Piercing (mare) in ureche

28-04-2010
Alex.CT
Nu este medic/terapeut
Alex.CT
Buna seara,

E prima data cand intreb ceva pe acest forum, sper sa nu postez aiurea.Am o nelamurire, de ceva timp ma tot gandesc sa imi fac o gaura mai mare in ureche, mai exact un "flesh tunnel".Este vorba de o gaura (in lob) care se formeaza in mai mult timp, prin intindere cu diverse obiecte, din ce in ce mai mari.Eu as vrea sa imi fac o gaura cu diametru cam de 1cm, nici prea mica dar nici chiar exagerat de mare.Problema ar fi ca inca sunt minor, am 17 ani si ma tot confrunt cu parintii, care sunt impotriva acestui lucru.Aceasta gaura se acopera cu diverse tunele flexibile din silicon.Intrebarea mea este, daca peste cativa ani nu o sa mai vreau aceasta gaura si o las pur si simplu, fara nimic infipt inauntru, creste la loc lobul?Despre aceasta gaura este vorba http://farm3.static.flickr.com/2724/4401796484_0506ca9fff.jpg.Dupa un timp, pielea se vindeca si se cicatrizeaza, dupa cum se vede in poza.Dar totusi, se strange la loc daca o las asa si nu o mai vreau?Mai multi amici mi-au zis ca se strange la loc in timp, daca o las pur si simplu.N-as vrea ca peste cativa ani sa trebuiasca sa ma duc la chirurgie sa imi refaca urechea gaurita, daca nu pot sa o las sa se vindece natural.Astept pareri, multumesc anticipat.

Numai bine,
Alex
2 comentarii
0
29-04-2010, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca se strangela loc NU ar fi nimic.. asta e partea buna.
ar pune asa se faca o cicatrice CHELOIDA.. care creste mereu in volum.. chear daca este reoperata.. tot creste. atunci distractie!!!
0
29-04-2010, ora 23:42
Alex.CT
Nu este medic/terapeut
Alex.CT
Va salut domnule doctor, multumesc pentru raspuns, insa nu am inteles chiar exact ce ati vrut sa spuneti.

Deci sunt 2 variante?Cam asta am inteles eu, sper ca am inteles bine ce ati vrut sa spuneti.Prima varianta, sa mi se refaca lobul fara sa ramana vreo urma sau a doua varianta, sa mi se refaca si sa-mi ramana o asa numita cicatrice cheloida (despre care am citit ca e destul de aiurea dar ar putea fi remediata prin mai multe terapii, creme etc).Asta ati vrut sa spuneti?Cu respect, Alex.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.