pete rosii pe obraz | Forumul Medical ROmedic

pete rosii pe obraz

07-02-2010
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
Salut

Am si eu o intrebare.De fiecare data cind fac baie pe cap.dupa ce termin imi apar pete rosii pe obraz.de ex: aseara dupa ce m-am spalat pe cap mi-am dat cu crema de galbenele si propolis.cand m-am uitat in oglinda eram toata fata numai pete rosii.Inainte de baie nu eram asa. :(.Nu este prima data.sa fac alergie la sampon ?

Multumesc.
8 comentarii
0
12-02-2010, ora 19:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate faceti alergie la propolis sau poate este numai o reactie vasomotorie datorita apei calde.
0
12-02-2010, ora 19:28
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
Multumesc frumos de raspuns.
0
22-02-2010, ora 13:43
donasilvy
Nu este medic/terapeut
donasilvy
Salut! Am fost diagnosticata cu dermatita seboreica, mi s-a prescrsi tratament cu clemastin, crema Cutivate, vitamine Aevit si sampon Skin. Dar vreau sa spus ca sunt insarcinata in 22 saptpmini si am citat prospectele la clemastin si Cuitivate si sunt contraindicate la gravide, ce ma fac. Ma deranjeaza petele de pe fata, ma ustura si imi creeaza disconfort.
0
28-02-2010, ora 20:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In niciun caz sa nu aplicati Cutivate pe fata !
Puteti folosi Advantan crema.
0
03-03-2010, ora 15:18
donasilvy
Nu este medic/terapeut
donasilvy
Multumesc de raspuns, dl. doctor.
Vreau sa va spun ca am consultat alt medic, mi s-au facut niste analize de laborator si mi s-a depistat pe fata, , capusa, , Demodex. Mi s-a pus alta diagnoza - dermatita periorala. Dar, dupa cum am mai spus sunt insarcinata in 22 saptamini. Tratamentul prescris - Metroruburil -dimineata, crema Triderm -seara( am citit prospectul este contraindicat gravidelor), pastile Aelohol, carbune, pe fata de spalat, sters cu infuzii de plante romanita, salvie, calendula. De exlus din alimentatie fructele exotice, pestele, ouale, ciocolata. Mi s-a zis sa consult medicul gastrolog, tot ce este posibil ca am o dereglare gastrica. Ar trebui sa iau antibiotice Metronidozol, dar in legatura cu graviditatea nu se poate. Va rog sa ma ajutati. Este corecta diagnoza? Ce ar mai trebui sa iau pentru tratament? Astept cu nerabdare un raspuns. Multumesc anticipat.
0
05-03-2010, ora 15:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu daca este corect diagnosticul, insa puteti incerca ce v-am sugerat mai sus.
0
16-04-2010, ora 18:12
gabrielaberciu
Nu este medic/terapeut
gabrielaberciu
buna ziua,

am 39 de ani, un ten mai alb, piele putin mai uscata, dar toata viata am avut o piele curata, fara pete sau cosuri si o fata luminoasa.
alimentatia este zic eu una pe cat posibil sanatoasa, de exemplu: paine facuta in casa, din grau de casa, cartofi cultivati cu ingrasamant natural, foarte putina carne si aceea de curcan, pui sau peste, mancaruri neprajite, etc
de cativa ani (2-3) mi-au aparut niste pete rosii sub piele, cu aspect de cos, fara a fi iesite in relief care m-au adus in pagul deprimarii.
ce as putea sa fac, exista vreun remediu natural? ca ex. tincturi ceaiuri, etc? am incercat cu ceai trei frati patati si degeaba.
multumesc mult de tot.
0
22-04-2010, ora 18:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu va pot recomanda decat un examen dermatologic1
La ceaiuri nu ma pricep!
Poate se pricepe altcineva si va da o mana de ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: