Pinteni calcaneeni | talalgii

23-08-2010
karpop
Nu este medic/terapeut
karpop
Buna ziua!
Am citit multe comentarii despre acest subiect si am inteles ca de fapt pintenii in sine nu reprezinta o problema, ei fiind o reactie la un traumatism, talalgiile avand cauze mutiple iar tartamentul cu raze, infiltratiile nefiind recomandate. Eu am facut o radiografie si am un pinten!!! probabil am la ambele picioare dar ma doare doar unul la mers...si deocamdata fac fizioterapie si iau antiinflamatoare, badijonari cu tinctura de iod... Deocamdata durerea nu mai e acuta dar o resimt inca si imi este teama de tratamentele clasice.
Am aceeasi greutate de vreo 15 ani (eu avand 47) deci nu s-a intamplat nimic brusc; merg mult pe jos, 4-5km de 25 de ani deci nu am schimbat nimic in modul de viata; dieta echilibrata, aproape ca la carte...NU AM platfus! Am purtat toata viata pantofi comozi, fara toc...
Oare unde sa caut cauza si sa o remediez fara tratamente invazive??? Probleme cu colagenul??? ca am inteles ca problema e cu aponevroza plantara, cu fascia de fapt.
multumesc!
3 comentarii
0
23-08-2010, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De fapt problema este mult mai complexa, iar aponevrozita (afectarea aponevrozei plantare) este doar un simptom.
Nu se pune problema tratarii "pintenului", care este doar o formatiune radiologica, fara legatura cu realitatea simptomelor D-voastra (drept dovada, peste 60% din populatie are acest "pinten" si doar 1% au dureri.).
Platfusul nu face parte din cauzele talalgiilor si nu stiu de ce il mentionati...
Singura problema reala este un diagnostic de acuratete, la un medic care sa nu va vanda povesti de genul "pintenilor" si cum pot fi "topiti" acestia cu Diprophos, radiatii Roentgen, laser sau unde de soc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
23-08-2010, ora 17:33
karpop
Nu este medic/terapeut
karpop
Multumesc!
Practic, inteleg ca ar trebui sa merg sa imi fac investigatii mai complexe...de care ma feresc pentru A NU AFLA ceva ce mi-ar perturba linistea de a crede ca totul e bine...
Oricum, interesant mi se pare faptul ca pana acum aveam dureri de coloana si solduri (usoare, suportabile, ca toata lumea) care au disparut subit de cand...ma dor talpile; am sperat ca e o nevralgie sciatica...sau ceva de la coloana...
Cu stima, Corina Popovici
0
24-08-2010, ora 01:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca tot nu m-am facut bine inteles: nu aveti nevoie de nici o investigatie mai complexa, ci de un examen clinic atent si competent, din partea unui medic care sa nu pronunte termenul "pinten". "osteofit" sau infiltratie cortizonica cu Diprophos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: