piocianic in gat si stafilococ in nas

30-01-2012
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
Buna seara,
Va rog sa ma sfatuiti cu urmatoarea problema.Baiatul meu de 9 luni si jum.are pioceanic in gat si stafilococ in nas.I-am dat picaturi cu ciprofloxacin dar a facut bubite si am oprit administrarea lui, si tot face febra.Febra facea si cand l-am descoprit cu bacteriile astea, a trecut cateva zile si iar a reaparut febra.L-a vazut si la orl si la infectioase, si pediatru, e curat in gat, in nas, la ureche.In momentul acesta in afara de febra, are mucisori si parca tuseste, dar nu des, ca si cum s-ar inneca.Nu stiu ce sa mai fac.Eu v-am mai scris si de pneumonia care a avut-o, si laringita, otita, de 2 ori fiecare.La boli infectioase a spus dr.sa nu-i mai dau antibiotic, sa-l las in pace, doar cu antitermic, dar ce fac daca trece, iar peste 4-5 ore reapare, pana cand?VA rog dati-mi un sfat.Multumesc!
7 comentarii
0
30-01-2012, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
povesteste cum a decurs sarcina.. ce probleme ai personal de sanatate?
cine se mai afla langa copil acum?. ce probleme au ei de sanatate.
cum a fost alimentat copilul dupa nastere... ca mananca acum...
0
30-01-2012, ora 21:33
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
Sarcina a decurs normal, chiar nu au fost probleme, nici la mine, nici la el, am nascut prin cezariana, nota 9.
Personal, dupa ce am vazut ca are el pioceanic, am luat si eu exudat faringian si am Streptococ beta hem.a si nazal:stafilococ, dr de infectioase mi-a zis sa iau Ospen de 1000, 7 zile(conform antibiogramei)altceva nu stiu sa am.
Langa copil sta sotul(tatal lui) care si el are pioceanicul, totul a fost aflat saptamana trecuta, cand ne-am gandim sa ne facem analiza ca poate asta este cauza.Si mai vine mama mea care are tensiunea mare, ca si problema de sanatate, iar cine vine in vizita(adica ffffff rar)nu le dau voie sa puna nici macar mana pe el sau pe jucarii.
De alimentat, i-am dat san maxim 2 luni, dar nici alea nu erau pline, mereu ii dadeam completare Nan ha, pe care si acum il mananca, pentru ca am incercat sa-l schimb de 2 ori si s-a umplut de bubite.Acum pe langa lapte cu cereale, dim si seara, la pranz supa cu legume si cu carne, la 18-19 mancarica(fidea cu carne, sau piure, sau sos cu carne), cand ii dau la 18 carne, la pranz ii dau doar supa de legume.Fructe nu manaca decat asa ca o firmitura si il mai pacalesc cu suc, dar ffff rar reusesc..Si intre mese mai molfaie un biscuit, un covrig, rondele de orez cu gust de mar.Branza nu pot sa-i dau, iaurt nu, nimic cu proteina din lapte.
Are 8.400 kg si 9 luni si jum.
Pofta de mancare are, mai are momente cand nu vrea, dar...ca orice bebe.
Ii dau calciu de 2 luni continuu, zilnic, fara intrerupere, vitamina c(5 pic/zi), si acum de 3 zile Liv 52 pentru ca avea transaminazele marite si la externarea din spital, la iasi, mi l-a recomandat.
La Iasi i-au gasit si o gaura la inima de care au zis ca nu sunt ingrijorati:oms si insuficienta mitrala gr.2(valva)si mi-au spus sa revin la control peste 3 luni

I-am dat ff multe antibiotice si nu mai vreau, nu mi se pare in regula, la fiecare raceala antibiotic, ba injectabil, ba sirop, zinnat, gentamicina, ampicilina, lekoclar, in spital, ceflor si zinacef.Nu stiu ce sa-i dau de imunitate.
Acum, in momentul asta, dr.mi-a zis sa-i mai dau doar expectorantul si zyrtec 5 pic dim si 5 pic seara.si Liv 52.
Dar febra?Multumesc!
0
30-01-2012, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul pana la 3 ani.. traieste cu sistemul imunitar care la luat de la mama prin lapte..
deci nu ai de ce sa te miri.. NU ai dat copilului nimic cu ce sa se apere.
in plus si voi sunteti purtatorii de la care copilul sa imbolnavit
TRtamentul trebuie sa.l faceti VOi.. adultii ca sa nu.l reinfectati..
in rest.. alimentat sanatos, corect copilul o sa recapete imunitate necesara si o sa lupte cu microbii care il inconjoara
trebie sa cauti o carte de alimentatie a copilului editata in anii 1970-80...
sa faci o comparatie intre ce scrie acolo si cum il alimentezi acum.. poate exista diferente si anumite alimente copilul nu le poate asimila la aceasta varsta...
in acest fel supui organismul la un efort suplimentar care ii fura din energiea necesara pentru sistemul imunitar...
0
30-01-2012, ora 22:43
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
Noi am inceput tratamentul pentru pioceanic cu ciprofloxacin si pentru streptococ cu ospen, nu am banuit nici-o clipa pana acum ca am putea avea acesti "balauri".astept sa vad daca iese ceva si la mama.
Va multumesc pentru sfaturi, chiar o sa fiu mai atenta la alimentatie si daca imi recomandati o editie anume chiar va rog sa-mi spune-ti.
Si cu febra, daca o tin asa si maine?Cand ar trebui sa ma alarmez daca nu trece, in 1-2 zile?
0
03-02-2012, ora 13:32
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
Buna ziua,
Revin cu o intrebare.Febra nu a mai facut, doar in ziua aceea, acum mai are nasul infundat, in special noaptea, nu uscat.Intrebarea mea este daca pot pune ser sau apa de mare in nas, apoi ceai de musetel in nas si apoi sa aspir cu batista, fara eucalipt, fara inhalatii, asa cum am citit in reteta de pe forum.Este bine asa?
Va multumesc.
0
03-02-2012, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate
0
04-02-2012, ora 00:13
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
MULTUMESC FRUMOS
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.