Picioare in X cu durere mare la mers in genunchiul drept

21-11-2017
Crielis
Nu este medic/terapeut
Crielis
19-11-2017CrielisNu este medic/terapeutCrielis
Buna seara, doresc opinia unui medic ortoped in legatura cu durerea foarte accentuata in timpul mersului, in genunchiul drept.Mentionez ca din nastere formatul picioarelor este usor in X.Constat de cativa ani ca gamba dreapta a inceput sa se deplaseze spre exterior, fapt ce-mi induce dureri mari la mers in genunchiul drept.Exista o solutie nechirurgicala ?! care sa-mi rezolve aceasta prob lema ? Eventual o orteza de genunchi ?? si ce tip de orteza ar fi indicata ?
Mentionez ca am varsta de 71 ani.

Va multumesc anticipat pentru disponibilitate,
2 comentarii
1
26-11-2017, ora 19:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil aveti o artroza pe compartimentul extern si acesta va cauzeaza durerile. in prima faza ar trebui un examen ortopedic si radiologic.
daca intradevar aveti o gonartroza atunci indicatia protezei este evident numai limita durerii pe care il puteti suporta.
ca si alternativa: optimalizarea greutatii, kinetoterapie, inot, bicicleta de camera (pentru mentinerea mobilitatii) si eventual injectii cu acid hyaluronic (Synvisc si alternativele).
cu acestea uzura poate fi incetinita insa nu intoarsa
0
05-03-2018, ora 17:58
Cristina Antoanela
Nu este medic/terapeut
Cristina Antoanela
Am si eu o curiozitate...este posibila inrautatirea deformatiei de genu valgum (curbura mai accentuata) daca fortam genunchii pentru a incerca sa mergem altfel? La o varsta tanara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul