Pierdere definitiva a simtului olfactiv?

29-07-2011
iuliamihalache
Nu este medic/terapeut
iuliamihalache
Acum 3 zile am suferit o interventie chirurgicala endoscopica pt.indepartarea unor formatiuni polipoase extinse, conform CT-ului pana spre sinusurile frontale. Dupa 2 zile de chinuri cumplite, cu mese kilometrice in nas si dureri cumplite de cap, ieri mi s-au scos mesele, mi-au trecut durerile de cap, ma spal in nas din ora in ora cu apa de mare si ma ung cu tone de alifii, ca sa elimin coji, cheaghuri si alte mizerii... Nasul e ok oarecum, mult mai desfundat decat in ultimii ani din viata mea, dar azi, colac peste pupaza, mi se spune senin ca zona simtului olfactiv din nas este foarte minuscula, ca depinde cat de frumos se va cicatriza si fara nu stiu ce adenoame sau ceva de genul. in concluzie ca e posibil sa raman DEFINITIV fara miros!!!!???? Sper ca e doar o gluma proasta! Cert e ca acum nu simt NICI UN MIROS, nici macar parfum turnat in capac, nimic. Nici nu mi-am putut imagina asa ceva. Sper din toata inima ca e doar o chestie tranzitorie, altfel nu stiu... o sa cad in depresie. Vreau sa stiu daca e chiar posibil sa raman asa, sau voi avea un miros mai esompat, sau ce sanse reale sunt sa-mi revin... Nici nu vreau sa ma gandesc ca raspunsul ar putea fi unul TRIST. Va rog sa ma ajutati!
2 comentarii
0
29-07-2011, ora 22:13
Dr. Orl
Identitate neconfirmată
Dr. Orl
Aveati miros inainte?
0
30-07-2011, ora 15:21
iuliamihalache
Nu este medic/terapeut
iuliamihalache
Da, aveam si chiar unul foarte fin. De aceea sunt asa speriata. Nu-mi pot imagina ca pot sa fi pierdut definitiv simtul acesta. E drept ca inainte de operatie eram mai mereu infundata, dar cu tot nasul meu infundat tot eram in stare sa simt mirosul inconfundabil al unui parfum Poeme de Lancome, de exemplu. Iar acum, cand spun ca nu simt nici un miros inseamna chiar NIMIC, DELOC. Sunt deja panicata si imi doresc cu disperare un remediu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.