pietricele urat mirositoare din amigdale

07-02-2010
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
Buna ziua. In urma cu vreo 2 luni am avut un pic de febra si cand m-am uitat in gat am vazut la nivelul amigdalei stangi niste pete albe. Fiind roman verde am facut prostia sa iau direct antibiotice, lekoklar park, timp d evreo 5 zile si cu un betisor de ureche am curatat locul respectiv (cripta daca netul nu este plin de prostii) dupa care gargara cu musetel, bicarbonat si strepsils. Dupa aceasta tot in locul respectiv fara durere in gat (poate doar putina) imi tot reaparea cam la 5 zile in zona aceea de pe amigdala. Doar curatam locul, gargara cu musetel. In urma cu vreo 2 saptamani am avut un pic de durere in gat si cand m-am uitat am constatat ca era aceeasi problema dar mai extinsa, adca si la cea stanga. Mentionez ca puroiul nu e chiar puroi ci sunt ca niste bilute galbene si urat mirositoare la sfaramare. Am luat antibiotic 7 zile si se pare ca s-a linistit. Dar in urma cu o saptamana, controlandu-mi gatul am vazut ca era foarte umflata amigdala dreapta. Cu limba scoasa am apasat cu degetul curat pe ea de jos in sus si, dupa o clipa de durere a iesit o cantitate foarte mare de substanta cleioasa moment la care s-a dezumflat si amigdala. In rastimp de o saptamana am observat ca mai colecteaza acolo. In rest nu febra, nu durere sau jena la inghititre, doar bilutele alea albe. Intrearea mea este ce sunt? este grav? mai poate astepta doua saptamani(sunt din buzau si nu am medicul de familie in bucuresti si stiti cum este, studenteste vorbind conteaza un tratament compensat daca este cazul). Va multumesc anticipat si va rog iertati timpul pierdut cu citirea acestui mesaj.
122 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
07-02-2010, ora 15:56
adrianaherghelegiu
Nu este medic/terapeut
adrianaherghelegiu
exact ceea ce ai tu am si eu. numai ca eu am de vre-o 2 ani si tot am luat antibiotice si degeaba. poate se gaseste cineva sa ne ajute si pe noi.incearca sa intri aici sa vezi daca-i ceea ce spui.http://en.wikipedia.org/wiki/Tonsilloliths
0
07-02-2010, ora 16:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rusu.
este vorba de amigdalita cronica.
in cripte se cumuleaza infectie cronica care NU prea cedeaza la antibiotice !
gargara zilnica este solutia de moment, regimul alimentar fara rece, acru acidulat si fruicte citrice.. acre irita amigdalele si mentine inflamatia.
cand dispare iritatia si amigdalele se mai micsoreaza in volum... nu mai apar acele secretii !
cel mai eficient, natural si ieftin este sa faci aromoterapie si gargara cu ulei de eucalipt ( cel mai de calitate e de la Vivasan)
0
07-02-2010, ora 16:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Homeopatia va poate ajuta repede si efectiv la aceasta amigdalita si este probabil si singura medicina care va poate ajuta in acest stadiu. Consultati un medic homeopat cu experienta care face homeopatia clasica si acorda timp destul pacientilor (un lucru nu prea usor de gasit in Romania)
0
07-02-2010, ora 21:26
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
pt adrian, da, este vorba de acelasi lucru. Pentru domnul doctor, va multumesc frumos si va urez sanatate.
0
08-02-2010, ora 13:25
cwistinutza
Nu este medic/terapeut
cwistinutza
rusuclaudiu1988 cu aceeasi problema ma confrunt si eu de cativa ani, se numeste cazeum pe amigdale, am fost si eu la diversi medici care mi-au recomandat sa cauterizam locul, practic sunt niste gauri in amigdale care aduna mizerie. Nu le-am cauterizat, ma gandesc sa le scot, am probleme din copilarie cu amigdalele, mereu luam antibiotic insa de 1an jumate de cand am ramas insarcinata si nascut totul e ok, mai putin cazeumul care se face frecvent. De curand insa aud in urechea stanga ca un suerat, de ex cand ma ridic brusc sau cand ma aplec aud asa ca un nisip, ca o clepsidra din care se scurge nisip si ma doare ceafa cam in fiecare zi si am inteles ca ar fi de la amigdale care sunt marite mereu si solutia ar fi extirparea lor.
0
14-02-2010, ora 14:42
adrianaherghelegiu
Nu este medic/terapeut
adrianaherghelegiu
pt. dl. doctor fvaleriu. pt cazeum de pe amigdalite se poate face gargara cu propolis diluat in alcool sau apa? ajuta cu ceva? am auzit de la batrani si eu ca propolisul este f bun pt. infectie. acum va cer si eu parerea dv. am mai auzit ca propolisul poate fi si daunator organismului.va rog un raspuns
0
14-02-2010, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
propolisul in starea sa solida.. NU se dezolva in apa!
initial se face o solutie pe alcool duble rafinat 30 mg. propolis + 100 ml allcol. se macereaza 3 saptamani in o sticla inchisa la culoare.. fiind agitat zilnic si tinut in frigider.
Aceasta solutie obtinuta.. DA.. se iau cateva picaturi la 1 pahar de ceai cald si se face gargara!!
0
19-02-2010, ora 22:53
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
mie mi s-a spus la un control pe care l-am facut intr-un final ca acel cazeum este intr-o masura mai mica sau mai mare normal si mi-a recomandat gargara cu ceai de galbenele, nu de musetel, intrucat este cicatrizant si probavil nu ar fi potrivit pt a nu inchide acel cazeum...oricum, mi-a spus k pot sa le operez pe jumatate, adica sa scot numai partea superioara a lor dar recomandarea ei ar fi daca fac mai mult de 4 accese de amigdalita, altimnteri nu (s-a exprimat ceva de genul mai bine racesti in gat decat la plamani). deci daca e doar cazeum, si nu infectie, nu ar fi nimic periculos. Oricum, pentru ele, ceea ce a spus domnul Flueraru, gargara.
0
01-02-2011, ora 23:18
adelina_25
Nu este medic/terapeut
adelina_25
Buna seara,

Am si eu o problema ciudata si stanjenitoare.
In vara anului 2010, am remarcat faptul ca am respiratia urat mirositoare. Probleme cu dantura nu cred ca am, intrucat am o igiena orala stricta si stomatologul nu mi-a zis ca as avea probleme, exitand doar posibilitatea de a mosteni o sensibilitate a gingiilor de la mama care a suferit de parodontoza. Iar in ceea ce priveste stomacul, am avut o perioada cand am facut cateva indigestii destul de grele, iar acum incerc sa evit combinatiile greu de digerat. Pana vara trecuta nu am avut probleme cu halena, insa de cand eram mica raceam foarte des si faceam puroi in gat si febra. Am citit foarte mult pe net despre acest subiect, si am tot vazut vorbindu-se despre niste bilute albe aflate pe amigdale. Uitandu-ma in oglinda am observat prezenta unei bilute pe care am reusit sa o iau, foarte usor, cu un betisor de ureche si mirosea foarte urat (e posibil sa fi fost un rest de mancare?). Amigdalele parca au multe gaurele pe ele, dar nu vad sa fie ceva in acele gaurele micute. De asemenea, am observat ca mereu am limba alba pe portiunea care vine in contact cu amigdalele. Care ar putea fi cauza si cum as putea sa o rezolv? La ce doctor ar trebui sa ma duc? Va multumesc!
0
02-02-2011, ora 17:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi 2 posibilitati si tre sa mergi la 2 medic
1. poate fi din cauza amigdalitei cronice criptice cu cazeum.. si tre sa mergi la ORL
2 poate fi de la refluxul gastroesofagian si tre sa mergi la gastrologie
0
16-04-2011, ora 12:08
krrysstyn
Nu este medic/terapeut
krrysstyn
Buna ziua Dl Doctor,

Am observat ca si eu am o problema asemanatoare. Si eu am suferit de-a lungul timpului diferite infectii oro-faringiene iar acum de o luna de zile fac cand pe o amigdala, cand pe alta aceste puntculete galbene, ca niste granule, urat mirositoare. Vad ca mi s-a marit si amigdala dreapta desi nu ma doare. Si cam de o luna si jumatate am senzatie de usturime in gura ca si cand as fi mancat ceva condimentat, in special la nivelul faringelui si varful limbii si am mereu faringele si amigdalele rosii. Nu stiu ce sa mai fac cu aceste senzatii. Tin regim, am fost si la gastro unde spune ca nu pare sa am decat cel mult un reflux gastro esofagian si iau de 2 saptamani pantoprazol, la sange analizele au iesit bine, adica nu e proces inflamator si nimeni nu-si explica de unde usturimile mele. Trebuie sa precizez ca in ianuarie am luat niste antibiotice puternice care m-au cam afectat si dupa aceea, fara sa stiu am luat la recomandarea cuiva tinctura de propolis nedizolvata in apa, am luat-o doar cu miere timp de vreo 2 luni. Am inteles acum ca am gresit cu aceasta tincura, dar am intrerupt tratamentul de vreo 3 saptamani. S-ar putea sa fie de la tinctura sau de la ce, ca nu mai suport faptul ca nimeni nu stie sa-mi spuna ce am. Am fost si la ORL, fara nici un diagnostic. Exudatul l-am facut o data a iesit negativ. Ce sa mai fac?
0
16-04-2011, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca amigdalele sunt criptice, cu acele buzunare in care se formeaza cazeum..solutia este Criptolizis cu radiofrecventa
0
20-04-2012, ora 14:52
kosmin87
Nu este medic/terapeut
kosmin87
domnule doctor am si eu o problema asemanatoare dar la mine nu mai iese decat foarte rar acea substanta alba.la inceput iesea in cantitati mai mari si am tot apasat pe amigdale si scoteam cantitati destul de mari.In acest moment au ramas doar doua gauri cam cat varful acului in una din amigdale iar cealalta e destul de mare.astept un raspuns
1
20-04-2012, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poti sa faci o operati eclasica de scos amigdalele
2 poti sa faci o interventie usoara de micsorare a amigdalelor in volum
3 poti sa tii un regim de 3 luni fara bauturi acidulate, fructe citrice, mancare acra, iute.. si poatea ai noroc sa se micsoreze amigdalele in volum fara interventii
0
02-10-2012, ora 02:37
danibmk
Nu este medic/terapeut
danibmk
Ma confrunt cu aceeasi probema de 4 5 ani... multe tratamente aberante imi dau seama acum, dar nu mai conteaza. Am ajuns pe acest forum si am inceput si eu sa apas pe amigdala scotand practic dintr-un buzunar bilute albe urat mirositoare plus puroi galbui.. Mai am pete albe 3-4 mm in cerul gurii care nu dispar niciodata.si mi se incarca limba cu o substanta galbuie dinspre gat spre varf.. ma spal cu periuta imi curat limba si in decurs de 5-6 ore limba mea devine galbena, la fel acest fenomen nu dispare niciodata.Analizele la sange au iesit ok. Sper sa mai fiti activ pe site si sa ma indrumati cu sfaturile dvs.. Multumesc anticipat
0
02-10-2012, ora 08:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa rezolvi problema gastrica
citetsti tot ce sa postat la subiectul reflux gastric sau faringita iritativa
2 daca in 3 saptamani de regim, gargara, aromoterapie.. nu se curata amigdalele..
trebuie sa gasesti un medic care sa.ti faca criptolizis cu radiofrecventa
0
09-10-2012, ora 13:01
sandricutat
Nu este medic/terapeut
sandricutat
domnule doctor si eu am avut probleme cu amigdalele, ba chiar am avut un streptococ dupa care am facut cam 4 ani moldamin, cam de un an cand stranut iese un miros urat, ce ma sfatuiti?
0
09-10-2012, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ce am scris si mai sus
Dar un medic orl care vede amigdalele obsa.ti souna mai precis.
0
19-05-2013, ora 19:20
bogdan_eon
Nu este medic/terapeut
bogdan_eon
Domnule Doctor, am amigdalele care imi fac probleme de vreo jumatate de an incoace, initial le-am avut foarte umflate si ma durea gatul, faceam febra, am fost si am facut exudat si mi-a gasit stafilococ, am urmat un tratament cu antibiotice 10 zile Fromilid (claritromicina). Dupa o saptamana iar am simtit ca nu e in regula si la exudat a iesit streptococ beta hemolitic de tip A, am mai luat alt tratament cu antibiotice 10 zile Zinnat. Apoi dupa doua saptamani iar simteam ca nu e in regula si la exudat mi-a gasit streptococ beta hemolitic de tip G, am mai facut un tratament de 4 zile cu Sumamed (azitromicina). Dupa astea am mai facut un exudat si nu mi-a mai iesit nimic.
Totusi de atunci a trecut o jumatate de an dar mie si la momentul actual tot mi se mai umfla amigdalele si se desumfla cum au ele chef, nu se umfla tare, dar variaza, as vrea sa incerc dupa cum ati sugerat dumneavoastra mai sus la cineva, sa fac gargara cu ulei de eucalipt de la Vivasan, va rog sa imi spuneti cum sa fac acea gargara, pun licaturi de ulei intr-un ceai? de care ceai? cate picaturi la ce cantitate de ceai? sau care e procedura? de cate ori pe zi sa fac?
Eventual alte recomandari.
Va multumesc foarte mult!
0
19-05-2013, ora 19:42
bogdan_eon
Nu este medic/terapeut
bogdan_eon
Am uitat sa precizez, am varsta de 28 ani.
Multumesc.
0
20-05-2013, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul local ecomplex...si trebuiea fscut demult...
acum cred ca e cazul de tratament chirurgical..
0
22-05-2013, ora 02:37
Erika25
Nu este medic/terapeut
Erika25
Buna ziua. Am si eu o problema, am senzatia tot timpul ca mia ramas ceva in gat, parca ma strange de gat, astazi mi-a iesit din gat o biluta alba urat mirositoare, am luat-o in mana si sa famitat, mirosea groaznic, nu stiu ce sa ma mai fac ii groaznica senzatia asta, abia pot sa dorm am impresia ca ma sufoc nu pot sa imi dau seama ce pot sa am ce sa fac sa imi treaca... am fost la medic si mi sa spus ca am rana in gat de la acid ( reflux gastric) am luat tratament si nu stiu tot asa ma simt. Va rog frumos ajutati-ma e insuportabil :( Va rog
0
22-05-2013, ora 13:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci consult la ORL..si rezolvi problema cu Amigdalita cronica
acele bilute sunt cazeum
pe forum gasesti cum sa protejezi faringele de acidul gastric
0
27-07-2013, ora 01:23
alex coca
Nu este medic/terapeut
alex coca
domnule doctor, ma numesc alexandra, de aproximativ 2 ani am aceasta problema cu bilutele acelea albe urat mirositoare, dar amigdalitele nu ma dor si nu sunt inflamate, numai ca eu nu pot sa vad aceste puncte pe amigdalite, le scot prin fortare fara sa folosesc alte mijloace. As vrea sa stiu daca pot exista si in alte locuri la nivelul gatului?
0
27-07-2013, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cazeumul ese din amigdale
si iti recomand sa faci criptolizis.. pana vine iarna... fiindca o sa faci amigdalite pultacee
0
18-08-2013, ora 20:20
Simina Andreea
Nu este medic/terapeut
Simina Andreea
Buns seara domnule doctor, aceeasi problematic cu pietricele urat mirositoare si sfaramicioase o am si eu cam de 2ani.Am fost initial la stomatolog, apoi ORL, apoi la alergologie si nimic din ceea ce mi-au prescris medicii sau ce m-au indrumat sa fac nu mi-a folosit.De la ORL am fost trimisa sa fac CT si mi s-a spus ca am sinusul sfenoidului infundat si ca de acolo at fi problema cu prezenta unei secretii in gat.Nici nu stiu ce sa Mai fac si unde sa ma duc.Am tot timpul senzatia ca am ceva in gat, uneori ma ustura gatul si cand stranut sau tusesc apar acele bilute urat mirositoare.Sfatuiti-ma va rog ce sa fac pt ca nici un medic nu mi.a pomenit de cazeum.Multumesc!
0
19-08-2013, ora 10:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul.. unde sa se vada bine si faringele si amigdalele
atasezi pozele pe adresa mea personala pe Hotmail
0
27-08-2013, ora 01:16
maria75
Nu este medic/terapeut
maria75
Buna seara domnule doctor, si eu de altfel am aceeasi problema cu bilutele din gat urat mirositoare de aprox un an. Nu simt nici o senzatie de disconfort in gat, bilutele imi ies singure tot timpul dar foarte rar, inclusiv in aceasta seara m.am inecat cu apa si cand am tusit mi-a iesit o biluta mai mare ca pana acum... Si mentionez ca de aproximativ 2 luni mi se infunda nasul si in urechi simt un pacanit si mancarime mai ales seara. Au fost nopti in care m.am trezit incontinuu din cauza urechilor. Am consultat un medic ORL dar doar la urechi m.a consultat si a spus ca nu am nimic. Mi-e si frica sa ma duc la doctor. Va multumesc anticipat
0
28-08-2013, ora 08:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. initial tratezi frica de doctori...
2 faci consult complet la ORL.
sunt probleme care pot fi tratate medicamentos..dar sunt si probleme care necesita interventii
0
08-09-2013, ora 08:46
adonis201231
Nu este medic/terapeut
adonis201231
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Si eu ma confrunt cu probleme asemanatoare. Dimineata cand ma trezesc am o respiratie urat mirositoare, iar la cateva zile cand scuip, si fac asa ca si cum as tusi sa imi iasa din gat, deoarece simt ca am ceva acolo, imi ies 2-3-4 bilute galbene urat mirositoare. Cu aceasta problema ma confrunt de mult timp. Va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac. va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
122 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •