pete rosii pe penis & usoara inflamatie a preputului

1048 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 34 35 Înainte ›
0
14-01-2010, ora 23:58
omen
Nu este medic/terapeut
omen
In urma cu 5 ani am avut candidoza in zona genitala. Mi-am inceput viata sexuala de cativa ani buni.
De aproape o saptamana mi-au aparut niste bubite mici (de culoare rosie, ca si cum ar nicte cosuri mici) pe capul penisului si pe pielea care acopera capul, fara ca aceste bubite sa ma manance, irite, usture. In acest timp am avut usturimi usoare in timpul urinatului, de asemenea, acum urinez mai des ca de obicei, iar daca ies de la frig afara, imi vine sa urinez foarte repede.
Totodata, in urma cu doua saptamani, inainte de a aparea bubitele, fiind grabit, m-am spalat cam de 4-5 ori, in zona genitala cu apa relativ rece, nu am mai avut rabdare sa se incalzeasca apa.
Singurul tratament pe care l-am facut pana acum a fost spalare cu ceai de musetel o data pe zi.

Din ce cauza au aparut aceste bubite si ce este de facut???
Va multumesc.
0
15-01-2010, ora 17:07
myyyhai
Nu este medic/terapeut
myyyhai
Buna ziua domnule doctor!!! am shi eu o problema... am facut sex neprotejat cu prietena mea pt prima data la amun doi iar dupa 2 3 zila mi au aparut nishte macarimi ale penisului zona din jurul capului era roshie shi parea iritata (crezand ca este o simpla iritatie am spalat zona cu apa calda shi sapun sperand ca mi va trece) dupa circa 1 sapt mancarimea a incetat dar am observat nishte pete roshi mici in zona iritata dar shi pe intreg penisul shi 1 2 in zona inghinala penisului (petele fiind in numar mic) acum shi petele au trecut dar au mai ramas mici urme unde au fost petele de culoare maronie, , iritatia" am mai tratato cu triancinolon s crema (shtiind ca este o crema buna impotriva iritatziilor) acum iritatia a disparut mai sunt doar acele urma ale petelor roshi tin sa precizez ca au trecut 2 saptamani de atunci!! shi pe deasupra am shi o stare proasta oare este o banala raceala sa u se trage tot de la aceasta problema!!va rog din suflet spunetimi ce poate fi shi cu ce ashi putea sa tratez !!! (imi e jena sa ma duc la doctot) ma bazez foarte mult pe DV shi va multumesc anticipat!
0
17-01-2010, ora 17:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru baby_taw18:
Nu este necesar sa continui tratamentul cu Travogen!
0
17-01-2010, ora 17:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru omen:
Trebuie vazut daca nu ai o secretie uretrala dimineata inainte de urinare.
Daca aceasta secretie exista, trebuie analizata la microscop.
De asemenea, trebuie facut un examen sumar de urina si o urocultura.
0
17-01-2010, ora 17:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru myyyhai:
Daca problemele la penis au disparut, inseamna ca starea proasta estre de la altceva.
Este posibil sa fie o raceala, insa poate fi si debutul altei boli.
Mergi la medicul de familie si descrie ce anume te supara in acest moment.
0
17-01-2010, ora 17:40
adyyyy
Nu este medic/terapeut
adyyyy
buna seara...am si eu o problema..am 22 de ani si acum 2 zile am facut sex neprotejat, dupa primul numar m am iritat si nu am mai putut continua de durere...mi sa facut si sex oral, ieri insa m am iritat foarte foarte rau..capul penisului are ca o coaja alba care se ia la prima spalare..dar pielea care acopera capul penisului este foarte inflamata si stransa parca as fi virgin..fac sex de 8 ani si nu mi sa mai intamplat asta niciodata sunt si putin racit si am luat ospen de 1500 mg si strepsils anestezic..am facut spalaturi cu ceai de musetel dar (2)dar fara efect..va rog ajutati ma cu un sfat..MULTUMESC
0
17-01-2010, ora 18:43
adyyyy
Nu este medic/terapeut
adyyyy
ct de repewde se raspunde p acest forum???ca stau si nu stau bn sa ma duc la urgenta??sa astept pana maine?.multumesc
0
17-01-2010, ora 19:03
stefanc
Nu este medic/terapeut
stefanc
buna ziua domnule doctor acum ceva vreme (11.09.2009), v-am scris in legatura cu aparitia unor bubite pe preput care sunt pline cu un lichid, dupa o vreme se sparg (apare si o usturime) si se transforma in coaja care daca nu sunt atent se lipeste de chilot iar rana sa mareste.dispare dupa o saptamana si reapare cam la 2-3 luni.mi-ati sugerat ca ar fi un herpes recidivant.aveti va rog frumos si un tratament pt asta ? am incercat cu flocinolon dar parca sapa mai tare in rana si se lungeste perioada de vindecare la 10-11 zile.va multumesc!
0
18-01-2010, ora 16:18
aaabbb
Nu este medic/terapeut
aaabbb
aha
0
19-01-2010, ora 01:54
sirbu.bodo
Nu este medic/terapeut
sirbu.bodo
buna ziua! am si eu o problema care ma framanta..am facut sex neprotejat cu prietena mea si dupa 2 zile am vazut k miau aparut niste bubitze rosii p capul penisului si pe guler, iar preputul este putin inflamat..ma si mananca dar foarte putin..mi-ati putea sugera un tratament sau ceva..va multumesc!
0
19-01-2010, ora 14:09
myyyhai
Nu este medic/terapeut
myyyhai
Domnule doctor am fost la medicul de familie shi starea proasta era de la o inflamare a gatului... insa iritatia la nivelul penisului a revenit shi petele roshi sa u facut toate de culoare maronie shi nu au disparut insa nu mai am senzatii de mancarime doar o senzatie de inconfortabilitate in zona genitala. ce ar putea fii shi cu ce pot trata? daca nu va putetzi da seama din ce v am spus ce problema este macar enumeratzi bolile care ar pute fii! va multzumesc shi ashtept un posibil tratament primit de la dv!!!
0
19-01-2010, ora 20:33
omen
Nu este medic/terapeut
omen
Domnu doctor Dorin Mihalache, va multumesc frumos pentru raspuns si sfatul acordat!
0
20-01-2010, ora 01:22
andrei1911
Nu este medic/terapeut
andrei1911
Va multumesc domnu doctor pentru ce mi ati recomandat, am fost la doctor, am facut analize de secreti, microplasme, si toate cele si nu mi a iesit absolut nimik, VDRL a iesit Negativ, Hiv negativ, Clamidia Antigen negativ, absolut toate negative, dar tot exista o secretie, ce sa ma mai fac ca nu mai stiu, in plus am impresia ca mi apar si bubite rosii pe capul penisului, am inceput sa iau Meclon crema, ce as putea avea daca analizele sunt in regula ?
0
21-01-2010, ora 11:32
valipantea
Nu este medic/terapeut
valipantea
buna am si eu o problema Dl. Dr. in urma cu aprox. o luna mi-a aparu o roseata pe capul penisului si este foarte uscat mai ales dupa erectie, nu am nici un fel de dureri sau usturimi, nu am scurgeri, ar putea fi ceva grav?trebuie sa consult un medic??sau ma puteti ajuta dumneavoastra??Va multumesc!!
0
23-01-2010, ora 17:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adyyyy, sirbu.bodo.si valipantea:
Raspunsul la problemele dvs a fost postat pe acest forum!
Cititi mai intai ce s-a discutat pana acum si abia apoi intrebati!
Nu pot raspunde de 100 de ori la aceeasi intrebare !!
0
23-01-2010, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru stefanc:
Ati facut FOARTE rau ca ati aplicat Fluocinolon !
Daca este vorba intr-adevar de un herpes, Fluocinolonul face ca boala sa se extinda si sa se prelungeasca.
In momentul reaparitiei simptomelor mergeti sa va examineze un dermatolog!
0
23-01-2010, ora 17:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru myyyhai:
Incercati tratamentul recomandat pentru candidoza.
0
23-01-2010, ora 17:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru andrei1911;
Care este rezultatul examenului secretiei uretrale ?
0
25-01-2010, ora 15:03
tmrbv
Nu este medic/terapeut
tmrbv
Buna ziua domnule doctor am si o mare rugaminte la d voastra, de aproape 2ani am o problema in zona penisului, in general cam si cele descrise pe forum, o inflamatie, mi se inroseste capul penisului si toata zona, (precizez ca la inceput am avut si candidoza, am luat tratament si se pare ca mi a trecut, doar ca aceasta imfamatie/iritatie nu mi trece, apare si dispare, uneori cu mancarimi si usoare usturimi, doar uneori, am fost la diversi doctori dermatologi (8) am incercat diverse tratamente dar NIMIC!!!!Ultimul tratament care l am luat a fost cu lomexim crema (3 sapt) inclusiv pana azi (dar o sa incetez deoarece nu vad nici o ameliorare) si niste pastile pt intarirea imunitatii "Baraka"(care am sa le iau in continuare, timp de o luna).
A m repetat acel examen de secretie si nu mi a iesit nimic, iar doctorul imi spune sa stau linistit ca nu am absolut nimic, si ca pot sa mi vad de viatza sexuala linistit!!! DE 2 ANI tot "linistit" am stat!!! Sincer sunt in pragul disperarii si nu mai stiu ce sa fac, la ce doctor sa ma mai merg, ce tratament sa mai iau???? Imi afecteaza enorm viata sexuala!!!! In perioadele in care imi apare aceasta inflamatie/iritatie nici contact sexual nu pot sa am deoarece nu pot.Un alt aspect este ca de 3 sapt. de cand am inceput sa iau lomexim aceasta roseata nu mi mai trece deloc!!!!!!
Ma puteti sfatui va rog frumos ce pot sa fac, unde sa ma duc sau ce tratament as putea lua, sau ce alte analize as mai putea face????
Va multumesc anticipat pt. raspuns!!!!
0
26-01-2010, ora 23:15
valipantea
Nu este medic/terapeut
valipantea
va rescriu si va rog sa imi dati un raspuns pt ca tot am citit si nu sunt sigur care din tratamente sa fac, deci capul prezinta pete rosii si pielea este foarte uscata mai ales dupa erectie nu am niciun fel de scurgeri insa prezinta un miros neplacut, ma spal in zona de cel putin 2-3 ori pe zic dupa maxim cateva ore acelasi miros revine, nu stiu daca este ceva grav nu am mancarimi o usoara usturime foarte usoara trece de multe ori neobservata in sa ceva este.Va multumesc mult!!
0
27-01-2010, ora 01:33
andrei1911
Nu este medic/terapeut
andrei1911
Examenul Cultura flora bacteriana totala din secretia uretrala
Microscopie +cultura Frotiu gram : rare celule epiteliale, rare leucocite, rari coci Gram pozitivi izolati
Culturi bacteriene: flora fara semnificatie patogena
Acesta este rezultatul, problema este din nou aparuta am intretinut din nou relatii sexuale cu prietena si dupa 5 ore iar imi curge un lichid alb verzui ce sa mai fac :( Multumesc mult domnu doctor
0
27-01-2010, ora 22:37
Traian25
Nu este medic/terapeut
Traian25
Buna ziua Domnule doctor!!! Am o "problema" de circa 2 ani 2 ani si ceva, pe capul penisului imi apar niste bubite rosii-rozalii(pete). cadeodata se si cojeste pielea capului(aspect de baranza).CU IGIENA NU AM PROBLEME(3-4 dusuri pe zii vara iar iarna 2 dusuri pe zii)apar, dispar. au disparut si luni de zile apoi iar apar 2-3 zile dispar o saptamana iara apar.am folosit NIDOFLOR crema au trecut si apoi iar au aparut.fac sex neprotejat cu sotia mea de 8 ani de zile.ea a fost la ginecologie si nu are nimic...pot folosi ADVANTAN cum ati prescris si la altii cu aleleasi simtome? VA ROG MULT DOMNULE DOCTOR AJUTATI-MA!!! VA MULTUMESC!
0
29-01-2010, ora 16:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru tmrbv:
Ce varsta aveti?
0
29-01-2010, ora 16:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru valipantea:
Aplicati Triderm crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, masand bine sa intre in piele.
0
29-01-2010, ora 16:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru andrei1911:
Repetati acum frotiul din secretia uretrala la alt cabinet si spuneti rezultatul.
0
29-01-2010, ora 16:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Traian 25:
S-ar putea ca tocmai cu igiena sa aveti probleme, in sensul ca faceti exces de ea!
Este bine ca faceti 2-3 dusuri pe zi, insa nu este bine sa utilizati substante antiseptice (sapun, gel de dus, etc.) in exces pe capul penisului, deoarece dezechilibrati flora de la acest nivel, generand o candidoza.
Spalarea capului penisului trebuie sa aiba loc dimineata, cu apa calda simpla.
0
29-01-2010, ora 16:49
tmrbv
Nu este medic/terapeut
tmrbv
25 ani domnule doctor!!! Puteti sa mi spuneti totusi ce as putea sa fac??? Va multumesc frumos!!!
0
29-01-2010, ora 17:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui examinata secretia respectiva si facut un examen bacteriologic.
De asemenea, trebuie sa va amintiti daca acea iritatie nu a aparut imediat dupa un contact sexual.
0
29-01-2010, ora 18:05
tmrbv
Nu este medic/terapeut
tmrbv
Am facut amcum 3 sapt inainte de a incepe tratamentul cu Lomexim, si nu mi a iesit nimic!! Da mi au aparut dupa un contact sexual impreuna cu o secretie albicioasa care era foarte abundenta, acum in schimb nu mai am acea secretie ci doar aceatsa roseata/pete rosii pe capul penisului, preput scrot, care ma jeneza si ustura.
Ce analize ar mai trebui sa fac pt.a determina exact boala sau ceea ce este, deoarece pana acum am inecract foarte multe tratamente si nimic??/Unde as putea sa ma duc, ce ma puteti sfatui??? Va multumesc frumos!!!
0
30-01-2010, ora 01:59
danezu
Nu este medic/terapeut
danezu
buna seara Dl Dr am si eu o problema.am niste crestaturi pe preput.in timpul actului sexual ma ustura putin iar dupa ce termin ma ustura ffff rau.ce credti ca pot sa fac. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
1048 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 34 35 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •