pitiriazis

09-06-2013
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Buna seara, as avea nevoie de un sfat.Fetits mea de 14 ani a fost diagnosticata in Anglia cu pitiriazis lichenoid in urma unei biopsii.Nu au avut nici un efect cremele date iar analizele de sange au iesit toate ok.Nu o mananca dar sunt peste tot.Ii tin fieta, ii dau ceai de urzica si galbenele si am din tara o crema naturista cu mai multe plante.Daca stie cineva o cauza a acestei boli sau un tratament eficient va robg sa mi spuneti.Multumesc.
2 comentarii
0
27-09-2013, ora 09:44
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Pitiriazisul lichenoid chronic este probabil cauzat de o reactie de hipersensibilitate la unii agenti infectiosi, cum ar fi virusul Epstein-Barr. Alti agenti infectiosi luati in calcul sunt adenovirusii si parvovirusul B19.

Nu exista nici un tratament standard pentru acesta boala. Tratamentele pot include fototerapia cu ultraviolete, steroizi, expunerea la soare. Dupa caz se pot administra unele medicamente pe cale orala, cum ar fi tetraciclina, azitromicina, eritromicina, sulfonamide, dapsona, clorochina, streptomicina, izoniazida, penicilina, metotrexat, etretinat, pentoxifilina. Creme cu corticosteroizi si unguente pentru tinerea sub control al eruptiilor cutanate si mancarimilor. Administrarea de corticosteroizii topici sau sistemici puternici se face in cazurile severe sub supraveghere medicala.

Fototerapia este considerata foarte utila in tratamentul formelor subacute si cronice. Administrarea de Psoralen asociat cu terapia UV-A (PUVA) in doze de (150-200 J/cm2) 4 sedinte pe saptamana timp de 2 luni, in functie de fototipul cutanat al pacientului. Terapia fotodinamica este considerata de asemenea destul de eficace.
0
27-09-2013, ora 13:07
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Multumesc pentru mesajul dvs., Nu a avut mancarimi niciodata de la aceste bubite.Am fost cu ea in concediu la soare si in doua saptamani iau disparut.Ne-am intors in Anglia si dupa cateva zile au aparut din nou..Aici soarele e rarut rau, nu avem ce face.A fost testata pentru cateva soiuri de virusi, rezultatele au iesit negative.S-ar parea ca a avut o infectie dar acum nu mai are nimic in sange.Cel putin asa spun doctorii aici.Credeti ca in loc de toate antibioticele de sinteza pot sa-i dau tinctura de propolis? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.