Piracetam - efecte, dozaj corect si efecte adverse?

09-07-2017
CAle
Nu este medic/terapeut
CAle
Buna ziua. Situatia pe scurt: de cam 2 luni ma pregatesc pentru examenul de titularizare - in conditiile in care am 2 joburi full si half time - iar exercitiul studiului si memorarii nu-l mai am din facultate, adica de vreo...10 ani.

In 3 zile am examenul final si am simtit nevoia unui supliment de memorie, pe ultima suta de metri, pentru ca efectiv simt ca nu asimilez informatia de niciun fel si se instaleaza panica...la greu...

Am apelat la Piracetam (prima doza azi, 400 mg) + Memo Plus.
Primul rezultat? Am adormit ca lemnul timp de o ora. :/
Urmarea? Acum creierul meu s-a prostit, parca s-a instalat o lene, o ceata, nu mai functioneaza decat sa asculte pasarelele sau vantul prin copaci... Pare ireal dar eu n-am mai trecut prin senzatii similare :)))
Ca sa nu mai vorbim ca efectul pe care il cautam era total opus!

Intrebarea: iau urmatoarea doza? E ceva normal? E ceva gresit?
Multumesc.
2 comentarii
0
02-08-2017, ora 23:27
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Eu iau Piracetam 2 pastile pe zi de 400 mg si nu am intalnit astfel de reactii.
Poti lua urmatoarea doza dar daca persista efectul negativ cereti parerea unui medic de familie sau neurolog.
MemoPlusul ar trebui sa fie tonic si sa te tina ''in priza'' la fel si Piracetamul.
Eu cred ca nu este de la aceste pastile ci doar vi s-a facut cum necum somn.
Numai bine!
0
03-08-2017, ora 00:22
CAle
Nu este medic/terapeut
CAle
Multumesc. L-am folosit doar pentru o perioada scurta (o saptamana) in vederea examenului.
Eu nu am remarcat efecte deosebite (in afara de acea prima doza) nici pro nici contra...probabil timpul a fost prea scurt.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.