picior umflat in ghips

28-10-2009
georgiana.popa
Nu este medic/terapeut
georgiana.popa
Buna ziua, am si eu o nelamurire.Mama mea a avut o fractura deschisa de gamba de tip 3, a suferit o operatie prin care i s-au pus niste brose pt a-i fixa oasele, acum are piciorul in ghips si deocamdata acele brose nu i-au fost scoase.Intrebarea mea este:E normal ca piciorul sa i se umfle in ghips?Asta s-a intamplat dupa ce a trebuit sa mergem la spital pt un control si a trebuit sa stea mai mult timp in caruciorul cu rotile...e posbili sa fie din cauza asta? Si inca o intrebare:Procedura de scoatere a broselor pe care le are necesita operatie cu anestezie si apoi internare? Va multumesc.
4 comentarii
0
28-10-2009, ora 18:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este greu, chiar imposibil sa poata emite cineva o opinie fara sa cunoasca cu precizie cazul, atat clinic cat si radiologic.
In principiu edemul ("umflarea") gambei este oarecum normala dupa o perioada lunga de timp de stat "cu piciorul in jos", dar asta nu inseamna nimic, putand exista si alte elemente contributive la edem.
In functie de localizarea broselor, acestea se pot extrage cu anestezie locala sau generala.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-06-2010, ora 17:13
curcudel marius
Nu este medic/terapeut
curcudel marius
Buna ziua numele meu este Marius am 31 ani si de curand un om bun intentionat mi a fracturat tibia de la piciorul drept (fractura de tibie 1/3 fara deplasare) am piciorul in ghips pana peste genunchi (cam de o saptamana 03 06 2010) si doctorul mi a zis sa ma duc la control pe 24 06 2010 dar daca se umfla sa ma duc mai repede, acum nu stiu ce sa fac dupa o saptamana ma simt mai bine nu mai doare asa tare dar se umfla doar cand stau in picioare cam dupa 3-4 min mai ales seara, daca stau intins in pat nu am nimic totul e perfect, daca aveti cumva vreun sfat care sa ma ajute il astept cu cea mai mare placere, va multumesc
0
04-06-2010, ora 19:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu o fractura de tibie necesita un control radiologic saptamanal, pentru a exclude o eventuala deplasare secundare sub imobilizarea gipsata.
Deplasarea fragmentelor necesita interventie chirurgicala de urgenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-06-2010, ora 12:24
curcudel marius
Nu este medic/terapeut
curcudel marius
Va multumesc pentru sfat, am fost din nou la doctorul care mi-a pus piciorul in ghips si i-am explicat tot ce mi se intimpla iar dansul mi-a zis ca e normal sa se intample asa si mi-a zis sa stau mai mult intins in pat dar totusi sa fac si un pic de miscare.Controlul l-am efectuat pe data de 04 06 2010 iar dupa control simptomele sunt aproximativ aceleasi {gamba se umfla ca si cum m-ar stringe ghipsul mai ales seara sau in special seara} dar acum mai nou dimineata simt mici umflaturi doar in zona unde a fost rupt osul care dispar dupa ce fac un pic de miscare a degetelor dupa aproximativ 10 min, intrebarea mea este Chiar e normal sa se intample asa? Precizez ca pe data de 25 06 2010 trebuie sa merg din nou la doctor sa-mi scoata ghipsul si sa-mi puna altul sub genunchi dupa care zice dl doctor ca pot sa calc pe picior.E bine sa astept pana atunci?Va multumesc din nou
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •