pete rosii pe corp in sarcina

24-07-2014
c_olimpia
Nu este medic/terapeut
c_olimpia
Buna,
Sunt insarcinata in 16 saptamani si mi-au aparut pe maini si pe burta niste pete rosii mici, care nu se simt la palpat, fara pruruit.Dimineata si la lumina puternica se intensifica, dupa care seara se retrag aproape de tot. Dupa 3-4 zile au disparut de tot si mi-au aparut pe picioare. La fel, in 3 zile s-au retras. Nu am avut nici un fel de alt simptom: raceala, febra, respiratie dificila, fara ganglioni inflamati. Sunt imunizata la rubeola, varicela, Cmv, herpes simplex. In analizele de sange Aslo e negativ, Vsh e marit, dar nu am gasit vreo infectie, NE sunt marite, LY mai scazute, Hct usor scazut, care am inteles ca pot fi normale in sarcina.
Ce ar putea sa fi fost? Singura mea temere e sa nu fie ceva ce poate sa-l afecteze pe bebe.
Ce analize as putea sa mai fac?
Un medic dermatolog mi-a spus ca ar putea fi o reactie la vitamine sau ceva din compozitia lor. Le luasem cu cateva zile inainte de eruptie si le-am intrerupt dupa aparitia pe picioare.
Astept raspunsurile d-voastra.
Va multumesc mult!
2 comentarii
0
24-07-2014, ora 16:34
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Ar putea sa fie o reactie alergica la ceva ce a-ti mancat sau cu ce a-ti venit in contact. A fost doar o reactie cutanata, care nu afecteaza copilul.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
0
24-07-2014, ora 17:32
c_olimpia
Nu este medic/terapeut
c_olimpia
Va multumesc mult dna doctor pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •