pete rosii pe picioare - sifilis?

09-02-2009
Catwoman24
Nu este medic/terapeut
Catwoman24
Buna ziua domnul doctor.
De aprox. 2 luni prietenului meu i-au aparut niste pete pe picioare, de la baza piciorului urcand pana la genunchi de culoare rosie.
Acum doua saptamani a mers la dermatologie pentru analize si medicul i-a spus ca s-ar putea sa fie un inceput de sifilis- doar VDRL a iesit pozitiv- si i-a spus sa vina iar dupa o saptamana pentru ca vrea sa faca analiza sangelui din nou, deoarece se poate sa fie un fals pozitiv.
Dupa ce s-a prezentat i s-a spus ca vor reface analizele IAR, si sa vina peste 2 saptamani pentru ca i-a iesit si TPH pozitiv dar i-a mai spus sa nu-si faca griji ca nu e nimic grav si sa continue tratamentul- o crema pentru picioare si niste medicamente.
Dureaza chiar atat de mult aceste analize de sange? Asteptam rezultatele lui pentru a-mi face si eu analizele dar dureaza prea mult.
Suntem impreuna de 3 ani si a fost singurul meu partener sexual. El spune ca nu a mai fost cu altcineva. Este posibil in cazul in care are sifilis sa il fi luat pe alta cale decat sexuala?
8 comentarii
0
09-02-2009, ora 06:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu astepta, mergi zilele astea impreuna cu prietenul tau la alt laborator si solicitati sa faceti toate testele pentru sifilis, nu va fie jena, asta e. Daca rezultatele vor fi iar pozitive. adresati-va unui dermatolog pentru a incepe imediat tratamentul, caci sifilisul se trateaza.Vom mai vorbi.Numai bine!
0
09-02-2009, ora 13:42
Catwoman24
Nu este medic/terapeut
Catwoman24
Ar fi putut sa se imbolnaveasca de sifilis si prin alte cai decat prin contact sexual deoarece e 100% sigur ca nu a fost decat cu mine?
Mancarimea pielii este un simptom al acestei boli?
In cat timp de la diagnostic se trateaza boala si la cat timp dupa tratament se pot relua relatiile intime intre parteneri?
multumesc anticipat
0
09-02-2009, ora 13:50
Catwoman24
Nu este medic/terapeut
Catwoman24
As vrea sa stiu daca la momentul de fata sunt contraindicate chiar si contactele protejate si sarutul intre noi...
0
09-02-2009, ora 19:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sifilisul este o boala veneriana ce se transmite prin contact sexual.Transmitere neveneriana este rara [la personal medical ce lucreaza cu pacienti bolnavi, cu sangele acestora].In ceea ce priveste contaminarea indirecta, prin obiecte de toaleta aceasta este exceptionala deoarece in mediul extern microbul sifilisului nu rezista.Pana nu repeta el analizele si nu le faci si tu intrerupeti relatiile sexuale sau utilizati prezervativul.Din momentul diagnosticului se incepe imediat tratamentul.Stati linistiti, o sa treceti si peste asta.Poate e doar o alarma falsa.Si trebuie sa stiti ca azi sifilisul se poate trata.Numai bine!
0
25-10-2010, ora 13:06
sonofthemasck
Nu este medic/terapeut
sonofthemasck
Buna ziua!am si io o problema.in urma cu 2 saptamani mi au aparut 2 pete rosii pe pulpe aproape de testicule dupa ce am intretinut relatii sexuale cu prietena mea.in afara de ea nu am mai avut contacte sexuale cu alta persoana.inca nu am fost consultat de un medic.as vrea sa mi dati si mie un sfat in privinta a ceea ce trebuie sa fac.
Va multumesc!
0
28-10-2010, ora 16:52
lorena30
Nu este medic/terapeut
lorena30
BUNA ZIUA! daca puteti sa ma ajutati cat mai repede cu un raspuns, este o problema urgenta: dimineata, cand m-am trezit, am observat pe picioare si putin pe burta, niste pete rosii, care ma mancau. Pe timp ce am inaintat in ziua, aceste pete s-au marit, s-au accentuat si s-au intins si pe mana. Mancarimile in continuare persista. Petele sunt destul de mari, usor aspre la pipait si se intind acum cam pe tot piciorul, burta si partial pe maini. Ce sa fac? Sa merg la urgente? Sunt disperata, caci sunt mamica unei fetite de 1 an si sunt singura acasa. Imi este frica sa nu fie ceva contagios. Va multumesc!
0
13-12-2011, ora 22:42
Liviu p
Nu este medic/terapeut
Liviu p
Buna ziua
Cam de 3-4 zile mi-a aparut pe picioare in zona tibiei un fel de iritatie( la ambele picioare).
Arata ca si cum m-as fi lovit in zonele respective-culoare rosu spre maroniu nu vanat. Din cate observ treaba asta se extinde si se extinde destul de repede. Momentan folosesc niste lamisil pentru micoze dar nu vad schimbari (avanseaza in continuare). Ciudat este ca este prezenta pe ambele picioare in aproximativ acelasi loc.
Iritatia este doar pe partea din fata a tibiei. Nu am dureri mancarimi etc(nici macar nu simt ca este acolo).Din cate observ iritatia este mai mare la nivelul radacinii firelor de par(poate ma insel pt ca am ceva par in zona respectiva).
Are cineva o idee?
Va mulltumesc!
0
03-07-2017, ora 18:18
Arven
Nu este medic/terapeut
Arven
Hello tuturor. Va rog mult ajutati-ma. Am facut o recatie ff urata.
Pete mari una langa alta pe mâini. Pe partea superioara( locul ar fi : unde se epileaza fetele pe mâini)
.si ieri am făcut..spre seara au dispărut. Acum au incpeut din nou. Am luat Claritine. Nu au scoarța. Doar pete roșii. Nu ma mănâncă, nu ma dor, nu ma ard. Am 16 ani. Va rog mult ajutati-ma. Mi-e frica sa nu am psoriazis, doar atat imi lipseste. Trebuie sa plec in vacanța si fix acum mi-au aparut aceste pete. Sunt ff speriata. Nu se pot atașa poze? Ca sa va arăt. Asteot ajutor din partea dvs. Sunt alergica de felul meu, insa in ult ani nu am mai avut probleme. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  •