Piele rosie

22-08-2014
AndreiK
Nu este medic/terapeut
AndreiK
De aproape un an, am inceput sa am urmatoarea problema. Pielea mi se inroseste foarte repede, dar in unele locuri (in jurul sprancenele, pe obraji si pe nas) ramane asa aproape mereu. A inceput cu o pata pe piept (cel putin asa cred), dar apoi s-a extins pe tot corpul, si acum sunt 'patat' si pe picioare si pe burta, si pe maini. Am fost la dermatolog, la doi dermatologi. Unul mi a dat un diagnosticat de pitiriazis rozat, mi a dat niste antihistamice care opreau mancarimie, dar dupa oprirea tratamentului, boala era inapoi. Celalalt dermatolog mi-a dat diagnosticul de urticarie colinergica. Si mi a dat tot niste antihistamice... Care in final n-au dus la niciun rezultat pe termen lung. Credeam ca boala nu se ia, dar a de curand prietenei mele i au iesit pete similare. Si si prietenei ei cu care a fost in vacanta i au iesit aceleaasi tipuri de pete. Sunt semi disperat si va rog sa mi spuneti daca vi s-a intamplat si voua asa ceva si cum ati reusit sa scapati.
2 comentarii
0
27-08-2014, ora 14:28
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Ar trebui sa faceti o biopsie-tot la un medic dermatolog ptr un diagnostic exact.
O zi buna,
Dr Artenie Claudia
medic dermatolog
0
07-10-2014, ora 17:57
AndreiK
Nu este medic/terapeut
AndreiK
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns. Exista laboratoare care fac biopsii de piele fara trimitere?

Doctorul la care am fost mi-a dat niste explicatii care nu mi s-au parut suficiente. In conditiile in care boala este contagioasa (prietena mea o are si ea), dansa mi-a zis ca este de la sapun sau de la mancare. Si a considerat ca nu este cazul sa-mi fac o biopsie, desi am fost insistent ca asta imi doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •