pete rosii pe corp

73 comentarii 1 23 Înainte ›
0
15-12-2010, ora 16:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Alexksy:
Posibil sa fie vorba despre un Pitiriazis rozat.
0
16-12-2010, ora 20:06
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
Buna si eu aceeasi problema mi-au aparut 2 pete de culoare rosie pe un picior la care nu i-am dat atentie pe urma am obs ca in ineriorul buricului se descuameaza pielea si e rosu pe urma am obs ca am la incheietura bratului si pe omoplati, ma mananca, unele sunt de vreun cm jumate si unele mai mici sunt ca niste cosuri pielea e uscata acolo si se descuameaza. Sa fie de la antibiotice pt ca am luat in urma cu vreo 3 sapt dar pana acuma nu am avut probl de la antibiotice sper sa primesc o veste buna si sa fie ceva ce trece ! Va multumesc mult ! sper sa nu fie psoriazis :(
0
19-12-2010, ora 19:24
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
am luat aseara claritine si m-am dat cu pasta petrini dar nu stiu daca mai e valabila ca a fost prescrisa in vara pt sotul meu care are alergii, eu nu am mai avut alergie dar ma gandesc ca poate fi vb de o alergie la detergen pt ca am schimbat detergentul de vreo 3 sapt si atunci cred ca mi-a aparut pata din buric, acum s-au inmultit mai ales pe piept si pe gat, pe fata am doar niste pete e ca sesnzatia de "piele de gaina" si ma mananca destul de tare.pot sa ma dau cu o crema de corp? poate fi de la iminitate scazuta?
0
19-12-2010, ora 21:09
Motorga Georgeta
Nu este medic/terapeut
Motorga Georgeta
Buna seara,

Am 42 ani. De 1 luna mi-ay aparut pete rosii pe abdomen si pe spate. Am fost la dermatolog si mi-a prescris mixtura mentolata si crema Locoid. Dar aceste pete nu trec deloc. S-au mai decolorat putin dar tot au ramas. Axeste pete nu ma mananca dar sunt inestece si nu stiu daca o sa mai dispara vreodata. Am facut toate analizele si sunt sanatoasa (ficat, giardia, helicobacter pilori).

Cu sima M.G.
0
26-12-2010, ora 17:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru corinutza13:
Ar fi necesar un examen micologic sau un consult dermatologic.
0
26-12-2010, ora 17:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Motorga Georgeta:
Mai aveti rabdare o luna!
0
27-12-2010, ora 23:07
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
va multumesc pentru raspuns intre timp am fost la medicul de fam si a spus ca posibil e o dermatita de contact, eu nu m-am alarmat la primele semne pt ca pana acum nu am mai patit-o, cred ca e de la un detergent si intamplarea e de vreo 3 sapt ; de cand m-am dat cu o crema cu hidrocortizon mi s-au retras mult.multumim pt ajutor dl doctor
0
10-01-2011, ora 09:53
Motorga Georgeta
Nu este medic/terapeut
Motorga Georgeta
Va multumesc pentru raspuns. Intr-adevar am avut rabdare si au trecut toate petele rosii.

Cu stima M.G.
0
12-01-2011, ora 19:20
Matei Florenta
Nu este medic/terapeut
Matei Florenta
Buna seara!

De aproximativ doua luni de zile mi-a aparut o pata rosie de cca 2cm pe abdomen(la atingere iese putin in relief)iar in urma cu 2 sapt mi a aparut una pe brat care ma si mananca putin.Sunt un pic speriata si va urma sa merg la un dermatolog, dar pana atunci poate ati putea sa imi spuneti despre ce poate fi vorba.Va multumesc.
0
12-01-2011, ora 21:23
cry23
Nu este medic/terapeut
cry23
buna ziua!mi-au aparut de cateva zile pe membrele superioare si inferioare niste pete rosii, in mijloc mai deschisa la culoare la inceput si apoi devine ca o intepatura, , , se tot inmultesc.Sper sa primesc un raspuns de la dumneavoastra.Va multumesc si va doresc o zi buna!
0
22-01-2011, ora 16:05
Tanya_tats
Nu este medic/terapeut
Tanya_tats
Buna! De aproximativ o luna mi-a aparut o pata rosie pe burta care aparent se marea, nu aveam mincarimi sau alte simptome, medicul dermatolog mi-a scris pastile polezim si crema cutivate..am folosit doar crema citeva zile si imi trecea..insa peste vreo 2 saptamini mi-a iesit alte pete, mai multe la numar pe burta si spate, sint de diferite marimi si la fel nu am mincarimi sau dureri..nu sint alergica si nu am mai avut asa ceva pina acum, ar putea fi ceva legat cu o reactie de la medicamente, sau de la stres?? am primit niste injectii, vitaminele B12 B1 B6 si aloe din cauza unei inflamatii la ovar..la scurt timp am luat niste antivirale ca racisem..astept raspunsul dvs daca ma puteti ajuta!
0
28-01-2011, ora 18:55
prichindika
Nu este medic/terapeut
prichindika
buna ziua si prietenul meu are o problema asemanatoare de aproximativ o saptamana iau aparut pe piept spate si gat niste pete rosii la inceput ia aparut una pe piept de aproximativ 1, 5 cm este rozalie si aparent uscata dupa o zi doua iau aparut pe spate mai multe dar nu asa mari la inceput erau doar niste bobite si in doua zile sau facut pete la fel aparent uscate, il mananca dar nu foarte tare. problema este ca nu suntem in tara si reusim sa mergem la medic. va rog frumos daca puteti sa ne spuneti ce ar putea fi suntem foarte ingrijorati. va multumesc anticipat
0
30-01-2011, ora 00:57
Tanya_tats
Nu este medic/terapeut
Tanya_tats
Pt Prichindika:

Eu am mers la un medic dermatolog care mi-a zis ca am Pitiriazis Rozat Gibert, si ca mi-ar fi aparut de la vreo infectie virala, poti sa cauti pe net mai multa informatie despr eceasta, dar eu nustiu sa zic cu siguranta ce ai tu..nu sint medic..mie mi-a scris crema Elocon de 1-2 ori pe zi si se zice ca in general aceasta ar trebui sa treaca cu sau fara tratament pina la maximum 2 luni.. innsanatosire grabnica!
0
31-01-2011, ora 20:24
prichindika
Nu este medic/terapeut
prichindika
am cautat foarte mult pe net si am ajuns si noi la concluzia k intradevar are pitiriazis rozat, deoarece imaginile pe care leam gasit cu aceasta boala sunt foarte asemanatoare cu ce are el.. multumesc pt raspuns, sa speram ca trece de la sine, pt ca acum iau aparut o multime nici nu mai iese din casa. il mai dau cateodata cu crema mentolata deoarece am citit ca iar face bine. inca o data ms mult pt raspuns!
0
03-02-2011, ora 01:44
Tanya_tats
Nu este medic/terapeut
Tanya_tats
Cu placere!! Oricum, cred ca ar fi cel mai bine sa consultati si medicul..petele care le aveam au disparut de la sine..sper sa nu mai reapara
0
18-02-2011, ora 19:20
dudutz01
Nu este medic/terapeut
dudutz01
buna! in ultimele zile mi au aparut niste pete de culoare rosie iar pielea de pe fiecare pata se exfoliaza se usuca! nu am senzatie de mancarime si nu ma ustura! stiti ce as putea avea?
0
20-03-2011, ora 13:09
lorance
Nu este medic/terapeut
lorance
in urma cu o sapt. am facut 3 injectii cu vit.k pentru a mai diminua menstruatia. acum, dupa cateva zile mi-a aparut o pata, in ambele parti unde mi-au fost facute injectiile, rosiatica, mentionez ca apar si dispar, nu ma mananca si nu sunt dureroase. multumesc.
0
03-04-2011, ora 02:40
warreent
Nu este medic/terapeut
warreent
Salut, Am niste pete foarte mici de coloare rosie pe burta si piept... cateva sau extins si pe brat. Tind sa cred ca le am de multa vreme, dar au inceput sa se inmulteasca... nu produce mancarimi. marimea este foarte mica, trebuie sa te uiti atent sa le poti vedea si culoare este rosie. ceva sugestii?
0
03-04-2011, ora 18:16
oana34
Nu este medic/terapeut
oana34
Buna, acum 2 luni mi-au aparut mici bubite pe fata, in special pe frunte si uneori ma mancau. Acum 2 saptamani acealsi fel de bubite mi-au aparut pe maini si pe anumte parti ale corpului dar nu asa de puternice ca cele de maini sau fata. Mancarimile au continuat si dupa ce am fost la medic (mentionez ca sunt in Anglia) si mi-a dat Hydrocortisone Cream, care mi-a zis ca o sa ma ajute cu mancarimea, dar nu ma ajutat deloc. Azi noapte nu am putut sa dorm din cauza mancarimilor de pe maini si de asemenea am simtit mancarimile pe picioare, ceea ce inainte nu le aveam. Este posibil sa fie pe sistem nervoas? In ultima perioada am fost stresata din cazua examenelor. De asemenea mentionez ca doctorul englez nu mi-a oferit prea multe explicatii, cand l-am intrebat mi-a zis ca din cauza aerului.ce sa inteleg din asta, nu prea stiu.

Multumesc mult
0
17-04-2011, ora 22:51
poisongirl
Nu este medic/terapeut
poisongirl
Buna seara ! In ultimele doua saptamani mi-au aparut pe membre si pe trunchi niste pete de culoare rosie, unele rotunde, altele usor ovale, cu dimensiuni cuprinse intre 2-6 mm, iar dupa cateva zile pielea de pe fiecare pata se usuca rezultand o coaja subtire, albicioasa, uscata care apoi se exfoliaza ! Nu prezint nicio senzatie de mancarime sau usturime. Petele nu sunt foarte multe: cateva pe brate, cateva pe abdomen, cateva pe picioare...pe trunchi, am observat vreo doua si in zona sanilor...Totusi, dupa exfoliere, pielea ramane usor patata, usor pigmentata. Problema este ca sunt inestetice, mai ales ca vine vara... si daca vor continua...imi va fi jena sa port bluze cu maneca scurta sau maiouri... Aveti idee ce as putea avea ? Multumesc anticipat.
0
19-04-2011, ora 22:17
nicu ardeleanu
Nu este medic/terapeut
nicu ardeleanu
buna seara, am o problema mi-au aparut niste pete rosii s am fost la dermatolog.mi s-a dat diagnosticul de ciuperca s mi-a dat tratament o crema triderm s niste pastile, am urmat tratamentul au disparut si cum terminam pastilele imi reapareau, am 5 saptamani d atunci s mi s-a umplut tot corpul acum cu pete rosi, va rog sa imi sugerati ce sa fac pentru ca am tot luat s pastilele m-am dat s cu crema asta dar tot apar s din ce in ce mult mai multe, daca puteti recomandati-mi si un dermatalog bun din constanta, va multumesc s astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!!!
0
22-07-2011, ora 13:08
MihaiFlorin
Nu este medic/terapeut
MihaiFlorin
Buna ziua, am si eu o problema. Acum aproximativ o saptamana, doua, mi-au aparaut la nivelul palmelor niste pete mici si rosii...acestea au evoluat si sunt mai multe, de diferite dimensiuni. Apoi am observat prezenta acestora si la nivelul talpilor, subrat si in zona inghinala si pe penis. In ultimele 3 locuri acele pete rosii usuca pielea foarte tare. Cateodata am si usuoare mancarimi. Credeti ca este vorba de ceva grav? Multumesc
0
16-08-2011, ora 16:28
gabell
Nu este medic/terapeut
gabell
buna ziua.Mamei mele in varsta de 56 ani i au aparut niste pete rosii( pe sanii ce s au extins pe burta si spate, uneori o mananca ingrozitor )petele sunt ca o spuzeala, dar doar rosii.Se poate sa imi spuneti ce ar fi?Va rog si va multumesc.
0
27-01-2012, ora 11:02
Serj24
Nu este medic/terapeut
Serj24
Buna ziua Ma numesc sergiu, si de curand am avut rubeola am inceput eu, pe urma a facut si sotia mea si pe urma a facut si copilasul meu de 2 ani si 8 luni cu tot cu vaccinul pt rubeola ceea ce nu este posibil dar, asta e.
A trecut 2 saptamani de cand mi-a trecut si ieri am inceput sa ma tot scarpin, cand mi-am ridicat bluza eram tot bube,
bube de aleea ca si cand ti se face pielea de gaina si pete mai mari pe spate, de ieri pana azi nu mai am petele si bubele dar toata pielea mi-e rosie si ma arde spatele, si pe spate mi s-a facut ca si cosurile mici pute-ti sa-mi spuneti ce as putea avea iarasi, tin sa mentionez ca nu am avut nici un simtom doar am inceput sa tusesc.
0
14-03-2012, ora 11:03
catalinvictor
Nu este medic/terapeut
catalinvictor
care este un tratament adecvat ptr pitiriazis pentru un copil de 9 ani
va multumesc
0
08-04-2012, ora 13:32
Xennutsa
Nu este medic/terapeut
Xennutsa
Buna ziua, am si eu 2 prob... 1 ) am intarziere de Ciclu.. de o luna si o saptamana, am fost la control si mi.a spus ca nu sunt gravida, dar asta mi se intampla odata pe an... dar de ce mi se intampla asta ??? 2 ) mi.au iesit niste pete rosi pe corp 2-3mm se usuca dar ies altele.. mi.au spus de la farmacie ca bepanthen crema e bun, si sa ma dau de 3 ori pe zi... dar nu mi.au trecut.. ma pute-ti ajuta ?? Va multumesc !!!
0
25-04-2012, ora 19:25
boy4you
Nu este medic/terapeut
boy4you
Buna ziua. De circa o saptamana mi-au aparut niste pete rosii pe piept care ma mananca, acestea apar si dispar fara sa le fac eu ceva sau sa folosesc vreun medicament. In momentul in care imi fac baie aceste pete se observa foarte bine se inrosesc si zona acea este foarte calda. De circa 2 zile am vazut ca ele se extind coborand si pe abdomen. Ce credeti ca as putea avea?
0
12-05-2012, ora 15:07
Cipri89
Nu este medic/terapeut
Cipri89
Domnule Doctor..problema incepe sa devina tot mai serioasa si incepe sa ma ingrijoreze tot mai mult acum cateva luni mi-au aparut niste pete rosii pe corp in special pe brate, pe umeri si pe spate acum recent au inceput sa se extinda si pe abdomen..ce ma ingrijoreaza este ca atunci cand depun efort sau cand imi este foarte cald petele sunt stridente si au culoarea rosie aprins.Va rog din suflet sa ma ajutati sau sa ma consiliati ce tratament a-si putea urma.Va multumesc!
0
08-07-2012, ora 19:21
daniela16
Nu este medic/terapeut
daniela16
buna sunt gabriela ! locuim in valcea si am o fica pe nume daniela in varsta de 4 ani, iar acum 2 luni i-au aparut niste pete rosii pe corp. ii apar si peste 5-10 min dispar. petele sunt ca si cum ar fi urzicata. am fost la doctor cu ea si ne-a trimis la Clinica Omnimed din Ramnicu Valcea. am fost prima oara anul acesta la strand pe 1 mai, la apa termala si pe 27, 28, 29, 30 iunie si astazi pe 8 iulie. va rog imi puteti da un raspuns cat mai repede ? va multumesc.
0
11-07-2012, ora 19:13
mihaela balan
Nu este medic/terapeut
mihaela balan
am o problema cu un punct rosu destul de vizibil aparut pe nas. am fost la medicul de familie si mi-a dat un tratament dar nu-si face efectul asupra punctului rosu ci doar asupra cosurilor.imi puteti recomanda ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns
73 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •