Pilule luate cu intarziere!

01-10-2008
hello
Nu este medic/terapeut
hello
Prietena mea a inceput sa ia Marvelon28 (ca sa nu avem vreo surpriza) de exact 7 zile.singura problema este ca nu a luat pastilutele la ora fixa 2 dintre cele 7 zile.mai exact, o intarziere de 40 de minute intr-o zi, si inca o intaziere de 10 minute in alta zi.
Stiu ca unele pastile trebuie neaparat luate la ora fixa..iar la altele se accepta o intarziere mai mare.

Puteti sa ma ajutati va rog.Este protejata???Putem intretine relatii din a 8-a zi(in ciuda intarzierilor)???
4 comentarii
0
02-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
HMM..nu cred ca sant anticonceptionale care trebuiesc luate la ora fixa(minut-secunda), sau eu, cel putin n-am auzit de ele.parerea mea e ca nu trebuie sa va faceti griji.
0
02-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
fă-ţi griji doar dacă întârzierea e mai mare de 12 ore... în rest nicio problemă. sunt unele pastile care trebuie luate cu întârziere de maxim 3 ore deci şi aşa e bine.
0
02-10-2008, ora 00:00
hello
Nu este medic/terapeut
hello
Am facut-o.!!..azi, cu prietena mea.Nu am ejaculat inauntru DAR, din greseala, sperma sigur a ajuns pe vaginul ei(nu inauntru)..s-a sters imediat...dar...tot sunt nelinistit...

Sunt suficiente cele 7 zile de pastile ca sa nu existe "probleme"???adica...dintr-a cata zi e protejata???

Va multumesc mult pt. ajutor.scz pt.stres..
0
05-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
oops!ai facut-o din nou! :-)) stai lin dupa sapte zile de pastile e protejata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •