picior instabil

11-02-2011
andyna
Nu este medic/terapeut
andyna
Mi se intampla foarte des sa merg pe strada si, dintr-o data, fara sa ma astept, cad. Si asta datorita faptului ca imi pierd stabilitatea pe unul dintre picioare, de cele mai multe ori cel stang, pentru ca glezna fuge intr-o parte. Mentionez ca aproape tot timpul imi simt gleznele umflate si grele, dar nu ma dor. Numai la cea dreapta am avut acum cativa ani o entorsa. Vreau sa spun ca merg pe strada cu foarte mare grija sa nu cad din senin, iar tocuri nici nu am curaj sa port pentru ca ultima data cand am cazut avand pantofi cu toc am facut niste rani groaznice iar glezna m-a durut cateva zile.
Va rog sa-mi spuneti ce as putea avea, pentru ca medicul la care am fost a zis ca nu am nimic.
2 comentarii
0
11-02-2011, ora 17:38
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Eu te-as sfatui sa mergi la un neurolog...Sa determine de ce natura sunt aceste "caderi"
Senzatia ca "ti se taie picioarele" nu este normala. daca medicul spune ca nu ai nimic, schimba medicul!

In mod normal se fac niste analize inainte de a da verdictul "nu ai nimic" mai ales cand simtomele sunt asa de vizibile.
0
11-02-2011, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este posibila o patologie neuroogica, dar este posibila si o patologie ortopedica, prin tulburari ale mecanicii retro-piciorului.
Totul depinde de sex, varsta, greutate, profesie, sporturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura, dar mai ales de un examen clinic atent si competent, care sa deceleze existenta cauzei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.