pete rosii pe piele

39 comentarii 1 2
0
06-01-2012, ora 15:47
isa2009
Nu este medic/terapeut
isa2009
Buna, am citit si eu pana acum despre intrebarile si raspunsurile dvs, si presupun ca as avea pitiriazis rozat?deci, prima data mi-a aparut o pata pe gat, rosie, si incet, incet, pe piet si s-a tot intins pana pe burta si pe spate, dar cum as putea sa explic, pata de pe gat e roz, de un cm probabil, dar in rest pe corp, st punctulete mai mici sau mai mari, de cativa mm, umpic umflate, un pic rozalii, si imi dau senzatia de mancarimi din cand in cand, v-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns pentru ca prea devreme nu am cum sa ajung la medic, nu sunt in tara si imi trebuie card medical pe care nu am cum sa-l fac prea repede si sunt ingrijorata, pentru ca nu stiu ce am, mai ales din ce am mai citit pe net, cum ca ar putea avea ca urmare sifilis, sau ceva de genul asta??????multumesc anticipàt pentru raspuns
0
20-01-2012, ora 15:31
bursuc90
Nu este medic/terapeut
bursuc90
Buna ziua.as dori si eu un ajutor...din partea doctorilor.de ceva vreme cam vreo 3 luni poate si mai bine imi apare o pata rosie pe piept care se exfoliaza mai si dispare dar este vizibil si uneori ma mananca as dori si eu un ajutor daca se poate va Multumesc
1
24-04-2012, ora 15:46
adriana_anna
Nu este medic/terapeut
adriana_anna
Buna ziua !!De cand eram mica imi apar pete pe fata, dupa ureche, gat, si pe burta de fiecare data cand fac baie sau mai exact la contact cu apa imi iese pete rosii care ma mananca si devin foarte fierbinti.Am facut analize de sange si mi-au zis ca globulele albe sunt mai multe decat alea rosii.Imi puteti spune ce inseamna si daca din cauza asta imi apar petele?Multumesc
0
29-04-2012, ora 22:40
crysty2006
Nu este medic/terapeut
crysty2006
buna ziua, povestea mea a inceput acum 3 ani, atunci mi.au aparut primele pete de culoarea rosu deschis pe burta, maini si spate.acum deja sunt albe si sunt foarte extinxe pe maini si spate, am observat ca se ridica si pe gat, , mi am dat cu o solutie dar nu mea trecut, eu sunt in spania, ma puteti ajuta ptr ca imi este foarte rusine sa imi dau tricou jos si inca ceva si fosta mea pretena are la fel.multumesc anticipat
0
04-05-2012, ora 22:03
mikazor
Nu este medic/terapeut
mikazor
Buna ziua,
In urma cu 1 an, in primavara mi-au aparut niste brobonite rosii doar pe fatza. Am fost la dermatolog, nu mi-a pus un diagnostic exact (zicea ca s-ar putea sa fie o dermatita de contact), mi-a pus sa incerc mai multe creme( Locobase, Dermalibour-A-derma, apa termala Ivatherm) si aerius, Brobonitele mi-au trecut vara, dupa ce am fost la mare. Cand m-am intors am constatat ca bubitzele disparusera. Din cate mi-am dat eu seama, aceste bubite au disparut datorita sarii din apa marii si datorita soarelui. Brobonitele au reaparut in aceasta primavara. Din cate am observat eu, aceste brobonitze se acutizeaza in momentele de stres, caldura, agitatie.
In anumite momente aceste brobonitze imi provoaca mancarime si senzatie de arsura.
Puteti sa imi recomandati si mie un tratament sau macar un posibil diagnostic?? Multumesc frumos!
0
05-05-2012, ora 23:28
catalina nicoleta s
Nu este medic/terapeut
catalina nicoleta s
buna seara, de un an mi se roseste pielea apoi acea roseata imi provoaca mancari apoi usturimi suportabile si dupa ce ma scarpin imi iese niste semnenca si cum as fi intepata de urzici apoi dispar apoi iar revin.am fost la dermatolog dar nu ma lamurit clar. va rog ajutat ima cu un sfat.multumesc
0
16-06-2015, ora 17:14
Jiangsu
Nu este medic/terapeut
Jiangsu
Buna ziua,
De vreo 5 -6 ani mi-au aparut niste pete mici rosu sangeriu pe corp, pe spate, pe abdomen, pe partile laterale ale toracelui, pe partile laterale ale fruntii chiar si pe pielea scalpului, pe maini si putine pe picioare. Ca sa va edificati in total probabil sunt vreo 25-30 pe tot corpul. Unele sunt foarte mici, sub un milimetru, cea mai mare insa nu cred sa depaseasca 3 mm. Cele mai mari sunt putin proeminente si se simt la pipait. Ele arata cam ca niste alunite, dar sunt de un rosu intens, de aceeasi culoare. Nu am mancarimi, nu ma deranjeaza, doar le vad in special la baie. Imi amintesc ca odata am intrebat un medic dermatolog ce semnificatie au, insa aceasta mi-a spus ca sunt doar niste vene. Insa au trecut ceva ani si mi se pare ca imi apar mai multe iar cele vechi sunt acolo si nu dispar niciodata. As dori o parere autorizata, ce poate fi? Multumesc mult!
0
18-06-2015, ora 18:33
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ar putea fi niste angioame cherry.
0
26-01-2019, ora 14:43
Mihai2233
Nu este medic/terapeut
Mihai2233
Bune ziua, m-am trezit dimineața cu 4 pete rosii pe brat ce ma mănâncă ai inca persista pana la ora aceasta...un sfat ? Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •