picior mai scurt - cum poate fi remediat?

14-01-2011
ituirina
Nu este medic/terapeut
ituirina
Am 40 de ani si in urma cu doi ani am suferit o fractura in treimea medie a femurului stang. Mi-au pus o tija nezavorata iar la controlul de la 2 luni, timp in care nu m-am sprijinit pe picior, am vazut pe radiografie ca cele doua bucati ale osului s-au incalecat si au scurtat piciorul cu aprox 3 cm iar fractura nu se vindecase. Medicul curant a spus ca totul e ok. Am consultat alt medic, mi-a pus o alta tija (pe care sa nu o mai scot) de data asta zavorata. Dupa 6 saptamani au scos doua din cele 4 suruburi iar dupa 6 luni osul era vindecat. Scurtarea a ramas. La ultima intalnire medicul a spus nu e cazul sa ma gandesc la diferenta de lungime, sa le las asa, mai ales ca este putin vizibil. Am acceptat ideea dar ma doare coloana in zona lombra, nu foarte tare dar aproape tot timpul. Indirect, un alt medic mi-a transmis ca se poate repara fara sa-mi prezinte detalii. Mi-e teama ca odata cu imbatranirea o sa ma probleme tot mai mari.
Acum intrebarea:
Ce presupune o interventie de alungire (sau scurtare )a piciorului?
33 comentarii 12 Înainte ›
1
14-01-2011, ora 18:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista mai multe posibilitati terapeutice actuale:
- sa compensati diferenta de lungime prin toc mai inalt si/sau taloneta compensatorie (varianta cea mai comoda);
- sa scurtati femurul celalalt (varianta comoda, dar oarecum ilogica, insemnand fracturarea osului sanatos si montarea tijei centromedulare);
- sa alungiti femurul prin fixator extern. Metoda este relativ simpla, insa montajul este foarte incomod pentru D-voastra, iar existenta tijelor care strapung pielea inseamna pansament zilnic si risc de infectie.
- sa alungiti femurul prin tija interna telescopica, totul in focar inchis. Este varianta cea mai comoda si sigura, insa nu stiu cine ar face asa ceva in Romania (nu cred sa existe inca know-how-ul necesar).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
17-01-2011, ora 07:51
ituirina
Nu este medic/terapeut
ituirina
Va multumesc foarte mult!
cu respect, Irina Itu
0
28-02-2011, ora 10:36
ghergheleci
Nu este medic/terapeut
ghergheleci
Buna ziua,
Am o fetita de 7 luni si de o saptamana o tot examinez la picioare pentru ca mi se pare ca are un piciorus mai scurt.As vrea sa stiu ce pot face si unde ma pot duce ca sa o examineze cineva de specialitate.
0
28-02-2011, ora 13:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este necesar un consult la ortopedul pediatru. Exista numai in Bucuresti doua clinici de ortopedie pediatrica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2011, ora 13:53
ghergheleci
Nu este medic/terapeut
ghergheleci
multumesc de raspuns.
M-am interesat astazi si maine merg la un doctor ortoped Fodor am inteles ca il cheama la spitalul Grigore Alexandrescu.
Dar daca intradevar este un picior mai mic ce se poate face?
0
28-02-2011, ora 14:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu stiu ce intelegeti D-voastra prin "picior", atata vreme cat in limbajul popular, ne-medical, se face o confuzie grava intre "picior" (formatiunea anatomica aflata mai jos de glezna) si "membru pelvin", format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Prin urmare, la ce segment anatomic va referiti???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2011, ora 14:46
ghergheleci
Nu este medic/terapeut
ghergheleci
La externare din spital dupa ce am nascut mi sa zis ca are piciorul un pic stramb de la pozitia pe care a avut o in burta si mi au mai zis sa i masez piciorul (laba piciorului).Medicul de familie al fetitei a observat ca nu are piciorul drept si mi a zis sa i masez piciorul in sens invers de cum era el.La o luna am fost la ortoped in bucuresti si a examinat o si mi a zis ca piciorul este bine si ca este drept dar eu acum vad ca este un picior mai scurt si anume dreptul insa cel care a trebuit sa l masez a fost stangul.Eu insa nu mi dau seama de unde anume este mai scurt piciorul sau poate ca nu o masor nici eu bine dar pe toata lumea am pus sa mi zica daca observa vreo diferenta intre picioare si toti mi au spus ca stangul este un pic mai lung.
0
28-02-2011, ora 14:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este vorba despre picior sau despre membrul pelvin??? La care dintre ele va referiti cand discutati despre inegalitate??
Tot nu ati inleles ceea ce va explicasem: ce intelegeti D-voastra prin "picior", atata vreme cat in limbajul popular, ne-medical, se face o confuzie grava intre "picior" (formatiunea anatomica aflata mai jos de glezna) si "membru pelvin", format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Prin urmare, la ce segment anatomic va referiti???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2011, ora 15:02
ghergheleci
Nu este medic/terapeut
ghergheleci
la membru pelvin ma refer
0
28-02-2011, ora 15:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In principiu va puteti insela vizual, situatia depinzand strict de pozitia instantanee a bazinului.
Pentru orice eventualitate puteti insa repeta examenul clinic la ortopedul pediatru, macar va reconfortati psihic ca nu este nici o problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2011, ora 15:17
ghergheleci
Nu este medic/terapeut
ghergheleci
Multumesc frumos de raspunsuri.
Intradevar asa mi se pare si mie dar nu pot sta linistita si nu pot lasa timpul sa treaca fara sa fac nimic.
0
30-05-2013, ora 17:30
Marius-Ciprian V.
Nu este medic/terapeut
Marius-Ciprian V.
Cu respect.
Este vorba despre o pacienta( mama) in varsta de 50 de ani. A fost diagnosticata cu " coxartroza"(un picior mai scurt). La inceput avea dureri in zona lombara, cu iradiere, dureri asemanatoare afect. n sciatic. Are un serviciu solicitant(bucatar de spital) sta in picioare cca 12 h pe zi si ridica vase grele. Afectiunea este pe partea dreapta( corespunzand solicitarii).
Care sunt posibilitatile de tratament? ( rasp. pot fi stiintifice, chiar va rog)
0
30-05-2013, ora 20:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: greutatea/inaltime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-05-2013, ora 00:37
Marius-Ciprian V.
Nu este medic/terapeut
Marius-Ciprian V.
Domule doctor 1.63/ 58kg. Multumesc
0
31-05-2013, ora 09:20
Marius-Ciprian V.
Nu este medic/terapeut
Marius-Ciprian V.
Domule doctor, scuzati dar a facut masuratori recente...1.63/64, cu un IMC de 26.5
O zi buna!
0
31-05-2013, ora 14:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- distrugerea cartilajului articular (coxartroza) se poate insoti secundar si de scurtarea globala a membrului inferior, mai ales daca exista si o componenta de displazie coxo-femurala congenitala prezenta;
- aceasta distrugere este agravata (si/sau provocata) de supra-solicitarea mecanica a articulatiei, de obicei in conditiile obezitatii sau/si efortului fizic excesiv. Este evident ca efortul fizic actual este mai mult decat excesiv.
- exista doar doua solutii posibile, cea conservatoare si cea chirurgicala (protezarea articulatiei soldului).
- solutia conservatoare consta in reducerea drastica a efortului fizic, balneo-fizio-terapie si expectativa pana in momentul protezarii soldului (ani, chiar zeci de ani, in functie de suferinta pacientului).
- protezarea soldului interzice total eforturi precum cel actual. Este o solutie spectaculoasa, permite o viata cvasi-normala, insa exclude efortul profesional mentionat (proteza se uzeaza prin supra-solicitare, determinand complicatii severe).
- prin urmare, problema este mai mult una de tip social de una de tip medical. Efortul profesional actual trebuie categoric stopat in oricare dintre variantele adoptate (conservatoare sau chirurgicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-05-2013, ora 14:37
Marius-Ciprian V.
Nu este medic/terapeut
Marius-Ciprian V.
Buna ziua!
Stiu ca nu este specialitatea dumnevoastra, dar exceptand particularitatile, care este timpul minim necesar de repaus general, dupa protezarea chirurgicala?

Multumesc pentru raspuns si timpul acordat.
Cu respect!
0
31-05-2013, ora 14:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce inseamna """"repaus general""???
Mersul se reia inca din prima zi cu sprijin total, insa recuperarea dureaza 2-4 luni.
Dupa protezare sunt total interzise eforturile fizice solicitante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-05-2013, ora 16:39
Marius-Ciprian V.
Nu este medic/terapeut
Marius-Ciprian V.
Multumesc domule doctor!
0
21-10-2015, ora 01:33
AdelinIosif
Nu este medic/terapeut
AdelinIosif
Daca piciorul este mai scurt de la genunchi în jos cu 2-3 cm faţă de celălalt, din câte am înţeles de la domnul doctor Ulici de la Grigore Alexandrescu trebuie pus prelungitor. Întrebarea mea este acel prelungitor vine bagata direct pe os sau iese şi prin piele?
0
21-10-2015, ora 22:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg la ce """""prelungitor""""" va referiti, nu am auzit inca despre asa ceva...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-07-2017, ora 21:50
PetruMoldova
Nu este medic/terapeut
PetruMoldova
Buna !!!
Am avut fracturat piciorul sting de la genunchi in anul 2010 ( fractura deschisa ) , din 2010 - 2013 piciorul sting sa scurtat cu aproximativ 2-3 cm, din 2013 - 2017 piciorul sting este mai scrut decit piciorul drept cu 5-7 cm. Din cauza scurtarii piciorului sting sa deformat spinarea, am probleme cu spinarea la nivel inalt ( nu am posibilitaea sa fac miscare mai mult de 5 ore pe zi ).
Vreau sa ma informez ce as putea sa fac pentru a nu urma ceva ingrozitor la ai mei 21 ani !!!
Cu Respect : Petru
0
26-07-2018, ora 06:46
Luiza mardari
Nu este medic/terapeut
Luiza mardari
Buna ziua. Am o fetita de 4 ani si are un picior mai scurt decit celalat. Am.facut radiografie si s a confirmat ca femurul este mai lumg cu 1.30. Acum.dupa 6 luni eu cred ca diferenta este mai mare. Am.fost la bucuresti si mi s arecomndat sa poarte taloneta. Piciorul nu o suporta. Ce este de facut pt o vad cum merge si.ma.doare foarte tare ca nu o.pot ajuta. Mi as dori sa repar aceasta problema nu doar sa i pun taloaneta. Cind se poate face operatie. Xa sa fie normala ?. Ce m ar putea ajuta ? Inotul?.multumesc de ajutor
0
26-07-2018, ora 08:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Situatia trebuie analizata cu atentie.
Nu e vorba despre talonete, ci despre evidentierea cauzei inegalitatii membrelor.
Cel mai adesea este o problema de tip neurologic, care trebuie decelata la timp.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-07-2018, ora 09:02
Luiza mardari
Nu este medic/terapeut
Luiza mardari
As dori sa vin la cabinet la dvs este posibil ? Locuiesc in Braila. Unde as putea face o programare. Multumesc
0
26-07-2018, ora 10:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu nu va pot ajuta, din mai multe motive (nu ma ocup de copii cu aceasta problema).
Mai intai trebuie exclusa o patologie a soldului (displazie coxo-femurala).
Va sfatuiesc sa nu uitati de evaluarea de neurologie pediatrica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-07-2018, ora 11:09
Luiza mardari
Nu este medic/terapeut
Luiza mardari
Am verificat prin radiigradie si la sold esre ok doar femurul este mai lung. Am fost la dr. Jianu la Rgina maria. Dar eu vreau sa repar acesta problema nu doar sa adaug o taloaneta la picior sa merga drept
0
26-07-2018, ora 12:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Exista o motivatie pentru inegalitatea membrelor.
Aceasta motivatie este, cel mai adesea, una de tip neurologic.
Ar fi ideal un consult la neuro-ortopedul pediatric (din pacate, nu exista nici unul in Romania).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-07-2018, ora 13:03
Luiza mardari
Nu este medic/terapeut
Luiza mardari
Unde ma puteti indruma in ce tara ce spital daca stiti
Multumesc
0
26-07-2018, ora 18:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va pot indruma cu precizie, dar numai daca-mi scrieti in privat, pe mail.
Aveti mail-ul pe site-ul meu, pe pagina "contact".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.