Picioare strambe

195 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
23-06-2010, ora 23:09
Ralucutza
Nu este medic/terapeut
Ralucutza
Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Nu am precizat amanuntele referitoare la problema mea deoarece vi le-am adresat si prin intermediul altui site ieri si nuam vrut sa abuzez. Am 29 de ani; am picioarele in paranteze; pana la varsta pubertatii am avut picioarele drepte si apropiate. La varsta pubertatii, ele au inceput sa se departeze, ajungand sa formeze o paranteza. Dorinta mea este de a afla care este cauza pentru care mi s-a intamplat acest lucru: este una genetica sau poate fi implicat in etiologie faptul ca la acea varsta practicam atletism de performanta pe fondul unei cresteri alerte in inaltime si a unei mase corporale scazute (si acum am 1, 76 si 53 kg).
Am citit raspunsurile dumneavoastra adresate unor practicanti de fotbal si am aflat ca un astfel de sport poate dauna articulatiilor si in sensul deformarii oaselor. Ma intrebam daca acest lucru nu ar presupune faptul ca un anumit fel de exercitii ar putea avea un efect opus, deviind inapoi oasele in directia dorita. Va multumesc!
0
23-06-2010, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este negativ: nu exista vreun sport sau exercitiu care sa "indrepte" oasele sau articulatiile, indiferent de varsta. Problema nu este una genetica, ci sociala, respectiv suprasolicitarea fizica disproportionata (in cazul D-voastra, prin atletism.).
Este insa perfect adavarat ca anumite sporturi, practicate in exces, pot deforma masiv oasele sau articulatiile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-06-2010, ora 23:43
crina_robu
Nu este medic/terapeut
crina_robu
Buna seara. As dori si eu sa va intreb ceva. Am 25 de ani si la fel am si eu picioarele in paranteze. Mentionez ca nu am practicat niciun sport. Care ar putea fi cauza acestui defect? Ma deranjeaza foarte tare din punct de vedere estetic si trebuie sa maschez mereu acest lucru prin imbracaminte. Multumesc pentru amabilitate.
0
23-06-2010, ora 23:52
costache999
Nu este medic/terapeut
costache999
Sunt tatal unei fetite de 11 ani care face volei de performanta. Din pacate nimeni nu ne spune ca sportul poate avea aceste efecte nocive, dimpotriva suntem incurajati de cand lumea sa ducem copiii la sport. Sportivii sunt mereu laudati pentru fizicul lor. Fetita mea are si ea picioarele deformate, dar nu m-am gandit niciodata ca ar fi din cauza sportului.
0
24-06-2010, ora 00:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este greu de facut o legatura intre sportul de performanta si deformatiile gambelor.
Ceea ce se stie insa precis este ca sportul de performanta poate avea consecinte neplacute asupra cresterii osoase.
In general, atat parintii cat si copiii ar trebui avertizati asupra problemelor de sanatate generate de fiecare sport de performanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 00:59
crina_robu
Nu este medic/terapeut
crina_robu
Buna seara. As dori si eu sa va intreb ceva. Am 25 de ani si la fel am si eu picioarele in paranteze. Mentionez ca nu am practicat niciun sport. Care ar putea fi cauza acestui defect? Ma deranjeaza foarte tare din punct de vedere estetic si trebuie sa maschez mereu acest lucru prin imbracaminte. Multumesc pentru amabilitate.
0
24-06-2010, ora 23:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cauza este un dezechilibru de crestere, si oricum este absolut neesential la 25 ani, cand nu mai exista nici un mijloc pentru a corecta situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-06-2010, ora 19:18
skype
Nu este medic/terapeut
skype
Dl doctor in orice domeniu medical se fac progrese, in aceasta privinta nu se face absolut nici un progres ? (corectarea chirurgicala a genu_varum). Multumesc
0
25-06-2010, ora 19:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Genu varum poate fi corectat printr-o interventie de osteotomie, fapt practicat in cazurile de artroza avansata (gonartroza).
Daca exista doar motivul estetic si nu o problema functionala, operatia va destabiliza complet biomecanica genunchiului, cu aparitia unor grave probleme secundare, acesta fiind principalul motiv pentru care interventia nu trebuie practicata in scop estetic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2010, ora 12:25
Elena_vasile
Nu este medic/terapeut
Elena_vasile
Dl doctor, am observat ca majoritatea barbatilor au picioarele departate si gambele curbate, in timp ce majoritatea femeilor au o forma specifica a picioarelor cu coapsele si gambele apropiate. Asta inseamna ca majoritatea barbatilor au un anumit grad de genu varum?
0
26-06-2010, ora 13:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista tipuri conformationale diferite, si nu s-a facut o statistica pertinenta in acest sens, din simplul motiv ca nu are absolut nici o importanta practica.
Se pune problema analizarii situatiei biomecanice si radiologice doar atunci cand exista dureri sau alte tulburari functionale.
Aspetcul estetic nu este luat in consideratie in analiza tipului conformational, respectiv genu-varum sau genu-valgum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2010, ora 19:43
crina_robu
Nu este medic/terapeut
crina_robu
Buna ziua. Citind raspunsul de mai sus, as vrea sa va intreb cum as putea sti daca, in cazul meu, picioarele sunt mai departate pentru ca asa e tipul meu conformational sau pentru ca am un anumit grad de genu varum? Desi nu are o importanta practica, cum spuneti dvs, pentru mine are o mare importanta psihologica. Exista posibilitatea sa va trimit o fotografie? Multumesc.
0
26-06-2010, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Imi puteti oricand trimite radiografiile sau fotografii pe mail, fara nici o problema.
Va inteleg impactul psihologic al acestei deformatii, insa trebuie sa intelegeti considerentele biomecanice si functionale care ne impiedica sa operam dupa criterii strict estetice.
Poate ca veti gasi totusi vreodata un medic care sa va opereze pentru ratiuni estetice, insa va asigur ca veti regreta aceasta decizie. Cicatricile rezultate sunt chiar mai dizgratioase decat insasi deformatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2010, ora 22:05
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Tot respectul pentru dl. dr Uscatu, prin fiecare mesaj a demonstrat ca este o autoritate pe specialitatea sa.

Presupun ca Hatha Yoga ar putea avea multe de oferit prin posturile ce actioneaza asupra picioarelor (Garudasana, Trigonasana, Virasana, poate chiar si Vajrasana).
Chestia e sa le practici timp indelungat (5-10-15 ani) mai ales daca esti trecut de o anumita varsta.
Aaa si desigur un instructor cu experienta ar fi de mare ajutor.

Primii pasi ar fi sa faci niste sapaturi pe internet, ce rezultate au avut altii care au incercat HY?
Eu am fost perseverent cu alimentatia si am gasit solutia pe care nu mi-au recomandat-o medicii :-)
0
28-06-2010, ora 00:01
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
"Le Genu Valgum et le Yoga"
Publisher: Institut de yoga B.K.S. Iyengar

http://medical-books.medindia.com/1-13996-2902698178-Le_Genu_Valgum_et_le_Yoga

Ideea este ca ramane valabil principiul "Cere şi ţi se va da, bate şi ţi se va deschide!"
Este pacat sa traiesti cu picioarele alea cand ar putea exista o solutie, trebuie sa lupti sub o forma sau alta.

Sanatate!
0
29-06-2010, ora 10:06
crina_robu
Nu este medic/terapeut
crina_robu
Buna ziua. V-am trimis acum cateva zile pozele pe adresa contact@chirurgiapiciorului.ro. Este valabila adresa folosita? Va multumesc.
0
29-06-2010, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am raspuns de vreo 2 ori:
- pozele arata o cvasi-normalitate;
- poate ca sunteti un pic slabuta (filiforma), ceea ce accentueaza scheletul osos.
- in orice caz, nu este o problema de ortopedie incat sa necesite macar vreo radiografie. Ramane o problema estetica pura, fara tratament chirurgical.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-06-2010, ora 10:12
crina_robu
Nu este medic/terapeut
crina_robu
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru faptul ca ati repetat raspunsul aici. Pe mail am primit doar un mesaj gol catre "undisclosed recipients", probabil trebuie sa fie vorba de o eroare. Ma ajuta foarte mult parerea dumneavoastra si va multumesc pentru timpul si bunavointa acordate.
0
04-07-2010, ora 14:37
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Tocmai am deschis un topic, cautati in profilul meu!

"Hatha Yoga, Genu Varum, Genu Valgum"
0
05-07-2010, ora 18:48
skype
Nu este medic/terapeut
skype
Dl doctor, cu riscul de a va stresa, va rog daca puteti sa ne mai dati cateva informatii despre operatiile chirurgicale genu varum.
Inteleg ca toate metodele din lume aduc nenumarate riscuri si dezavantaje, dar din ce am inteles eu, in clinicile vestice operatiile se fac pe baza de osteotomie, adica taierea osului. iar in clinica Ladisten din Ucraina se face o operatie minim invaziva, din cate stiu eu indreptarea osului se face cu ajutorul unui dispozitiv ilizarov modificat, ceea ce suna destul de bine pt pacient.
Pentru un pacient nestiutor e greu de ales una dintre cele 2 metode, pe de o parte metoda vestica pare mult mai dificila, dar ramane increderea mai mare in medici, pe de alta parte metoda Ladisten pare mai simpla si eficienta dar neincrederea e mai mare. Nu inteleg de ce nu doctorii din acest domeniu nu colaboreaza mai mult pentru binele pacientului, pentru dezvoltarea unei metode mai sigure si mai eficiente de tratare a genu varum.
Multumesc
0
05-07-2010, ora 23:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ma stressati absolut deloc, totul face parte din riscurile meseriei!!!
Nu stiu la ce metoda va referiti, dar utilizarea fixatorului necesita tot taierea (osteotomia) osului. Singura deosebire este ca aceasta metoda va obliga la portul unor aparate metalice enorme la nivelul exteriorului membrului pelvin timp de cateva luni...cu riscul respectiv de infectie a osului.Fixatorul este foarte valoros in fracturile deschise, unde riscul de infectie exista oricum...insa a folosi fixatorul pe un membru absolut sanatos mi se pare o idee nu atat nebuneasca, cat total puerila...
Cred ca nu m-am facut bine inteles: nu metoda in sine de corectie a genu-varum-ului este cea care conteaza, ci oportunitatea corectiei.
Eu eram total impotriva corectiei pe considerente estetice, din simplul motiv ca produce catastrofe biomecanice la nivelul intregului aparat locomotor. Practic, va veti transforma dintr-un om normal, cu o minima problema estetica, intr-un infirm.Am vazut astfel de corectii, cu compromiterea totala a axului biomecanic al membrului inferior, cu mers dificil si dureri permanente...
Nu cred ca merita asumarea acestui risc...
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-07-2010, ora 23:50
ramona.star2010
Nu este medic/terapeut
ramona.star2010
Buna ziua Dr. Marius Uscatu ! toti va multumim ca ne ajutati
Ma numesc Ramona si am 13 ani.Eu practic Dans Sportiv si vreau sa am picioarele drepte.Stiu ca nu este o problema grava.ce exercitii pot face.sau daca mi puteti spune ce nu trebuie sa fac !!??

Cu stima,
Ramona :*
0
21-07-2010, ora 23:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate toate sporturile, in afara beneficiilor importante, determina si efecte secundare redutabile.
Nu exista absolut nimic, nici un exercitiu util care sa va "indrepte" membrele inferioare.
Trebuie doar sa cunoasteti si sa acceptati efectele secundare ale unor sporturi de performanta, in cazul practicarii lor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
22-07-2010, ora 13:37
ramona.star2010
Nu este medic/terapeut
ramona.star2010
va multumesc.
0
07-02-2011, ora 18:38
Grigoras Adina
Nu este medic/terapeut
Grigoras Adina
Buna ziua,

Am 15 ani si sunt handbalista de performanta.Duc o viata energica si imi petrec timpul alergand si muncind. Am o mare problema am genunchii in X. Picioarele mele sunt strambe de la genunchi in jos. la inceput nu imi parea grav dar acum sunt obsedata, toti imi spun ca merg ciudat. Exista remedii, exercitii pentru a mi putea indrepta? Va implor ajutati-ma.
0
07-02-2011, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu exista nimic, absolut nici un remediu in afara interventiei chirurgicale, pentru care nu aveti insa absolut nici o indicatie.
Daca vreti sa va protejati totusi, evitati sportul, mai ales cel de performanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-02-2011, ora 15:59
Grigoras Adina
Nu este medic/terapeut
Grigoras Adina
Imi poate afecta cariera mea in sport?
0
09-02-2011, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema se pune fundamental opus fata de cum o ganditi: nu este relevant daca suferinta va afecteaza cariera in sport, ci numai daca sportul nu va afecteaza grav sanatatea.
Nu este o chestiune de nuanta, ci una de principiu, iar la 15 ani mai puteti inca sa va alegeti un alt drum in viata...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirrug Glezna si Picior
0
20-02-2011, ora 19:31
Sandie
Nu este medic/terapeut
Sandie
Buna seara.
Am 17 ani si la varsta de 6 ani am fost diagnosticata cu platfus. Imi aduc aminte ca purtam talpici si faceam diferite exercitii extrem de neplucute si dureroase (mers pe partea extrerioara a piciorului).
De ceva timp mi s-a atras atentia asupra mersului meu. Calc cu varfurile picioarelor indreptate spre interior, iar picioarele mi s-au deformat in forma de X.
Am mers pentru o perioada la aerobic dar am intampinat mari probleme. Daca stau intinsa pe spate si am picioarele ridicate la 90 nu le pot intinde deoarece simt "ca ma tine ceva".
Iar la piciorul stang am o alta problema. Dupa o zi mai agitata, umblat mult, stat in picioare, se umfla foarte tare, am o senzatie de greutate si durere.
Ce pot face?
0
20-02-2011, ora 19:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Am o singura intrebare: ce greutate/inaltime aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirrug Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
195 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: