pitiriasiz versicolor de vreo 4 ani, tratament fara rezultate

04-03-2008
andreeat
Nu este medic/terapeut
andreeat
buna.si eu am pitirizis versicolor de vreo 4 ani si am tinut si eu un tratament cu ceva unguent numit pimafucin da nu tare am vazut rezultate.si sunt destul de confuza.pentru ca am auzit multe variante despre ciuperca aceasta.medicul dermatolog mi-a spus ca este o ciuperca pe care o are toata lumea.si ca nu tare scapi de ea.noul tratament pe care o sa il urmez consta intr-un sampon care se numeste Ducray...sau ceva de genu si trebe sa iau 4 pastile, si anume 2 pe saptamana.Tratamentul tine 2 sapt.Problema este ca farmacista mi-a spus ca scapi de ciuperca dupa ce faci tratamentul nu ai voie sa te expui la soare.cel putin trebuie sa eviti soarele cat de mult poti.Si mi se pare absurd.deci este sau nu ok sa stai putin la soare dupa ca faci un tratament de genul acesta?este sau nu benefica expunerea la soare?
5 comentarii
0
04-03-2008, ora 00:00
alicia
Nu este medic/terapeut
alicia
Buna andreea...si eu am fost diagnosticata cu pitiriazis. Tratamentul urmat de mine a constat intr-o crema, LOMEXIN, ce o folseam de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Rezultatele au inceput sa se vad cam dupa 2 saptamani, iar dupa o luna am scapat de toate petele. M-am expus si la soare, dar nu foarte mult timp. De reaparut nu au mai aparut. Numai bine iti doresc.
0
04-03-2008, ora 00:00
andreeat
Nu este medic/terapeut
andreeat
Multzumesc mult pentru sfat Alicia.o sa incerc tratamentul acesta cu pastile si sampon de care ziceam.si daca nu da rezultate o sa incerc si eu Lomexinul.mersi:)
0
06-03-2008, ora 00:00
Laura-Maria
Nu este medic/terapeut
Laura-Maria
Buna,

am avut si eu pitiriazis verzicolor.l-am tot dus vreo 2-3 ani. initial am folosit un unguent numit Clotrimazol.insa imi treceau pt vreo 3-4 saptamani dupa care reapareau. cineva mi-a povestit despre o solutie numita Mycospor(se gaseste in farmacii). am folosit-o timp de 8-9 zile in fiecare seara dupa dus(este important sa lasi solutia sa actioneze toata noaptea) si dupa acest tratament nu numai ca am scapat de pete dar nici nu mi-au mai aparut. au trecut cam 3 ani de atunci si nu mai am aceasta problema.cat despre expunerea la soare...nicio problema! caut-o in farmacii si urmeaza tratamentul si cu siguranta vei avea rezultate. imi pare rau ca am postat asa tarziu.sper sa te ajute. bafta multa!
0
18-03-2008, ora 00:00
ungureanu
Nu este medic/terapeut
ungureanu
as vrea sa stiu daca nizoral, samponul selegel sau alte sampoane se dau fara reteta?e obligatorie reteta?
0
09-08-2009, ora 13:37
georgi83
Nu este medic/terapeut
georgi83
buna ziua.si eu am pitiriazis de aproximativ 2 sapt si ceva.am fost la doctor si mi-a dat unguent bizoral, pastile si sampon nizoral si live 52.si nu prea vad efectul.in loc sa dispara parca tot mai multe apar.oare sunt bune medicamentele care mi-au fost prescrise?dati-mi un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: