piatra la rinichi, dureri de mijloc de raman intepenita

07-11-2009
andrey1
Nu este medic/terapeut
andrey1
in urma unor dureri f mari sa rinichi si dureri de mijloc de raman intepenita am facut o ecografie la care a iesit ca am un calcul de 8 mm (litiaza renala) nu mi-a dat nici un tratament si pentru dureri (ARCOXIA) IN REST NIMIC durerile persista in ambii rinichi as dori sfatul unui medic urgent unde trebuie sa merg si care ar fi cauza durerilor asa de persistente URGENT VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS
5 comentarii
0
12-11-2009, ora 16:43
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
primo:durerile de mijloc cu "intepenire" nu sunt cauzate de rinichi, cel mai adesea sunt de natura osteoligamentara adica aveti o criza de lombosciatica pentru care antiinflamatorul si miorelaxantul sunt eficace
secundo- calcul renal de 8mm va poate genera disconfort daca s-a mobilizat, adica a plecat pe ureter. cum aveti un singur calcul si durerea este bilaterala ma indoiesc ca piatra este cauza durerii.
terto- ramine de exclus infectia urinara, pielonefrita, singura posibilitate ca durerea sa fie renala
DECI aveti de facut urmatoarele
sumar de urina+urocultura, VSH, hemoleucograma
RRVS+ echo
Radiografei coloana lombara profil
Sfatul meu este sa va adresati unui NEFROLOG pentru a va evalua corect.
Multa sanatate!
0
25-11-2009, ora 08:08
andrey1
Nu este medic/terapeut
andrey1
va multumesc pt raspuns am facut radiografie la coloana astazi 25-11 iau rezultatul, peste 3 zile ka urina si sange sper sa nu fie nimic grav dr de familie mi-a spus ca nu scap de piatra decat prin operatie la eco mi-a iesit calcul bazinetal de 5-8mm.tinem legatura o zi buna.
0
25-11-2009, ora 12:58
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
In general pietrele cu diametrul de pina la 8 mm pot fi eliminate spontan, pe cai naturale, insa cu dureri. Daca intradevar aveti in bazinet un calcul el poate fi spart prin litotritie, daca a plecat pe ureter litotritia nu mai este posibila. Mai aveti posibilitatea unui tratament cu URALYT( prin alcalinizarea urinii se dizolva piatra ) daca piatra dvs este din acid uric. Si abia la sfirsit daca nici una din variante nu este viabila, ramine si varianta UROLOGICA adica chirurgicala.
Multa sanatate
0
12-04-2010, ora 21:12
mariana c
Nu este medic/terapeut
mariana c
Buna seara.
Am o problema cu rinichii. Am facut un ecograf si mi s-a spus ca am 3 pietre la rinichiul stang si pietricele mici la cel drept. Nu mi s-a recomandat bombardamentu spunand ca apar din nou dupa un an. Mi s-a recomandat un tratament pentru eliminare. Problema este ca pietrele au obturat canalul si nu mai pot urina deloc de sambata dimineata.
M-am prezentat la Spitalul jud timisoara, de acolo m_au trimis la un spital de ginecologie din oras, de acolo la atul, ca in cele din urma sa-mi spuna sa merg acasa si sa beau cat mai multe lichide ca vezica este goala, cam 6 litri de lichide.
Am ajuns acasa si am urmat intocmai sfaturile primite, problema este ca azi dimineata eram deja destul de umflata inclusiv picioare. M-am prezentat de data aceasta la un cabinet particular de urologie foarte bun unde mi-au spus ca la rinichi nu mai sunt pietre si ca se vede ceva pe canal. Mi-au spus sa astept sa-si dea drumul si sa nu mai beau lichide.
Va rog din tot sufletul sa ma ajutati, sa-mi dati un sfat sa pot sa urinez ca altfel nu stiu ce se va intampla.
Mentionae ca pt dureri mi s-a recomandat injectii tador.
Cu stima
0
13-04-2010, ora 09:11
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua!
inteleg ca de peste 72 ore nu mai urinati deloc, si au aparut edeme gambiere. este neaparat necesar sa va adresati unui medic NEFROLOG, sunt sigura ca Spitalul Judetean Timisoara are sectie de Nefrologie. Mergeti acolo pentru investigatii suplimentare si un tratament corect. Este imposibil sa va rezolvati problemele altfel.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  •