Pierderea mirosuliui si a gustului, ce ar trebui sa fac mai departe

07-10-2012
Automaticul
Nu este medic/terapeut
Automaticul
Buna seara, am nevoie de un sfat, o idee care sa poata readuce mirosul si gustul, acum 2 ani, dintr-o data, noaptea am ramas fara respiratie, in sensul infundarii totale a nasului, la orizontala era cumplit senzatie de sufocare, ca de moarte, si nu exagerez, am facut tomografie si mi s-a spus ca am tot capul (sinusurile )pline cu infectie, aveam dureri de cap dar mai rar, le puneam in seama oboselii sau ca ma luat curentul, nu dadeam importanta acestor aspecte, luam 2 antinevralgice si eram ok dar dupa tomografie am inceput sa inteleg despre ce este vorba.
Am facu un tratament cu Ciprinol intravenos 7 zile, mese in nas si aerosoli, dupa o perioada a fost bine, dar simptomele au revenit, adica nas infundat si lipsa miros si gust + o tuse ca de asmatic, mereu scoteam din gat flegme, si in permanenta se afla ceva in gat care ma deranja.
Am fost la alergolog, teste fel de fel, la Cantacuzino teste de sange, luat din gat, nas, si nu s-a gasit nimic care sa dovedeasca ca ar fi o problema, totul este ok din punct de vedere al analizelor.
Am mai facut tratamente cu Augmentin, tot felul de antibiotice si pastile, dar nimic care sa schimbe situatia.
Dupa 2 ani de cautari si analize plus consultatii, am gasit un doctor care a reusit sa rezolve partial problema, adica sa pot respira cum trebuie, acest lucru s-a obtinut in urma unei operatii de turbinotomie, cred ca am scris corect, ce s-a facut inainte de operatie, un tratament cu Augmentin de 1000 de mg, paracetamol sinus, aerius, sinutox, aceste fiind pastile, si un tratament simultan care a constat in injectii direct in sinusuri facute prin nas dintr-un cocteil facut din 4 substante, Gentamicina 40 mg, fluimucil, dexametazona, ser fiziologic, dupa a 2 injectie facuta in nas a inceput sa vina mirosul si gustul, ca si cand atunci ma nascusem, acest miracol a tinut 4 saptamani dupa operatie in nas, dupa care am revenit de unde plecasem, adica fara miros si gust, am mers din nou la doctor, si ma intrebat daca am probleme cu dantura, se pare ca dantura poate provoca infectie care sa ajunga in sinusuri, nu stiu dar orice este posibil.
Am inceput un nou tratament, cu Avelox, sinutox, paracetamol sinus, nasonex, plus acele injectii in sinusuri cu cocteilul de rigoare in total 12 injectii in sinusuri, plus 4 de diprofos, , rezultatul este unul nesatisfacator, adica dupa 2 ani si o operatie costisitoare, plus un trtatament destul de dur cu Avelox, mirosul si gustul nu vrea sa revina.
Incerc sa inteleg ce anume poate provoca lipsa simultana a mirosului si gustului, poate dantura sa provoace acea infectie care sa ajunga in sinusuri si sa infalmeze mucoasa nazala incat sa nu mai poata patrunde aerul la senzorii mirosului, cand fac acele injectii in sinusuri imi revine mirosul si gustul dar nu tine foarte mult, pot fi alte cauze care sa provoace pierderea mirosului si a gustului
6 comentarii
0
08-10-2012, ora 11:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Dantura poate da aceste complicatii
Mergeti la maxilo. Facial pentru investigatii...
0
08-10-2012, ora 20:57
Automaticul
Nu este medic/terapeut
Automaticul
Buna seara, am inteles, si va multumesc pentru raspuns, am mai citit ce ati scris dumneavoastra, despre astfel de simptome, si ma ducea gandul catre neuro, este foarte adevarat ca am ceva masele sparte dar care nu au pus probleme majore, ce ma intriga era faptul ca in momentul in care ma spalam pe dinti, aveam o sangerare destul de mare la gingii, care nu am luat-o in serios, dar am observat ca in momentul tratamentelor cu antibiotice si injectii inainte de operatie si dupa, disparea acea sangerare.
Cu siguranta voi ajunge la dentist pentru a gasi sursa infectiei., inca o data va multumesc.
0
05-07-2014, ora 15:07
Automaticul
Nu este medic/terapeut
Automaticul
Buna ziua, revin cu noi date despre problema si anume am mai facut o operatie de deviatie de sept care nu a dat nici un rezultat, concret, adica nici o imbunatatire a starii de sanatate, persistau aceleasi simptome la care s-au mai adaugat si altele, anume, lacrimare ochilor dimineata, stare de oboseala permanenta, crize severe de tuse asemanatoare celor cu astm, maini si fata umflate.
Singurul medicament care mai ma ajutat a fost Dexametazona, pulverizata in nas, efectul tinea cam 3-4 zile, adica aveam miros si gust, dispareau mucozitatile abundente si galbene, dar dupa ceea reveneau la normal ca si cand nu s-ar fi intamplat niminc, dupa studii si intrebari puse in stanga si in drepta, dupa tratamente cu antihistaminice si tot ce se mai putea am REUSIT sa gasesc sursa care provoca acele simptome si anume DROJDIA, in tot ce se poate gasi, paine, bere, vin.
Nu sunt refacut complet, dupa 4 ani de chin nu pot avea pretentia sa ma vindec in 2 zile, DAR nu mai am nici una din simptomele enumerate mai sus, pur si simplu au disparut, sunt un om normal care nu ar fi avut nimic.
0
11-11-2018, ora 17:56
Alde mari
Nu este medic/terapeut
Alde mari
buna seara, am o rezecti dentara la canin si inca doi, am ramas fara miros la nara stg si ma doare inauntru chiar sub nara stg, are leg cu aceasta operatie
0
09-01-2019, ora 14:50
AnamariaDe
Nu este medic/terapeut
AnamariaDe
Buna ! Vreau sa te întreb de unde ți-ai dat seama ca Drojdia e problema ? Ai făcut ceva investigații ? Mersi
0
11-01-2019, ora 08:32
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Identitate neconfirmată
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Prin reflexologie se obtin rezultate foarte bune in tratarea acestei probleme medicale : lipsa gust si miros. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •