ph mare | Forumul Medical ROmedic

ph mare

01-08-2009
placebrian
Nu este medic/terapeut
placebrian
in ultimul an tot am avut probleme, am facut cistite si acum ma ustura cand urinez, si de fiecare data cand mi am facut examen de urina si urocultura nu mi a iesit nimic, doar ca ph-ul era foarte mare.
spuneti mi, va rog ce inseamna asta pt ca medicul la care am fost a ignorat complet lucrul asta???
9 comentarii
0
29-12-2009, ora 22:08
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ce pH ai avut? pH-ul mare 6, 6.5 este deja ideal, greu de atins.

Iar pH 7 nu-mi vine sa cred - adica ar fi prea bun - adica te alimentezi prea corect - cruditati, dar nu acide, (deci nu fructe), ci mai mult legume, adica e bine.
Ma intereseaza...
0
30-03-2010, ora 13:54
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
doamna, d-ra Cornea, faceti niste confuzii grave.

Un ph urinar peste 6.5, favorizeaza aglomerarea calculilor urinari, dezvoltarea infectiilor urinare.

Cu cat este mai redus de 6.5, inseamna ca alimentatia este mai buna,

Si totusi... iei multa lamaie sau capsule de urinal - adica merisor, se alcalinizeaza sangele, deci ionii de hidrogen sunt evacuati prin urina, ceea ce ste excelent pt sist urinar, dar nu si pt stomac! Astfel cu 6 urinal/zi timp de 10 zile, am obtinut un ph urinar de 4.7, insa am facut ulcer.

Deci sa nu va imbolnavit si de ulcer si de pietre la rinichi simultan ca veti fi prinsi cu garda jos!
0
30-03-2010, ora 14:36
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
In rest exista o eterna confuzie cum ca fructele ar acidifia sangele, iar legumele vezi doamne il alcalinizeaza.

NU este adevarat. Toata chestiunea se refera la pH-ul rezultant al sangelui care la un om sanatos trebuie sa se afle in intervalul 7.6-7.3. Deja intre 7.3-7.1 implica instalarea uinei stari de boala, catabolism (dezasimilatie) adica incapacitateea organismului de folosi glutamina si in ultima instanta aparitia distructiei musculare.

Astel daca intr-o stare patologica ph-ul sangelui SCADE - se indreapta spre zona acida- specific starilor catabolice urina va contine mai mult calciu, mai mult acid uric, iar ph-ul urinar CRESTE, poate exista micro-litiaza.se pot forma pietre. Daca apar leziuni, bacteriuria creste mult mai usor ca la un ph redus. Iata deci ce inseamna in linii mari acidoza metabolica,

Daca ph-ul sanguin trece in zona 7.1-6.9, se poate instala coma, in ultima instanta moartea. Aceeasi chestie se intampla cand iti tii respiratia, se acumuleaza C02 - acidoza respiratorie.

Exemplu de produse foarte acide painea alba sau carnea de porc, alcoolul, tutunul. Trebuie eliminate sau consumate foarte rar.

Mai detaliat, chit ca lista poate avea greseli. Trebuie citit tabelul de jos

http://www.angelfire.com/az/sthurston/acid_alkaline_foods_list.html
.

Lamaia - este EXTREM alcalina - ca efect asupra ph-ului sanguin, nu al ph-ului gastric. Si cu toate acestea nu poate fi consumata prea des, dupa cum s-a vazut si n cazul meu.
0
30-03-2010, ora 20:40
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Imi cer scuze!
Am gresit, ph-ul ideal este intre 7.35 si 7.45, deci nici eu nu eram chiar bine informat
Peste 7.45 implica alcaloza metabolica.
0
30-03-2010, ora 21:59
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Deci un pH mai maricel al urinei favorizeaza dezvoltarea bacteriilor. Da, asa am citit, insa eu iau Helmi non facut de Hofigal, este ff bazic, dar si contra agentilor patogeni (microscopici, macroscopici).
eu l-am cerut la farmacia naturista cu gandul la acel AH1N1 - ca sa-mi maresc immunity si ca sa scap de eventualii microscopici intrusi.
Asa ca nu am facut infectie urinara (stiu ca eram expusa) si ph urina a ajuns pana la 6.7
Chiar as vrea sa stiu o corelatie intre pH urina si pH sange. Intr-o carte de farmacie am gasit ceva detalii - ph urina este ceva mai coborat, cu 0.9 unitati.
Numai bine.
0
30-03-2010, ora 22:05
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
iti voi povesti ceva despre proba Addis, f. simplu dar spectaculos (s-ar putea sa fie doar parerea mea).
Eu o folosesc ca masura/dovada a eliminarii toxinelor. Imi creste vol. urinei, deci imi curat rinichii de toxine (acizi insolubili, saruri acide insol.).
Si cum se curata rinichii, asa se intampla cu tot organismul. de fapt asta ma intereseaza.
0
01-04-2010, ora 23:55
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Nu mai stiu ce sa cred. Aici zice ca ph urinar 7 este mai bun decat 5- 6. Eu oricum il obtinusem 4.7 cu Urinal, nu ca as fi mancat cine stie ce mancare.
cititi pag 2
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0FKA/is_3_72/ai_n52359280/
-
Measuring your pH

Its easy to measure your pH. First, order a roll of pH test strips, which cost $10 to $16. You can find many difference sources at health food stores or by typing "pH test strips" into Google. Cut off a 3-inch strip of the paper and urinate over it. The paper will change color within seconds, and you can compare it to a chart that should come with the test strips. The normal pH range of urine is 6.5 to 7.5, though 7.0 or higher is best. Make a note of your pH over the course of a week, then calculate the average over this time.
-

In schimb am avut perfecta dreptate ca nu exista un efect diferit intre legume si fructe, ambele alcalinizeaza sangele, chiar daca unele te ard la stomac si ele de fapt sunt acide.
Nenea asta ofera alte intervale pt sange, nu mai stii pe care sa-i crezi!!!
0
02-04-2010, ora 08:44
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Cum ai ajuns la pH urina de 4.7? este extrem de acid, chiar pt. urina.
Eu fac urmatoarea corelatie:
cand am pH-ul urinei 6.7, am si volum mare la testul Addis (minim 150 ml), deci rinichii funstioneaza optim
Candva duceam la analiza proba Addis, care-mi iesea perfecta. Cand volumul era mare, rinichii erau in bune conditii.
Am citit intr-o carte de farmacie ca pH-ul mediu al urinei trebuie sa fie 6.4, iar al sangelui 7.4
Se vede ca pH-ul urinei este mai mic cu 1 unitate decat al sangelui.
pH-ul salivei tr. sa fie in medie 6.6

Am hartie pH-metrica, am pH-metru digital si POR-metru (Potential Oxido Reducere) - arata daca este oxidant sau reducator (antioxidant).
Urina are potential negativ, este reducatoare (antioxidanta), adica are ioni neg. - deci pierdem electroni.
De aceea trebie sa consumam alimente/produse antioxidante.
-
Argila face extraordinar de bine la rinichi - exista persoane care erau in prag de a face dializa, si cu argila si-au rezolvat. Si eu dupa ce iau argila (doze mari, cam 100 g dimineata si atat) obtin acea crestere a vol. la Addis.
am citit articolul, e super
Numai bine!
0
27-06-2013, ora 16:32
batranu_tm
Nu este medic/terapeut
batranu_tm
Tocmai am citit cartea Dezintoxicarea - Magia vindecării de Virginia Faur, pe care vi-o recomand cu caldura.
In ea autorul explica faptul ca:
- pH urina intre 6.5 - 6.8 este optim si dovedeste o buna alcalinizare a organismului. Adica dieta este compusa din 75% produse vegetale antioxidante si 25% produse de origine animala acide si alte sucuri, cafea, etc. acide.
- pH urina putin sub 6.5 este un pH acid si dovedeste o slaba alcalinizare a organismului. Pacientul a consumat prea multe produse acide. Este un pH de avertizare!
- pH urina intre 7 - 8 este cel mai periculos pentru organism, chiar daca este unul foarte alcalin, deoarece corpul pacientului extrage amoniac din fibrele musculare pentru a putea alcaliniza urina, care este una extrem de acida, iar organismul nu dispune de surse alcaline de origine vegenala. Altfel urina acida ar arde tractul urinar. In acest caz pacientul trebuie sa fie foarte atent si sa isi schimbe dieta.
Probabil acelasi lucru se intampla si cu sangele pacientului, care, pentru a fi alcalinizat, se extrage calciu din oase; aceasta fiind causa principala a instalarii osteoporozei.

Am masurat in ultimele 5 zile pH urinei cu un pH metru de foarte buna calitate si pot confirma cele mentionate de dna Virginia Faur. Deoarece sunt vegetarian, pot confirma ca pH este intre 6.5 - 6.8. Cand consumam oua, branza, pH-ul scadea putin sub 6.5.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •