piatra la fiere si bauturile carbogazoase

14-01-2010
rodut666
Nu este medic/terapeut
rodut666
sunt constient ca in general bauturile carbogazoase nu sunt sanatoase. ce vreau eu sa intreb este daca in cazul in care ai piatra la fiere, mai poti consuma astfel de bauturi ? stiu ca nu sunt sanatoase etc., dar acum ma refer strict la problema aceasta: piatra la fiere iti interzice sa bei fanta, de exemplu ?
multumesc !
7 comentarii
0
14-01-2010, ora 13:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da frate, pietrele astea au si ele preferinetele lor, depinde de caracterul lor !
Am avut odata una mai mole si care ii placea mult cola. Dar nu cola light, cu aspartamm ci cea normala.

Dupa aceea am avut una care mi-a interzis sa mai beau lapte. Tipa pur si simplu la mine si zicea sa nu mai beau ca ii face rau. dehh, ea era neagra si cred ca era cam rasista.
Mai tarziu am avut una rea, cam tiranica, care imi dadea junghiuri in ficat si chiar mi-a interzis orice carbogazoasa !

Mi-a spus ca nu inceteaza cu suturile in colecist decat daca nu mai beau dinastea si mi-a spus ca oricum nu este bine sa le beau caci prin desfacerea sticlei acidul carbonic din ea se retransforma in dioxid de carbon si otraveste planeta dand astfel de mancare la plante.

Cele mai bune pietre le-am avut in copilarie, alea nu-mi interziceau nimic. Dar se pare ca au plecat, nu stiu unde s-au dus alea ca au venit altele si lea-u luat locul.
Probabil am exagerat cu cola si carbogazoasele cand eram mai tanar. Deh, pe vremea aceea nu stiam chimie elementara si anume ca in bauturile carbogazoase se afla de fapt un acid - acid carbonic (si nu dioxid de carbon asa cum crede lumea care a uitat chimia de la liceu pe care oricum nu a inteles-o niciodata).

Exact acest acid este cauza inteapaturlor pe limba si la organe si nu bulele de aer care ies din lichide asa cum se crede. Si probabil de aceea tipa piatra aia tiranica atat la mine.
Acum o inteleg, saraca !!! Pacat ca s-a dus si ea. De cand nu mai beau carboacide nu mai am decat pietre in pantofi.
Alea insa ori sunt mute sau nu stiu limba noastra or le lipseste mijlocul de comunicare.
Nu stiu. Vorbeste si tu cu ale tale, poate iti raspund si iti zic ce iti interzic sau nu!

Petre Pietrica din Petresti.
0
14-01-2010, ora 14:22
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga rodut, cine are piatra la fiere trebuie sa o opereze, altfel pot aparea complicatii care pot fi grave!
ca de exemplu blocarea canalului coledoc si intoarcerea secretiei biliare in ficat sau chiar pleznirea fierii, Doamne fereste!
De aceea iti zic, persoana care are pietre trebuie sa nu mai astepte. Astazi exista metoda laparoscopica si aceasta este putin invaziva si recuperarea se face mai repede. La aceasta operatie se fac duar cateva " butoniere" in partea ficatului prin care se introduc instrumentele care extirpa colecistul. Vindecarea este rapida.
Sanatate !
0
14-01-2010, ora 15:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu trebuie sa se opereze nimeni de pietre la organe ! Aceasta este singura solutie practicata de medicina clasica care se opune sa mai incerce si alte metode ieftine si simple.
Exista si metode naturiste f. eficiente de a dizolva pietrele atat cu remedii naturiste cat si homeopate.
Mai mult de 2 luni nu dureaza la nimeni.
Problema este ca daca nu se inlatutra cauza ce mare folos are operatia pt. pacient caci pietrele vor reapare ! Prin operatie nu se inlatura si cauza care duc la formarea lor si care de fapt sunt :enervarile si furia pt. pietre la colecist si resentimentele pt. pietre la rinichi.
0
14-01-2010, ora 15:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Astea sunt roadele care va asteapta de la operatiile de colecist. O sa va mearga ori la fel ori si mai rau ca inainte si in plus nu mai aveti un organ de care depinde digestia !!!

-
Adunate la repezeala de aici din forum (sunt sute sau mii in total)
Buna seara.Am suferit in luna iunie a acestui an, o interventie laparoscopica
de colecist.Toate bune si frumoase, pina acum o luna, cind, au reaparut
simptomele care le-am avut inainte de operatie.As vrea sa stiu daca mai pot sa
reapara calculii, sau de ce aceste neplacute simptome?

-
Am fost operata de colecist de 3 saptamani. De o saptamana am febra 37
dimineata 37cu5 seara si frisoane. De trei zile fac tratament cu ampicilina
si gentamicina injectabil dar nu dispare febra si o stare de slabire. Care
poate fi cauza sau e bun tratamentul? Va Multumesc.
-
buna ziua.ma numesc caulea ionel, sunt din galati si as avea rugamintea sa mi
recomandati un doctor gastroenteorolog din tirgu mures, deoarece am unele
probl de sanatate la care nu am gasit raspuns in niciunul dintre spitalele
din tara la care am fost pana acum. am dureri zilnice abdominale precum si
de cap... am fost operat de colecist si stomac dar durerile sunt prezente
in continuare... o cauza, conform spuselor doctorilor ar fi aderente
postoperatorii...am auzit ca ar fi doctori f buni in tirgu mures si as dori
sa consult si eu unul... daca stiti vreun doctor din acest oras va rog sa mi
lasati un nume sa un nr de telefon sa va pot contacta... va multumesc
anticipat !!!
-
Anul trecut, am fost operata de colecist, dupa care au inceput
problemele, in sensul ca pe langa simptomele unui colon iritabil, ceea
ce ma supara f tare, sunt senzariile de arsura pe care le am la nivelul
abdomenului.Am facut colonoscopie, analize de sange, rectoscopie si
toti medicii spun ca datorita lipsei colecistului, am probleme
functionale ale colonului, dar toti ridica din umeri cand spun ca am
arsuri abdominale. Iau no-=spa, debridat si colospasmin dar arsurile nu
inceteaza decat cu mici pauze.Noaptea, dorm doar cu comprese reci, atat
de puternica e senzatia de arsura...parca as avea jar in abdomen.Recent
, la o ecografie abdominala mi s a descoperit un chist ovarian drept, de
4, 5 cm si m am gandit ca si asta poate fi o cauza, dar eu am totusi,
aceste arsuri in tot abdomenul. Va rog, daca cineva stie sa mi raspunda
, i as ramane recunoscatoare.
-
De catena luni ma confrunt cu o problema: diaree in sensul ca ce macam era
eliminat in cca 10 minute, febra in zona abdominala, intestine dureroase
si bolboroseala intestinelor. Impacientata de asta dar si de faptul ca eu
am avut in trecut o operatie de colecist cu eliminarea unei pietre de 3 cm
m-am prezentat la un medic care in urma unei ecografii mi-a spus ca este
posibil sa am pancreatita intrucat suprafata acestuia este neomogena
recomandandu-mi si un set de analize precum si tratament cu mezyn forte.
Precizez ca am 40 de ani.
0
14-01-2010, ora 16:45
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga scareface, de pietre la fiere se poate muri! Cum zici tu ca nu s e opereaza? E singura solutie, restul sunt foarte riscante( eliminarea lor pe cale naturala poate duce la accidente, ca pleznirea fierii sau infectarea ei!).
Draga rodut, asculta-ma ce iti spun, mergi si te opereaza tu sau cine are pietre cu curaj, ca interventia nu e grea.
sanatate!
0
14-01-2010, ora 17:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Draga Aristia,

a spune cuiva "du-te si te opereaua ca alfel mori" este o metoda de a baga pe cineva in panica apelata cu drag si de televiziune. Se pare ca va-ti molipsit toti de aceasta metoda :-)

La voi nu mai exista decat optiunea intre vaiats i moaret si in rest nimic altceva.

Daca moare pe masa de operatie pt. o amarata de piatra - asa cum stiu pe o fata de vreo 23 de ani de langa Arad - ce spui, unde este mai mare pericolul sa mori ? De la piatra sau de la operatie ?

Explodeaza apendicul si operat de urgenta nu moare nimeni !
Chiar daca teoretic poti muri de la o piatra nu se moare doar de la o piatra la rinichi in cateva minute ca de la infarct ! Sa fim seriosi.
In plus nici nu sti cat de mari sunt acele pietre de trimiti deja omul deja la bisturiu. 90% din oameni au pietre, ce vrei sa stam acum la coada la operatii in loc de vaccinuri ?
0
14-01-2010, ora 17:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu nu am vorbit de eliminare ci de dizolvarea ei ! Este o mare diferenta. Pune un cub de zahar intr-o sticla cu apa si unul intr-o sicla fara apa si dupa aceea incearca sa-l scoti pe ultimul din sticla si o sa remarci usor diferenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.