pitiriazis.. am primit tratament. Ce parere aveti?

11-08-2009
clauditzadj
Nu este medic/terapeut
clauditzadj
Buna seara! Am fost dianosticata cu pitriazis, iar medicul mi-a prescris travocort si ketoconazol.Ce parere aveti despre acestea?
6 comentarii
0
12-08-2009, ora 17:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Buna!
0
13-08-2009, ora 10:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu am nimic contra domnului doctor, dar fiecare are parerea lui, insa am constatat ca doctorii datorita programului supraincarcat probabil nu au timp de faca bilantul tratamentelor date si de a verifica pe cont propriu daca acestea au ajutat intradevar. Daca ar face acest lucru ar schimba f. multe lucruri cu privire la medicamentatia folosita.

Cel mai bine intrebati pacientii care au luat astfel de medicamente daca au ajutat intradevar astfel de tratamente daca va intereseaza adevarul despre avantajul folosirii acestor medicamente si nu ce crede un doctor despre aceste tratamente, credinta care in 99, 99% din cazuri nu are din pacate nimic cu realitatea.

Mai ales ca atunci cand se ia mai mult de un medicament ar trebui verificata compatibiltatea lor, care in multe cazuri ca si cel de mai sus, dupa cum scrie un pacient care a cititit cu atentia hartia insotitoare nu ar trebui date impreuna. Mai ales ca pe hartia inostitoare de la travocort scrie ca nu se ia mai mult de 2 saptamani.

Chiar daca un medicament chimic ar fi bun la ceva (lucru pe care inca nu l-am intalnit personal nici macar o singura data) dintr-o combinatie de medicamente chiar perfecte se poate naste in corp un efect dezastruos ! De acest lucru avertizeaza multi doctori celebrii. Incepand cu 2 doua medicamente luate simultan nu mai spoate nimeni ce se petrece in corp cu ele.

DESI IN ACEST FORUM NU SE POATE GASI NICI UN SINGUR PACIENT caruia i-a ajutat travocortul, el este recomandat cu sarguinta mai departe, ceea ce nu este de mirare in ziua de azi.
FIECARE PACIENT ESTE IN ACELASI TIMP O MARTURIE VIE ca acest medicament nu ajuta deloc, ci dimpotriva !

Ketoconazolul este o toxin care contine mult clor su inhiba producerea de cortizol, un hormon ESENTIAL pt. functionarea corecta a organismului !
Cine ia un asemenea medicament poate sa se astepte cu siguranta la blocarea sistemului imunitar ceea ce explica de ce nu se mai smt anumite simptome catva timp.

Ceea ce fac medicamente chimice in mod regulat este de a bloca corpul sa se lupte contra boli si toxinelor care trebuie eliminate si atunci nu mai apare mancarime, pete, dureri, etc. pt catava vreme.

Daunele aduse insa in acest timp sunt imense iar vindecare nu are cum sa apara, ci dimpotriva apar imediat inrautairea bolii si simptome noi care inainte nu au existat.
Dintr-o roseata se creeaza un cos, dontr-o pata o multime de pete, etc.

Mai jos cateva exemple din acest forum, gasite prin cautarea cuvintelor cheie "travocort" si "ketoconazol"

"exista un inlocuitor pt travocort..cred ca am devenit imun l ael...pls ajutor"

"De data asta a zis ca trebuie sa continuu tratamentul cu Travocort si ca imi mai da un unguent - Advantan Milk. Am cumparat si cel de-al doilea unguent si ajuns acasa cititnd prospectul de la Travocort am aflat ca: Se recomanda ca durata tratamentului sa nu depaseasca 2 saptamani. Tratamentul se va continua prin utilizarea unui preparat antifungic care sa nu contina si un glucocorticoid, cum este Travogen. Aceasta indicatie este valabila in special pentru utilizarea in regiunile genitala si inghinala. Eu atunci zic - tratamentul meu cu Travocort o sa dureze in total o luna si jumatate (peste o luna trebuie sa merg din nou la control - timp in care trebuie urmat tratamentul) si - Advantan Milk e tot un glucocorticoid - ceea ce nu este indicat sa fie folosit precum zice prospectul de la Travocort.
Ce sa inteleg eu de aici - incompetenta unor medici care prescriu medicamente(in cazul de fata unguente) dupa cum vor ei fara ca macar sa stie interactiunile intre medicamente?


" Doamna doctor m-a asigurat ca nu am psoriazis si ca ar fi o micoza luata de la animale. Am aplicat la sfatul dumneaei Travocort de 2 ori pe zi - 14 zile, am luat si Aerius comprimate si apoi am inceput cu Travogen. Problema este urmatoarea: dupa ce am terminat Travocort-ul petele aproape disparusera, unele chiar in totalitate insa apoi au reaparut petele care erau si au mai aparut si altele din ce in ce mai multe."

"buna, de aproximativ 3 ani mia esit pe piele (sub brat) si pe picioare niste bubite rosi, nu am nici un simptom de la elei. Am incercat diferite tratamente ca exeplu travocort si nu a trecut. Daca trece una, foarte greu apar altele in locul ei. Ajutatima. Ce sa fac?"

"Am pe pielea penisului o iritatie de culoare rosie, s-a format ca un guler uscat care nu-mi permite sa trag pielea pentru ca e uscat si se crapa iar pielea se cojeste, am luat ciprofloxacina, metronidazol, fasygin iar ca unguent am folosit travocort si lomexin dar nu da inapoi. Ce ar trebui sa fac?"

"am 32 de ani si de de mai bine de 10 ani an de an imi apar aceste pete roz.am fost la mai multi dermatologi si mi-au zis ca e PRG.mi-au fost recomandate mai multe solutii preparate in farmacie iar in ultimul timp travocort.nu am obtinut nici un rezultat.de 3 ani am si diabet zaharat."

"ce as putea sa fac sa scap de alergia aceasta, am incercat sa ung cu cerma triderm, cat ung este bine, cand nu mai ung apare iar.Am mai incercat crema advantan, travocort dar nici una nu ajuta.

"Am o problema, nujt cat e de grava de asta vreau sa va intreb.Inainte am facut un tratament pt o asa zisa ciuperca.L-am urmat cum trebuie cu 2 pastile Flucoric(1 la o saptamana) si crema Travocort. Specific, nu exista niciun miros neplacut nici vreo pata sau altceva pe penis.Acum, de vreo 2 zile, cand urinez ma ustura ingrozitor d abia pot face, exista si o mancarime p tot penisul.Ce ar putea fi?"

"Am 21 de ani. In liceu am avut prima data o problema similara, in zona limitrofa a organelor genitale si partial pe scrot aveam roseata si mancarime. Am tratat cu travocort 10 zile apoi medacter si a functionat."

"m-am dat o singura data acum 2 zile cu advantan si ieri si azi cu travocort dar nu au avut efect. va pare ceva cunoscut?"

" Am fost la medic si mi-a dat: Travocort (crema) si Exoderil (solutie) dar situatia nu pare sa se amelioreze. "

"am mai avut mai demult candidoza..ma dau cu travocort, insa vad ca petele rosii se extind si mai mult spre varful penisului, iar uneori nu mai sunt rosii ci putin albe, nu am mancarimi."

"La inceput s-a manifestat printr-o roseatza pe capul penisului dar am scapat de problema aceea cu travocort si travogen, dar se pare ca nu scap de acest "cos" si parca acum s-a inflamat si mai tare si nu il pot stoarce ca pe un cos obisnuit dar se simte si se vede o albeata sub piele."
-

Ramane hotararea personala a fiecarui medic sau pacient daca doreste sa administreze sau sa foloseasca un medicament care nu dovedeste ca a ajutat nimanui si numai dovedeste ca a adus daunele descrise pe hartia insotitoare.
0
13-08-2009, ora 16:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acest "scarface" nu spune nimic despre pregatirea lui, insa insira numai prostii pe forum, doar l-o baga cineva si pe el in seama !!
A invatat si el cateva fraze, gen "toxinele trebuie eliminate din corp", "substantele chimice blocheaza imunitatea", etc. si le tot insira peste tot !!
In toate exemplele date de el mai sus in careTravocortul nu a fost eficient, acesta a fost recomandat pentru alte afectiuni decat cele in care el este intr-adevar eficient!
Trebuie retinut ca Travocortul este eficient in micoze, adica in tratamentul ciupercilor care afecteaza pielea.
Daca ciuperca are rezistenta la medicament, trebuie inlocuit Travocortul cu alt antimicotic.
Scarface se contrazice singur cand spune "pe acest forum nu exista nici un singur pacient caruia i-a ajutat travocortul", chiar prin exemplele date:
"Am 21 de ani. In liceu am avut prima data o problema similara, in zona limitrofa a organelor genitale si partial pe scrot aveam roseata si mancarime. Am tratat cu travocort 10 zile apoi medacter si a functionat."
"La inceput s-a manifestat printr-o roseatza pe capul penisului dar am scapat de problema aceea cu travocort si travogen"

Travogenul nu este indicat in reactii de tip alergic sau in infectii, de aceea el nu vindeca "cosuri", eczeme sau orice "bubite rosii". In plus, timpul de aplicare al unui antimicotic este de 28 de zile, deoarece aceasta este durata de primenire a epidermului. Daca tratamentul este intrerupt dupa 14 zile apar situatii de genul : "Am aplicat la sfatul dumneaei Travocort de 2 ori pe zi - 14 zile, am luat si Aerius comprimate si apoi am inceput cu Travogen. Problema este urmatoarea: dupa ce am terminat Travocort-ul petele aproape disparusera, unele chiar in totalitate insa apoi au reaparut petele care erau si au mai aparut si altele din ce in ce mai multe." sau "m-am dat o singura data acum 2 zile cu advantan si ieri si azi cu travocort dar nu au avut efect. va pare ceva cunoscut?"
In concluzie, lasati-l si pe scarface sa scrie pe forum pentru ca simte si el nevoia sa fie bagat in seama, insa nu luati de bune toate tampeniile insirate de el !!!
0
17-08-2009, ora 12:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pregatirea unui om cat si adevarul vorbelor spuse nu au nimic in comun.
Cine doreste gaseste mereu ceva de atatac personal in loc de argumente.

Dovediti pur si simplu prin admiterea de mai sus ca colegii dvoastra au administrat un medicament gresit la anumite boli, ceea ce inseamna ca in ciuda experientei si pregatirii similare cu dvoastra ca AU DAT GRES, indiferent daca medicamentul a functionat sau nu, lucru de care nu va indoiti inca, desi nu se poate dovedi.

Acelasi lucru fac si colegii dumneavoastra: dau vina unul pe altul cand un medicament nu a functionat in loc sa inteleaga ca medicamentul este de vina si credinta oarba in el.

Sa intelegem deci din vorbele dvoastra ca DOCTORII si nu MEDICAMENTUL este devina ?

Cert este ca vindecarea nu inseamna ca simptomele au disparut dupa folosirea unui medicament, lucru care la Travocortul totusi nu se intampla decat EXTREM de rar, lucru evident pe acest forum.

NU puteti nega acest lucru gasind un singur caz in care acest medicament a suprimat simptomele.
Intre suprimarea simptomelor si vindecare este O MARE prapastie.

Daca simptomele au disparut la putinele cazuri din acest forum care le numeri la 2 degete poate,
acest lucru nu inseamna automat vindecarea ci numai SUPRIMAREA lor, lucru care inseaman ca boala se va manifesta din nou mai tarziu poate in alta forma.

Aparati de pomana un medicament care nu functioneaza, mai ales ca nu este fabricat de dvoastra.

Scriu aceste lucruri nu pentru a va ataca personal, lucru pe care nu il fac si nici nu il doresc ci
pt. a va arata ce greseala este medicamentul !!!!
Ar fi usor de de inteles daca ati face un bilant dupa administrarerea acestui remediu, biland care in forum se poate face printr-o simpla CUATARE care arata ADEVARUL.

Daca insa vreti sa dati vina pe colegii dvoastra ca fiind cei vinovatii, si nu pe medicament nu aveti decat sa o faceti mai departe ! Aveti insa grija ca daca cumva aceste medicament se interzice candva, asa cum s-a intamplat cu multe medicamente sa nu va dati un autogol si sa va mai puneti si rau cu colegii pe degeaba.

Nu stiam ca doctorii se invinovatesc intre ei si dau atatea tratamente gresite, saracii pacienti, de unde sa stie si la care doctor sa se mai duca ?
0
05-03-2010, ora 17:39
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
@scarface de ce nu te certi tu cu medicul tau si vii aici sa spui ce ? ca nu esti de acord cu tagma medicala? Domnul doctor care ne raspunde pe forum, este dragut si ne raspunde, luand din timpul lui liber, , noi suntem multumiti de raspunsuri, te rof mergi pe alt forum si tine-ti polemica, ce face dumnealui aici este un lucru bun, nu-l strica, te rog.
0
07-05-2012, ora 19:02
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
cred ca ideala este fungigrama, ea spune la ce medicamente este sensibila ciuperca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •