Pierdere brusca de constinenta, echilibru

13-02-2011
SorinT84
Nu este medic/terapeut
SorinT84
Buna ziua, am 26 de ani si in ultimele 8 luni am avut peste 10 stari de pierdere brusca a constientei/echilibrului, fara un simptom prealabil : din pozitia verticala ma trezesc brusc lungit la pamant ; De cele mai multe ori cad pe spate, lovindu-ma la cap ;

La indicatia medicului neurolog am facut o multime de investigatii pentru depistarea posibilelor cauze : EEG, RMN cranian, doppler la carotida, ecografii in zona cervicala si lombara, analize de sange complete printre care si cele pentru nivelul de prolactina si cortisol, EKG, ecografie la inima.

Toate rezultatele au iesit bune, insa radiografia din zona cervicala arata ca am o vertebra cervicala suplimentara, asa numita coasta cervicala.

Intrebarea mea este : poate coasta cervicala sa fie cauza pierderilor mele bruste de constienta/echilibru ? Daca da, cum anume ? Intreb pentru ca am citit despre efectele pe care le poate produce prezenta coastei cervicale dar nu am gasit ca si efect posibl si pe acela de pierdere a constientei/echilibrului.

Pot fi si alte cauze neinvestigate inca ?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Sorin
2 comentarii
0
14-02-2011, ora 18:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
O serie de probleme la coloana cervicala pot afecta medulara la acest nivel producandu-se fenomene se ischemie vertebrobazilara exprimate prin pierdere de constienta, tulburari de echilibru, ameteli, tulburari de vedere, confuzie, dureri de cap etc., fenomene ce se produc mai ales la miscari bruste ale capului in lateral, la aplecarea capului spre inainte, la tuse...La aplecarea capului cu barbia in piept nu simti furnicaturi de-a lungul spatelui ? Dupa parerea mea trebuie repetat RMN [ cu substanta de contrast ] si interpretat de catre un neurolog cu experienta..RMN sa fie concentrat pe jonctiunea craniocervicala [ portiunea superioara medulara si creierul ]..
0
14-02-2011, ora 21:54
SorinT84
Nu este medic/terapeut
SorinT84
Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns. Nu simt furnicaturi in coloana daca aplec capul spre inainte.De asemenea, pierderea brusca de echilibru/constienta nu are loc dupa un acces de tuse, sau intoarcerea brusca a capului ; De cele mai multe ori, cad pur si simplu stand pe loc ; Daca la inceputul crizelor am cazut pe genunchi, ultimele dati am cazut pe spate.

Am sa repet RMN-ul asa cum mi-ati indicat si am sa merg si la un alt neurolog, pentru ca medicul pe care l-am consultat pana acum mi-a spus doar ca nu e nimic de facut ( operatia este cu risc major ), sa am grija sa nu intorc brusc capul ;

Sant din Cluj si am vazut ca exista o clinica ( Medreflexline ) care trateaza afectiuni ale coloanei care pot duce la ICVB, prin tratamente care se fac sub control strict termografic, cu produse naturiste cu efect de regenerare a coloanei si de dizolvare a ciocurilor. Investigarea zonelor cu probleme, am citit ca se face cu un aparat numit termograf.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: