pilea rosie pe gamba drepata

23-08-2010
maria50
Nu este medic/terapeut
maria50
Ma numesc Maria si am 50 de ani.
Boala mea de baza este astm bronsic de 20 de ani tratata cu miofil prednison si berotec.Acum 2 luni in urma unei de rani de apoximativ un cm la gamba piciorului s-a produs o infectie, manifestata prin rosirea pielii pe o suprafata intinsa si umflara gambei(dreapta)cu dureri insuportabile.Aceste manifestari au aparut dupa 4 zile de la ranire.Medicii ortopezi si chirug au recomandat augmentin, detralex si diurex.Mentionez ca sunt alergica la penicilina.Am urmat tratamentul 10 zile.Apoi din cauza unei bronsite am fost internata iar ca antibiotic mi s-a prescris doxiciclina timp de 10 zile.În acest timp infectia de la picior parea ca a trecut, dar a reaparut o pata rosie tot pe gamba care a inceput sa doara, tegumentul de sub ea a devenit gros si dădea semne ca ascunde un capat de puroi.După un timp s-a spart, apoi s-a inflamat genunchiul iar in urma analizei facuta la secretia luata de acolo, mi-a iesit o bacterie:klebsiela, iar medicul de fam mi-a recomandat tot doxiciclina tot 10 zile, in urma antibiogramei.Conform antibiogramei bacteria este sensibila la augmentin, doxiciclina, penicilina, gentamicina.Doctorul a ales doxiciclina pentru ca sunt alergica la penicilina.La genunchi pielea era dureroasa, dura si vânata.foarte greu a cedat dupa 2 saptamani.Acum a reaparut o alta pata rosie dureroasa si care ascunde sub ea ceva tare si inflamat.Ambele glezne le am mereu umflate, strang apa.Am probeme si de circulatie, dar aceasta problema o am doar la un picior.Ce ma sfatuiti sa fac.Vă muţumesc.
1 comentarii
0
02-09-2010, ora 19:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sa va internati intr-o clinica dermatologica pentru investigatii si tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.