picior mai lung cu 1 cm

17-07-2014
mayer97
Nu este medic/terapeut
mayer97
Buna ziua.Ma numesc Daniel, am 17 ani iar de cateva zile am remarcat faptul ca talpa piciorului stang este mai lunga decat cea a dreptului cu 1 cm.Nu simt nici un disconfort in mers sau in timpul alergarii insa problema care se pune este daca voi putea fi primit in armata.Talpa nu este plata(stiu ca pentru asta esti eliminat din start)doar ca stangul este mai lung fata de dreptul.In toamna intru in clasa a 12-a iar de 3 luni ma antrenez pentru admiterea la Academia Fortelor Terestre(sala, alergat in parc, inot).Credeti ca voi putea trece evaluarea medicala cu aceasta problema sau ar trebui sa renunt definitiv la gandul de a intra in armata?Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
17-07-2014, ora 16:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Atat pt incadrare cat si pt angajare se face un control medical in urma caruia trebuie sa fii declarat apt medical, dar din cate stiu si am facut la inrolare se pune accent pe : decalotare, inaltimea minima, greutate, vedere, dermatologie ( fara tatuaje, fara semne particulare, fara amputari sau anumite parti deformate vizibil), fara boli grave, inima sanatoasa, plamani sanatosi.
0
18-07-2014, ora 12:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Admiterea in institutiile militare este conditionata de vizita medicala. Aceasta se desfasoara pe baza unor criterii destul de precise, mai ales in cazul aparatului locomotor.
Cred ca ar trebui sa va adresati direct institutiei militare si cu siguranta veti afla aceste criterii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.