Pielea penisului crapata, incretita

25-09-2012
X_boy
Nu este medic/terapeut
X_boy
Buna, as dori sa stiu si eu o parere generala, nu stiu daca e o urgenta, de cateva luni bune am observat pe pilea capului penisului mici fisuri, crapaturi ale pielii, dungi orizontale de la cap inspre baza doar pe cap, mentionez ca penisul cand este soft, pielea pare incretita, iar cand este hard se vad dar nu foarte tare, nu stiu daca se pune problema unei bacterii deoarece am fost in spital cu ceva luni inainte si am luat antibiotice foarte puternice iar prietena mea cand am luat-o a fost virgina. Astept un raspuns aici daca se poate -. Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
25-09-2012, ora 21:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate fi o infectie fungica, mai ales ca ai facut tratament cu antibiotice.
Faptul ca prietena a fost virgina nu reprezinta o garantie. Se pot face infectii bacteriene si fungice fara transmitere sexuala.
Vezi daca si prietena ta simte ceva, poate o mancarime, o usturime sau o scurgere colorata pe chilot.
Poti sa faci un control la dermatologie, sau sa isi faca prietena o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Oricum, daca este ceva, amandoi trebuie sa faceti tratament, altfel va reinfectati unul de la altul din nou.
Pentru prietena ta, in caz ca va trebui sa faca analiza, am sa iti spun tie ce masuri sa ia inainte de recoltare.
Nu se face oricum.
Trebuie sa nu aiba contact sexual si sa nu se spele in vagin cu 48 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat ( in caz ca a luat), altfel iese rezultatul fals negativ.
Ii spui tu toate astea, ca sa stie si pe viitor.
Daca se gaseste cumva o infectie fungica, va trebui sa va dezinfectati hainele - chilotii, pantalonii, prosoapele, lenjeria, tot ce a avut contact cu zona intima, ca sa nu va reinfectati.
Trebuie spalate la peste 70 de grade sau calcate cu abur (sau ude -cu fierul simplu).
Ciuperca intra in tesatura si nu mai scapi asa usor.
Cada si wc-ul trebuie dezinfectate des cu produse specifice si chiar ar fi bine sa nu faceti baie in cada, ci doar dus.
Este mai igienic, pentru a nu ajunge bacteriile in locuri in care nu trebuie.
0
25-09-2012, ora 23:21
X_boy
Nu este medic/terapeut
X_boy
va multumesc
0
03-04-2016, ora 00:24
cami1978
Nu este medic/terapeut
cami1978
Buna seara Tema!Nu stiu daca mai intrati pe acest forum, dar am realizat ca aveti cunostinte multe mai ales despre sinuzita si problemele ce le produc bacteriile in incheieturi.As dori sa discut cu dv...am facut acum aproape 3 ani amigdalectomie si de-atunci am probleme cu incheieturile si sinusurile!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •