ochi inflamati, intoxicatie alimentara

21-08-2008
rojulian
Nu este medic/terapeut
rojulian
buna ziua, am observat la inceput aparitia unor pete mici rosii asa ca am fost la doctor, mi s-a pus perfuzii si mi s-au dat niste medicamente dar acum vad ca petele s-au facut mult mai mari si am ochii, mainile si talpile inflamate. Am luat ceai 3 frati patati si alte medicamente date de doctor dar la felul in care se extinde cred ca pana maine nu o sa mai vad nimic (din cauza pielii din zona ochilor care s-a umflat, si inrosit, + urechile au patit la fel) Nu stiu ce sa fac, am fost de 2 ori la doctor si de fiecare data mi-a facut o injectie si mi-a pus perfuzii dar eu nu vad nici o imbunatatire, imi este frica ca nu cumva sa fie ceva mai grav... astept un raspuns cu ce as putea face sa ma simt mai bine si eventual daca nu cumva trebuia sa ma duc la alt doctor (eu am fost la dermatolog)
2 comentarii
0
23-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar putea fi vorba despre urticarie acuta de natura alergica; ar fi bine sa va vada si un alergolog sau imunolog;daca se confirma acest diagnostic, se poate administra un preparat cortizonic puternic, de exemplu pulsterapie cu SoluMedrol 500 mg in pev, timp de 3 zile, antihistaminice;de asemenea ar fi ultile testari la alergeni pentru a evita in viitor aparitia unei astfel de reactii; numai bine
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca reactia urticariana este atat de puternica, ar trebui sa fiti internat de urgenta intr-o sectie de dermatologie sau chiar de terapie intensiva! Apelati la Salvare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •