pitiriasiz rozat Gilbert

13-05-2008
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Am fost diagnosticat cu aceasta boala! Ce este? E grav?
13 comentarii
0
13-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Cati ani aveti? In mod normal trece de la sine in cateva zile fara tratament! Nu i se cunoaste exact etiologia (cauza), dar se presupune ca ar fi una virala!
sanatate
0
14-05-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Va multumesc mult, am 34 ani... ideea este ca nu mi s-a dat nici un tratament concret. mi s-a spus sa am rabdare ca imi va trece de 6 sapt maxim.. Au trecut deja aproape 3 si nu prea se vede o amelioare...
0
14-05-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Imi cer scuze, in mesajul anterior am facut cateva greseli, scriu de servici si fac 2 lucruri deodata. As fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde si mi-ati da cateva sfaturi pentru a ma linisti... Doctorul mi-a recomandat sa nu ma spal prea des... sa nu folosesc deodorant...si sa folosesc Advantan crema doar seara.. Cat de mult pot folosi Advantan, in sensul ca il folosesc deja de aproape 3 saptamani...Au disparut ceva pete.. mai am pe spate destule.. Va multumesc mult!
0
14-05-2008, ora 00:00
doni
Nu este medic/terapeut
doni
buna tuturor celor diagnosticati cu pitiriazis rozada...la mine e pe duca mai am doar ceva pete scamosate...pe mine m-a ajutat foarte mult...un gel de dus ptr piele sensibila de la Eucerin, apoi aloe vera, aplicata pe tot corpul si la final o crema hidratanta ptr corp tot cu aloe vera...se pot face dusuri, dar scurte si cu apa mai calduta...nu va scarpinati...important e sa nu va scarpinati...aceasta boala nu exista tratament, cel putin asa spun medicii...dureaza in mod normal pina in 8 saptamani...pe spate daca apare, apare in forma de pom de craciun, de aici si denumirea de "pom de craciun"...aceasta boala respecta fata, palmele si talpile, deci aici nu apare...si boala apare in general la persoane intre 10-35 de ani...petele pot fi de diferite forme si de la o zi la alta pot aparea atat de multe incat te poti speria.
0
14-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Va puteti da cu advantan maxim 12 saptamani!
0
15-05-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Am deja o stare despresiva deoarece am senzatia ca nu imi mai trec niciodata, m-am speriat ! Probabil ca am exagerat in aplicarea cremei Advantan si poate ca am o reactie alergica si la acest lucru.. Sper sa-mi treaca! Sau macar sa ma linistesc in asa fel incat sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu pot face nimic decat sa am rabdare!
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod normal nu trebuie sa aplicati nicio crema pe corp, deoarece niciuna nu rezolva pitiriazisul rozat si nici nu-i scurteaza durata de evolutie!
Trebuie doar sa evitati baile prea fierbinti deoarece produc o inrosire a leziunilor si putin prurit. Daca boala este insotita de prurit se poate lua o pastla pe zi de Aerius sau Claritine.
In rest. rabdare, deoarece in 6-8 saptamani boala trece, fara a lasa urme!
0
20-05-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Va multumesc foarte, foarte mult pentru raspuns! Claritine am luat deja o cutie, mai pot lua? Nu am senzatie de mancarime, doar petele care sunt pe piept si pe spate. Am senzatia ca unele s-au inchis la culoare si unele au mai disparut. Primele pete mi-au aparut exact de ziua mea (am primit un cadou frumos ) pe 21 aprilie. adica am deja o luna... Nu am mai avut niciodata asa ceva. Va multumesc inca o data pentru raspuns si sper din tot sufletul sa-mi treca si sa nu raman cu semne!
0
22-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu aveti mancarimi nu este necesar sa luati Claritine.
0
27-05-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Va multumesc pentru ajutor! Mi-au disparut petele rosii, am ramas cu usoare urme care cred ca in timp se vor dispare. Am tot citit pe net despre acest diagnostic si am citit ca s-ar putea confunda cu sifilis... M-am ingrozit... eu nu am alte reactii si nici nu am avut. nici secretii nici mancarimi... De vazut m-au vazut 3 medici dermatologi. nu cred ca poate fi vorba de asa ceva... Analizele le-am facut in martie si erau bune..
Probabil ca intrebarea mea este deja exagerata si pentru asta imi cer mii de scuze !!!
0
11-08-2009, ora 13:47
anca_alina
Nu este medic/terapeut
anca_alina
Buna ziua. Tocmai am aflat de la dermatolog ca ma confrunt cu aceeasi problema ( pitiriasiz rozat) si sunt foarte ingrijorata.nu stiu este cumva o boala contagioasa? se transmite? medicul dermatolog mi-a prescris urmatoarele: celerg= ptre mancarimi ptr ca mananca foarte rau nu pot dormi noptile, locoid lipocream = crema+ o mixtura mentolata preparata. Este normal sa am mancarime asa mari??? Cred ca mi-au aparut si prin cap, pe cap trebuie sa ma spal cu un sampon anume sau cu orice sampon??? Va multumesc ptr intelegere!
0
11-08-2009, ora 13:55
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
daca diagnosticul e bun si intradevar aveti pitiriazis rozat gilbert, va spun ca nu o sa aveti nici o problema.
trece si eu m-am speriat dar mi-a trecut in 2 luni fara probeme. rabdare multa si nu intrati in panica. Eu am folosit advantan crema si cam atat. M-am spalat cu sapun de bebelusi si de preferat pana cand trece sa nu va spalati prea tare (sa nu frecati pielea). rabdare ca trece sigur!
0
11-08-2009, ora 14:00
anca_alina
Nu este medic/terapeut
anca_alina
Va multumesc foarte mult ptr raspunsuri! sper sa nu fie nimic grav!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: