picioare umflate, mai mult dreptul decat stangul

21-05-2011
sper17
Nu este medic/terapeut
sper17
Mi se umfla glesna piciorului drept, zilnic si stangul mai putin. Am fost la doctori trimeasa de medicul de fam.
Nimic.Ortopedie, dopler, nu apa, etc. Dar iau Eltroxin pentru glanda, normiten (care scrie ca se pot umfla glesnele!)
dar dr. spune ca nu ! si Lipidor contra colesterol.
Va rog daca puteti, eventual sa ma ajutati
Merci
Adi W.
5 comentarii
0
21-05-2011, ora 23:04
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

Nu stiu daca ai mai scris sau NU,
stiu ca exact la aceeasi intrebare
a RASPUNS un medic.
Citeste...cred ca, ieri sau alaltaieri.

Sanatate si

O seara buna.
0
22-05-2011, ora 11:07
sper17
Nu este medic/terapeut
sper17
Multumesc de raspuns, dar nu stiu unde sa citesc ce a raspuns medicul.
(nu mie, scriu prima data)
Fii amabila si spune-mi
Ady.W.
0
22-05-2011, ora 17:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
intra pe Forum medical si...cauta in "josul paginii...toate intrebarile si...mai vechi...
sau chiar pe sectiuni.

uite am cautat pt.tine:
Pentru glezna umflata:
Cataplasme cu soda de rufe calcinata, sau sare grunjoasa. Zdrobiti cristalele de soda calcinata la dimensiunile sarii grunjoase, sau folositi chiar sare grunjoasa si puneti un strat de 10x5x2 cm.pe centrul unui prosop de bucatarie din bumbac. Impaturiti marginile prosopului peste stratul de soda sau de sare grunjoasa, astfel incat sa ramana doar un strat de tesatura intre soda si piele. Bandajati apoi articulatia-recte glezna inflamata, acoperiti cu un prosop si pastrati bandajul peste noapte, sau minimul 3-4 ore. Folositi acest bandaj o data la 2 zile.Daca pielea este sensibila pot aparea basici, asa ca aplicati mai intai vaselina pe piele inainte de aplicarea bandajului cu soda.La umflaturi proaspete se poate face bandajarea cu tarate de grau fierte si racite la temperatura camerei. Sanatate!
0
24-05-2011, ora 14:11
sper17
Nu este medic/terapeut
sper17
Multumesc mult pt. raspunsul dumitale, dar la mine noaptea se desumfla piciorul!
Nici urma de umflatura. Am sa incerc sa fac asta ziua, poate ajuta.
Eu cred ca poate fii de la un medicament care iau. De ex. Normiten scrie ca se pot umfla glesnele,
dar medicul sustine ca nu se poate!
In ori ce caz merci.
Ady W.
0
14-07-2011, ora 18:34
NicolescuAna
Nu este medic/terapeut
NicolescuAna
Buna seara!Problema cu picioarele umflate o am de vreo 3 ani.Singura perioada a zilei in care picioarele mele arata normal o reprezinta primele 5 minute dupa ce ma ridic din pat dimineata, dupa care incep usor, usor sa se umfle, de deasupra gleznei pana la genunchi.Cea mai umflata zona este cea de deasupra gleznei, mentionez ca nu ma dor, doar ca este inestetic.Celor carora le-am mai povestit de problema mea au pus acest lucru pe seama retinerii toxinelor pentru ca nu prea consum apa.Nu fac excese alimentare si nici nu am o greutate nepotrivita.Ma puteti ajuta cu un raspuns, o indrumare?
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •