Picior umflat de la spondilta, e posibil?

30-10-2017
Ursuldepadure
Nu este medic/terapeut
Ursuldepadure
Am o forma relativ usoara de spondilita, acum trei ani am gasit ca am gena hla b27, inflamatii ale incheieturilor sacro-Iliace si proteina c reactiva mare. De la o vreme mi s-a umflat si laba piciorului drept. E posibil tot de la spondilita fara sa fie o forma mai grava de artrita?
3 comentarii
0
04-11-2017, ora 01:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Afectarea articulatiilor piciorului este tipica in spondilartropatiile seronegative, in aceeasi masura ca si in poliartrita reumatoida.
Alte cauze pot produce simptomele enuntate.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, diverse antecedente etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-11-2017, ora 15:47
Ursuldepadure
Nu este medic/terapeut
Ursuldepadure
Va multumesc pentru promptitudine. Am incercat sa public un mesaj dar nu stiu de ce nu a aparut. Voi incerca sa scriu din nou. Este adevarat ca am dat cam putine detalii. Am varsta de 46 de ani si 183 cm desi la 19 ani am avut 188 cm. Probabil ca este si de la pozitia spatelui si deteriorarea cartilagiilor. Am 86-88 de kg, dar am avut si mai mult, 97-98 la o masa musculara relativ dezvoltata. Nu am diabet (am si aparate de masurat singur glicemia, dar am fost si in laboratoare).
Ocupatia: pana la 25 de ani am fost student si am facut stagiul militar, am fost sportiv si cat se poate de in forma, apoi am lucrat pan ala 37 de ani in invatamant ca professor. Intre 37-42 de ani am lucrat in Canada in fabrica, destul de greu din punct de vedere fizic. De atunci munci care tin de IT si munca usoara la tara.
Ultima oara am facut analizele anul trecut. Ca de obicei totul a fost ok, inafara de proteina C reactiva si VSH care au avut valori usor marite. Analizele le-am facut din cu totul alte cause: sinuzita.
Primele simptome de autoimunitate au trecut neobservate si am zis ca e de la stress: “alopecia areata” in barba si chiar o pata alba pe laba piciorului, ca si cum ar fi vitiligo. Dar nu s-a agravat nimic. Mi-am facut prima data probleme la varsta de 40 de ani cand pe langa dureri de spate am avut si o uveita si atunci am inceput sa cercetez singur si sa pun cap la cap toate simptomele. Doctorita de fam. zicea ca sunt ipohondru.
Reumatologul din Canada a zis, dupa un MRI si analize ca am in proportie de 55 la suta spondilita dar o forma usoara, cu inflamatia incheieturilor sacro-iliace, proteina C reactiva mare si VSH-ul un pic marit. Prin schimbarea stilului de viata si a obiceiurilor alimentare am reusit sa reduc la minim simptomele pana la a uita de ele. Acuma insa, m-am trezit intr-o dimineata cu durere in laba piciorului. Intrucat am lucrat descult pe o scara metalica am crezut ca e de acolo intrucat nu aparuse inca inflamatia dar dupa cateva zile s-a umflat un pic piciorul si incheieturile degetelor. Am suspectat multe de la guta pana la poliartrita sau artrita septica.
Intrucat sunt de putin timp in Danemarca si nu m-am stabilit inca bine aici, nu am timp sa fac investigatii suplimentare. As vrea sa stiu daca inflamatia labei piciorului e doar de la spondilita.
Va multumesc.
0
06-11-2017, ora 09:26
Ursuldepadure
Nu este medic/terapeut
Ursuldepadure
O alta intrebare ar fi: cum de este afectat doar piciorul drept? Daca este o boala autoimuna, cum e AR sau SA nu ar trebui sa fie afectate simetric? Este posibil ca statul pe scara metalica (cu greutatea mai mult pe piciorul drept) sa fie cauza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.