pierderea simtului olfactiv

26-08-2010
biankJ4G
Nu este medic/terapeut
biankJ4G
in urma cu un an simtul olfactiv a incput sa slabeasca, si in scurt timp a disparut de tot, sunt mai mult de 8 luni de cand eu nu mai am acest simt, deloc...am si o deviatie mare de sept pe ambele parti, ma gandesc ca daca asta ar fi cauza, simtul olfactiv ar fi doar mai slab, nu pierdut de tot...nu fumez, nu consum alcool, am varsta de 24 de ani, nu tin minte sa fi suferit lovituri puternice la cap, care ar putea fi cauza pierderii simtului olfactiv?
5 comentarii
0
26-08-2010, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept este cauza principala.. in acst caz// + inflamatia mucoasei nazale.. care nu permite aerului sa ajunga la senzorii olfactivi.
solutiea e 1..
operatie pt. deviatia de sept..
0
26-08-2010, ora 11:39
biankJ4G
Nu este medic/terapeut
biankJ4G
deci chiar daca deviatia nu blocheaza de tot aerul, .
m-am gandit ca ar putea sa fie altceva, dar cel mai bine cred ca e sa fac un control la ORL, si apoi operatia de septoplastie, de care imi este tare teama,..dar daca nu ma operez ce se poate intampla pe parcurs?
0
26-08-2010, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie sa.ti fie teama de interventie.. O faci cu anestezie Totala.. si nu simti nimic.
daca nu faci.. poti pierde de tot mirosul.. se incep.. sinuzite si otite cu pierdere de auz
0
19-09-2010, ora 23:31
camelia58
Nu este medic/terapeut
camelia58
..ce sansa mai am sa simt mirosul florilor, a fanului, gustul unei prajituri...este cumplit sa traiesti si sa nu te poti bucura de nimic...cred ca ati inteles...nu am miros si gust...acum 3 ani am fost operata de sinuzita polipoasa, usoara deviatie de sept...din acel moment nu am mai avut miros si gust..Anul acesta am revenit la operatie deoarece mi-au crescut din nou polipii.simtomele sunt aceleasi...nu am miros si gust...va rog ajutati-ma sau sfatuiti-ma ce sa fac. Multumesc
0
20-09-2010, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simtcateva posibilitati
1. sda se faca o interventie calitativa in nas.. si sa se scoata polipii nazali intotalitate..
2 Stugeron 3 pe zi + mg cu B6 2 pe zi 3 saptamani
3. Ulei Volatil de BUSUIOC ( inhalatii fierbinti, spalaturi nazale, inhalatii reci, aromoterapie)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: